Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Процентът на хората със собствено жилище стабилно намалява

Първи спад на сделките с ипотечни кредити от 2013-а насам

На пазара за недвижими имоти са основно 10-те процента най-състоятелни хора у нас

Снимка: БГНЕС

Висока активност на купувачите на жилища през изминалата година, но и първи спад на сделките с кредити след 2013 година отчитат от най-голямата компания за недвижими имоти у нас. Брокерите смятат, че експанзията на жилищното строителство ще постави под натиск цените на новите имоти и те ще слязат надолу. В момента се наблюдава баланс между търсенето и предлагането на недвижими имоти.

„Истината е, че на пазара за недвижими имоти участва малка част от населението. Той продължава да е пазар на успелите, а не пазар на всички.“ Това коментира днес изпълнителният директор на компанията Георги Павлов. „Тук няма включване, няма социална политика, която да каже как човекът с под средни доходи да си купи жилище“, заяви Павлов, според когото на пазара са 10-те процента успели хора, които "чувстват, че са се качили в правилния вагон във влака в правилната посока". 

За състоянието на имотния пазар значение има и демографската ситуация

Според Георги Павлов в дългосрочен план проблемът е не толкова икономиката, а в демографската ситуация. В София на една жена се падат средно по 1.3 деца. Мнозинството от децата вече се раждат без брак и това също е фактор: „Купувайки жилище, а това е факт обикновено на семейството, а не индивидуален факт, ти трябва да имаш сигурност за десетилетия не просто в партньора си, а в собствените си доходи и в закона, който ще ги защитава.“ 

"Покупките са свързани с усещането за сигурност, не просто с текущите доходи, а с това какво е вашето усещане за това как ще ви се развиват доходите. В българското общество усещането за сигурност не е много високо", отбеляза Георги Павлов. Много се хвалим, че процентът на хората, които живеят в собствено жилище, е висок, но той стабилно намалява, подчерта той. "България след десетилетия ще се превърне в нация на наематели."

Същевременно се строят все повече жилища. От Националния статистически институт регистрират нарастване на разрешителните за строеж - за миналата година те са с над 60% в сравнение с 2017-та година.

Зад продължаващата експанзия в жилищното строителство стоят оптимистичните очаквания на инвеститорите, породени от бързата реализация на проектите и интереса на купувачите през последните две години. Като последствие в София цените на имотите скочиха с близо 9 на сто в сравнение с 2017-та година.

Спадът на покупките с ипотека е 17 на сто за София и 23% за страната

Въпреки увеличения брой на сделките, миналата година завърши с чувствително понижение на покупките с ипотечен заем. Агенцията по вписванията регистрира за София спад от близо 17 на сто, а в страната - повече от 23 процента по-малко сключени сделки с ипотечен кредит. Това е сигнал за забавяне на пазара на недвижими имоти, поясни оперативният директор на компанията Гергана Тенекеджиева.

Все още жилищата са най-доброто капиталовложение, което може да се направи, отбеляза още тя. Тъй като в момента лихвите по депозитите са на нула процента е по-добре да си купиш имот, който на годишна база носи около 4-5% възвращаемост, добави Тенекеджиева.  

От компанията очакват през тази година постепенно насищане на пазара. Купувачите ще имат по-голям избор - да купуват на зелено, на фаза груб строеж и в готов вид. Рискът преди получаването на акт 16 и времето за завършване на сградата предполагат и по-ниска цена. 

Конкуренцията в предлагането ще се повиши и ще окаже натиск върху цените на новото строителство, прогнозират брокерите. Ако станем свидетели на спад при сделките през първото тримесечие, е възможно да последва леко понижение на цените на старото строителство през второто тримесечие на тази година.

Темата е разгледана в звуковия файл.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55