Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Керемедчиев: България има правилна позиция за Венецуела

Доц. Сивилов: Виждаме само половината от информацията - тази от привържениците на Хуан Гуайдо

| обновено на 06.02.19 в 13:45
3
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Откакто стана член на ЕС България трябва да говори с гласа на своите европейки партньори, но от друга страна ние трябва да имаме становище за всеки един международен въпрос или конфликт, защото премълчаването дава сигнал, че сме безгласна буква. Това обясни в интервю за предаването "12+3" бившият заместник-министърът на външните работи Милен Керемедчиев в коментар на различните позиции за Венецуела, изразени от президента и правителството. 

„Смятам, че изразяването на позиция - такава, каквато изразява правителството, е правилното решение, а от друга страна - изразяването на две различни позиции е типично българска, леко шизофренна, черта на нашата външна политика, което вече от няколко години е факт“, добави Керемедчиев и изтъкна, че в много други държави в Европа има различни позиции по темата. 

Според него президентът Румен Радев „има право да бъде коректив на управлението и има право на свое мнение“, но „официалната позиция на страната се изказва от избрано от мнозинството в парламента правителство“.
„Президентът като ляво ориентиран политик, избран с подкрепата на тази политическа сила и гласоподаватели с тази ориентация, по-скоро прие позицията на левите сили в света - Русия, Китай, лейбъристите, левичарите и с това се противопостави на политиката на кабинета, която поддържа общата световна тенденция, започваща от САЩ и преминаваща през Европа, за демократични промени съответно в страната“, коментира още Милен Керемедчиев, както и напомни, че „България, както останалите членки на ЕС“ не е признала „легитимността на изборите през 2018-а поради големия брой нарушения, натиск върху гласоподавателите и върху опозиционните сили“:
„В момента България има правилна позиция, т.е. следвайки позицията на ЕС за непризнаване на легитимността на изборите и легитимността на избирането на Николас Мадуро за президент на Венецуела, съответно да продължава да указва съмнение в крайния резултат на това, което се случва като политически живот във Венецуела“.


Според Керемедчиев 35-годишният Хуан Гуайдо „не е най-добрата алтернатива“ за Венецуела, но тъй като е единствената, „в момента получава такава широка подкрепа“.

„Това, което се случва във Венецуела вече не е просто вътрешен проблем на хората срещу управлението на страната, а се превърна в глобален проблем на световните леви срещу демократите или срещу републиканците на САЩ, т.е. в един момент това се превърна в световно противостоене на убеждения, което включи големите играчи. Тази битка се превърна в битката "Мадуро срещу Тръмп", а това не е така, всъщност е битката на хората срещу едно управление, което те не приемат“, добави Керемедчиев, според когото в страната трябва да се проведат „нови избори“ – „такива, каквито предлага опозицията“. 

„Не е страшно, че има такъв разнобой“, добави в коментар по темата в ефира на „Хоризонт“ доц. д-р Александър Сивилов - специалист по съвременна история и преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“.

„Правителството изразява официалната позиция и е нормално един политик като президента Радев да може да отстоява своите възгледи и е съвсем нормално това да се случи в една демократична държава, но по-страшното е едно изказване на министър Екатерина Захариева“, подчерта доц. Сивилов, според когото казаното от българския вицепремиерът и министър на външните работи, че нямаме „геостратегически интереси“ във Венецуела е недопустимо, „при положение, че нашата страна има дипломатически отношения с Венецуела“. 

„Ние нямаме реална представа какво се случва във Венецуела, тъй като виждаме само половината от информацията - тази, която идва от привържениците на Хуан Гуайдо“, коментира още доц. Александър Сивилов и обясни, че голяма част от медиите в страна са опозиционни.

„Във Венецуела има голяма част от обществото, която подкрепя Николас Мадуро и по-скоро подкрепя политиката, която водеше Уго Чавес“, допълни историкът и  изтъкна, че една ли изборите преди са били манипулирани, след „като е възможно опозицията да вземе връх в някои от органите“, давайки за пример Националното събрание, оглавявано от Хуан Гуайдо.

