Въпреки че българските ски курорти имат своя безспорен висок авторитет на Балканите, не е лошо да се провери какво предлагат северните ни съседи. Какви са условията и цените в Карпатите?
В Румъния си като у дома - храната е превъзходна, хората са сърдечни и винаги има нещо, което не е както трябва. Също като у дома.
Любопитство, изследователска страст и близкото разстояние са онези движещи сили за много българи, които опитват преживяването "На ски в Румъния".
Преди няколко години беше публикувана класация на най-евтините ски дестинации в Европа, според която румънските курорти държат първенство. Оказва се, че не е точно така. Лифт картата за ден е на цена 145 леи, което е равно на 60 лева. Нощувките струват също колкото в нашите от по-високия клас в Банско, Боровец или Пампорово.
"В най-популярните ски-курорти по пътя между Плюещ и Брашов повечето хотели са 2, 3, 4-звездни. Повечето са малки като капацитет и са стари. Цените не са много изгодни."
Това обяснява Адриан Шипош от Брашов - мястото, където се срещат Южните и Източни Карпати, един от най-красивите градове в Трансилвания.
Да, действително туристическият бизнес в Румъния не е от най-мощните и една от причините за това е, че местните власти не разрешават стоежите на нови хотели. Твърдо са убедени, че ако запазят природата в естествения й вид, ще имат повече гости - нещо, което тук, в България, смятаме за погрешно. Една трета от територията на Румъния е планинска и е истински рай за любителите на живата, съхранена природа.
"Около 70 процента от големите месоядни животни, като вълци, мечки, рисове живеят в горите около Румънските Карпати. До преди 1989 там на лов можеше да отиде само Чаушеско. Кафявите мечки са толкова много, че даже има клипчета в YouTube как мечки търсят храна в кофите на по-далечните и близки до гората квартали на Брашов. Има клипчета и как тичат през центъра на града по пешеходната улица", разказва Шипош.
Тези планински гости не само че не влизат като шок и ужас в новинарските емисии, но и местните хора се организират и им оставят храна в крайните квартали. Подпомагани са от кметствата и неправителствените организации за защита на дивите животни. Предупреждения, че може да срещнат вълци и мечки, има и за туристите. Съветът е просто да на ги закачат. Разбира се, че по пистите на най-известния румънски курорт Пояна Брашов мечки и вълци няма. Иначе има стотици скиори, които, ако не беше голямото разстояните, със сигурност щяха да бъдат в България - заради пистите, цените и обслужването.
"Ние сме компания от Свищов. Решихме да опитаме Пояна Брашов, защото Банско е далеч, но сме разочаровани от обслужването, условията и отношението", казва български турист.
Разочаровани са, тъй като пистите са къси, не са добре обработени, номерацията им дори не е отразена на картите, а стъпил веднъж на върха, трудно се ориентираш как да стигнеш до предпочитаната по трудност. Ако това също е част от чара на приключението, да, струва си. С други думи - разбираемо е защо румънските съседи са готови да преминат поне 400 километра, за да се насладят на истинско ски преживяване - в Банско, Пампорово или Боровец.
"Българските курорти са много по-добри - по-луксозни хотели, по-добър персонал и по-ниски цени. България е по-добра в това отношение - и за лятото, и за зимата", смята Шипош.
Целият репортаж от Пояна Брашов чуйте в прикачения файл.
Общинският съвет в Бобошево гласува категорично против откриването на Център за деца бежанци. Това стана на извънредна сесия в присъствието и на десетки местни жители, които изразиха пълното си несъгласие. Община Бобошево трябваше да е партньор в проектно предложение за "Изграждане на алтернативни места за комплексна социална грижа за..
Съпредседателят на ПП Кирил Петков отрече да са правени договорки във връзка с повдигнатото му обвинение заради арестите през март 2022 г. на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, партийния пиар Севделина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов. Такива съмнения се появиха, след като днес изтече запис, на който мъж, назован от него..
По неофициална информация на "Хоризонт" днес и утре продължават разговорите за съставянето на редовно правителство. Предстои ръководните и колективни органи на участващите в тях политически формации да дадат окончателното си становище. Очаква се в неделя да бъде свикан Националният съвет на БСП. На среща с ръководството на КТ "Подкрепа" по..
Социалното министерство остро възрази срещу твърденията на ПГ "Демокрация, права и свободи - ДПС" от тази сутрин, че във ведомството има политически репресии и чистки по време на мандата на служебното правителство. От ведомството поясняват, че за периода април - декември миналата година системата на министерството е напусната от над 500 служители и..
"Има липса на кръв в България. Въпросът не е регламентиран, както в повечето европейски държави" . За това алармира Илияна Първанова, фондация "Калинки за живот". Спешно се търсеха кръводарители за децата с таласемия, които се лекуват в столичната болница "Царица Йоанна“ - ИСУЛ. От лечебното заведение разпространиха апел, в който призоваха..
Кухня за самотни възрастни хора отново отвори врати в село Лютиброд, община Мездра. Инициативата е на Фондация "Проект Северозапад". Кухнята стартира през 2019 г. и успя да премине ковид пандемията, напомни пред БНР директорът на организацията Яна Рупева. След това обаче започна и войната в Украйна, в следствие на която доста се..
Министърът на отбраната Атанас Запрянов каза по време на парламентарния контрол, че близо 140 млн. лв. са разходите, направени през миналата година за подобряване на инфраструктурата на военни бази у нас. "Разпределени по дейности както следва, първо, строителство, текущо и основен ремонт на сграден фонд и отбранителни обекти, включително и..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..