„Разследване по високите етажи, очакването за краен резултат - политици от високите етажи в затвора, метафорично казано, не бива да се пренебрегва по никакъв начин, и това, което се случва на ниво местна власт“.
Асоциацията е организатор на форум в София, посветен на първата година от създаването и работата на комисията.
Славов коментира, че около 60-66% от гражданите биха съдействали на комисията под някаква форма, но поставят условия за гарантиране безпристрастността на разследването, осигуряване на тяхната защита и запазване на самоличността им в тайна".
„Тези три главни условия излизат като предпоставки, за да получи съдействие комисията и то е един голям процент граждани, които можем основно да наречем колебаещи се. Това е голямо поле за действие, голямо предизвикателство за антикорупционната агенция“.
Калин Славов смята и че хората очакват да се свърши много работа на ниво местна власт:
„Там се оказват и големите дефицити. Хората виждат пряко в ежедневието си на ниво местна власт доста явления, свързани с корупцията. Това ги кара да бъдат също така чувствителни и на тази тема, да желаят да се работи и на местно ниво, а виждате, че част от законодателните промени, които минаха – отлагането на влизането в сила на действието на закона по отношение на конфликта на интереси на общински съветници, /…/ сякаш държавата абдикира от темата „местна власт“. Подготвяните изменения, доколкото ги познавам, също изваждат общинските съветници от обхвата на този закон, сякаш той ще работи само на ниво централна власт, нещо, което не е добро“.
Славов отбеляза като недостатък това, че в момента комисията работи едновременно по няколко закона:
„По принцип този недостатък на законодателството, неговата свръхдинамика, тя е характерна изобщо за законодателната дейност, особено в рамките на последните няколко народния събрания. Не може да се даде нито законодателна практика, нито съдебна практика, за съжаление процедурите, по които работи комисията, надхвърлят хоризонт една или две години“.
Интервюто с Калин Славов можете да чуете в звуковия файл.
Пожар горя в жилищен блок в столичния кв. "Банишора", на улица "Клокотница". От пожарната съобщиха за БНР, че сигнала е подаден малко преди 10 часа. На място са изпратени три противопожарни екипа с 15 служители и линейка. Евакуирани са хората от жилищния блок. Няма данни за пострадали и загинали. Огънят вече е потушен. Тепърва..
Жълт код за студено време е обявен за всичките 28 области на страната. Максималните температури са отрицателни , като на повечето места те са от -5 до 0 градуса. Хората се оплакват, че снегът в кварталите не е почистен и всичко е заледено. "Пред моето общежитие в Студентски град - домакините и охраната чистят, сипват сол. Основните улици и..
Във Велико Търново призивът за бойкот на големите търговски вериги днес не се случва. Пазаруват, както пенсионери, така и хора на средна възраст. Ниските доходи в комбинация с промоциите не обезлюдиха големите магазини във Велико Търново, а на касите има обичайните опашки от хора: "Хората са гладни, няма как да разчитат на тези хора, че..
Въоръжените сили на САЩ и Мексико се договориха да извършват координирани патрули от двете страни на общата граница, да засилят обмена на информация и да подобрят методите за комуникация, за да укрепят сигурността на границата, предаде Ройтерс. Командващият северноамериканското командване на въоръжените сили на САЩ генерал Грегъри М. Гийо и..
Пенсионерите с ниски доходи в Гърция няма да заплащат за лекарства по решение на правителството. Пенсионерите с ниски доходи от следващия месец няма да заплащат за лекарства, съобщават от министерството на здравеопазването. Досега те плащаха 25% от стойността на необходимите лекарства. Задължително условие е да са навършили 65 години...
Криминално проявен от Лом е задържан в полицията, след като ударил непълнолетно момиче в ученически автобус. Пострадалата ученичка е прегледана в спешния център на болницата в Лом и е освободена за домашно лечение. Четири непълнолетни момичета се сбили в ученическия автобус, който пътувал по линията Лом – квартал "Момин брод" – Сталийка..
"ЕС трябва да се приспособи към новите реалности". Такова изявление по повод предстоящите руско-американски мирни преговори за Украйна направила вчера една от делегациите на редовното заседание на Комитета на постоянните представители в Брюксел, съобщиха дипломатически източници. Представителите на неназованата страна допълнили, че "няма да..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..