„Ситуацията във Венецуела е изключително тежка, като причина за това са икономическите проблеми, които има страната, както и фактът, че е изцяло зависима от нефта. Проблемът там тръгна с падането на цените на нефта“, обясни историкът, според когото „нещата във Венецуела са силно поляризирани“, а „обществото там започва да се разцепва“ и то „с помощ, идваща от вън“:

„В момента намесата на Великите сили и най-вече на САЩ, но и на Русия, и на Китай, които застанаха от другата страна - ще доведат вероятно до пълното противопоставяне там и в крайна сметка до военен сблъсък“.

Целите интервюта можете да чуете от звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Райков

Светослав Райков - в борба със студа и ниската пенсия, но винаги с усмивка: Купете си мартенички от него!

37-годишният Светослав Райков е с ТЕЛК и в инвалидна колочика. Живял е 8 години в барака. Младият мъж изработва и продава мартеници на пазара в Цветния квартал на Варна.  Райков успява да получи жилище от общината, но все още се бори всеки ден за оцеляването си, тъй като инвалидната му пенсия е много ниска. Мечтата му е да има..

публикувано на 25.02.25 в 09:56
Въоръжените сили на Украйна предприеха офанзива в руската Курска област на 6 август 2024

Европейски министри на отбраната координираха позициите на страните си преди преговорите между САЩ и Русия

Министрите на отбраната на дузина европейски страни заедно с украинския им колега Рустем Умеров проведоха среща чрез видеоконферентна връзка, за да координират позициите си пред американско-руската дипломатическа офанзива, от която те са изключени на този етап, предаде АФП. Срещата снощи беше съпредседателствана от естонския министър на..

публикувано на 25.02.25 в 09:55

Кранево се напълни с бездомни кучета. Жалбите от нападнати и нахапани са десетки

Жители на крайморското село Кранево, община Балчик, алармират за все по-нарастваща популация от бездомни кучета в населеното място. Не са изолирани случаите и на нападнати и ухапани хора . Към момента общината не разполага със свой приют за бездомните животни и има сключен договор за обслужване от частен такъв, намиращ се в областния център..

публикувано на 25.02.25 в 09:35
Жечо Станков

Международна среща за енергийна свързаност ще се състои в София

Закрита министерска среща за енергийна свързаност в подкрепа на регионалните партньорства в европейската общност ще се състои днес в София с участието на министъра на енергетиката Жечо Станков. Ще се включат представители на Великобритания, Молдова, Унгария, Гърция, Азербайджан, Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие,..

публикувано на 25.02.25 в 09:23
Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: Мирът в Украйна минава през сделка за ценните метали

Всяка война се води за ресурси. Трайният мир за Украйна минава през сделка за ценните метали на страната. Това е, което САЩ искат. Това каза в интервю за БНР политологът доц. Искрен Иванов от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Войната може да приключи при две условия – уреждането на статута на ценните метали и трайни гаранции..

публикувано на 25.02.25 в 09:22

Изследване: Доходите в Сливен с 47% по-ниски от тези в София

" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград, Велико Търново, Видин и Добрич ".  Това показва регионално изследване с карта на енергийната и социална уязвимост на домакинствата в България, направено от Института за икономически изследвания на..

публикувано на 25.02.25 в 09:06

Спасители предупреждават: Малките лавини по Седемте езера са почти ежедневие

Малките лавини тези дни по Седемте езера са почти ежедневие, предупреждават дежурните спасители по циркуса от отряда в Дупница. Последният случай е от неделя по обяд, когато скиор е предизвикал лавина в улей край хижа "Рилски езера". За щастие инцидентът се е разминал без жертви. Това е първият случай за тази година на човек, попаднал в..

публикувано на 25.02.25 в 09:04