Туристическата информация, за която и да е точка от света, е много и достъпна. За Йордания - също. В мрежата изобилства от снимки и разкази за изгубения град Петра, за Червено и Мъртво море, за река Йордан, за планината Небо. За всичко, което предизвиква любопитството и подготвя за среща с един различен свят. Но не туристически ще е погледът ни към арабската страна, а поглед през разговора с един млад йорданец и през неговите размисли за живота и традициите.
Йордания не е просто малка пустинна арабска държава. Тя е хармония от цветове, аромати, пясъци, камъни. В оазисите – екзотични палми и растения. Но и контрасти - между бедуинския живот под звездите и скъпите къщи покрай Червено море. Каква е Йордания през прагматичния поглед на нейните жители, каквито казват, че са йорданците. Държава, заобиколена от всички страни от война и напрежение: на север се намира разкъсаната от войни Сирия, на изток – живеещият в десетилетна анархия Ирак, на югоизток - Саудитска Арабия, на Запад гори близкоизточният конфликт между Израел и палестинците, а на северозапад се намира Ливан – средището на "Хизбула". Всички тези огнища на размирици не възпламениха Йордания, защото хората й отказаха да припознаят различните политически и идеологически страсти. Според германския външен министър Йордания е "глас на разума в Близкия и Средния изток".
Една от малкото страни в региона, които не разполагат с нефтени находища, Йордания разчита основно на износ на фосфати и минерални соли от Мъртво море, както и на производството и износ на цимент. Държава със силно развит туризъм. Всяка година идва огромен поток чужденци, привлечени от коралите в морето и най-вече заради уникалната Петра - едно от новите Седем чудеса на света. Животът обаче е скъп на фона на доходите, което и предизвика протести на средната класа. В края на миналата година хората бяха на улицата, за да поискат страната да запази поне сегашното си ниво на икономическо развитие. Сред условията, които МВФ постави за отпускането на заем са увеличение на данъка общ доход и на корпоративния данък. Държавните субсидии за хляба бяха отменени, скочиха сериозно и цените на основните хранителни продукти. Тежест за страната са и подслонените над 1 милион сирийски бежанци.
Затова икономическите и финансови затруднения няма как да не са водещи в разговорите с местните жители.
Маруан Ал Хуари е на 24 години. Той е от Аман. Живее в Акаба заради работата си и бизнеса на брат си - отдаване на апартаменти под наем. "Работя - спя, работя - спя. Нямам друг избор, но имам мечта и тя е да работя за повече пари в някоя голяма компания. Моят баща, който е инженер-механик, университетски преподавател, прецени, че е добре и аз го последвам в специалността. Затова завърших университета в Аман и също съм инженер-механик", споделя Маруан пред "Хоризонт". "Това би трябвало да е добре за мен. В действителност, в Йордания можеш да си намериш работа като инженер, само че срещу малко пари. Тогава избираш да търсиш друга реализация, а не да работиш по специалността, която си завършил.""Искам да се оженя, искам да си купя къща, да имам семейство, искам да имам мой бизнес. А ако искаш да се ожениш тук в Йордания, трябва да имаш между 10 и 15 хиляди йордански динара. Между 3 и 5 хиляди динара са нужни само за злато, което да купиш на бъдещата си жена. Около 5 хиляди динара за наем на къща, отделно пари, за да купиш необходимото и да поканиш роднини и приятели в сватбения ден. Защото при нас жената не плаща нищо", продължава разказа си Маруан.
Някои млади хора получават тези пари от бащите си, други работят от 16-17 годишни, за да събират такива средства. Маруан е следвал, докато други момчета са работили.
"Хората тук са добри. Семейството, приятелите - това е хубавото. Не и работата. Хората на другите места, в другите страни, работят за себе си, но и за да променят живота, страната си, света дори. Понякога се питам що за страна е това, какво ми дава тя. Нищо. Говорят ни "нашата страна, нашата срана". Но какво ми дава тя – нищо", казва младият мъж.
"Във всеки живот има проблеми - нещо е хубаво, друго е лошо. Но, ако живеете лош живот с проблеми, проблеми, проблеми, да търсите какво да правите и да не намирате, не можете да видите хубавото. Питате ме кое е мястото, където аз смятам, че животът е най-добър - това е Европа."
Маруан харесва бодибилдинга и киното. За България не знае нищо, но смята, че "като европейци, българите сигурно живеят щастливо, имат всичко, правят каквото поискат, получават достатъчно пари, пътуват много". "Това мислим ние за европейците. Те са много, много много добри и умни хора. Ние не сме като тях", допълва той. Според Маруан Средният изток не е хубаво място, за разлика от Европа.
В тези няколкото дни от престоя ни в Акаба освен забележителности и история, говорихме без притеснения за религия, традиции и модерност, за съвременния свят, в който идеологии и политика често ни отдалечават, но когато не им се подчиняват, отношенията между хората са красиви и топли.
Рано в неделя до малката пустинна арабска държава Йордания ни води Даниела Якова. Чуйте звуковия файл.
Преди месец и половина в здравното министерство е входирано мотивирано искане за откриване на инфекциозно отделение. Това съобщи за БНР управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Както по-рано БНР съобщи Изпълнителна агенция "Медицински надзор" ще проверява болницата в Кюстендил, отказала да приеме болно дете. Проверка в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира: " Нямаме проведени разговори с никого , за да имаме промяна в позицията си - ако са същите кандидатури за председател на 51-вото Народно събрание, ние ще гласуваме по същия начин , както досега...
Към този момент не ми е известно за определен ден и час за срещата на ПП-ДБ с ГЕРБ-СДС и в какъв формат. Това е тревожно. Според мен трябва да има среща и да бъде по приоритети между политическите сили, каза Надежда Йорданова, депутат от ПП-ДБ, в интервю в предаването "Неделя 150". "За нас като коалиция - ПП-ДБ, е важно освобождаването..
Бурята "Берт" продължава да вилнее на Британските острови. Има една жертва, а 10 души, сред които 5 деца, бяха спасени от свлачище. Бурята "Берт" продължава да брули Великобритания и Ирландия с ветрове, които на места достигат 140 километра в час, с проливни дъждове и валежи от сняг, които предизвикаха транспортен хаос и почти със сигурност ще..
Гръцката партия СИРИЗА си избира лидер, след като вчера бившият председател на партията Стефанос Каселакис създаде нова политическа партия. Симпатизанти и членове на лявата партия гласуват днес за избор на лидер. Бившият ѝ председател Стефанос Каселакис беше изключен и не е допуснат да участва в днешния вот. От Централната комисия го обвиниха,..
Вдигането на осигуровките е необходимост, но трябва да стане плавно и хората да не го усетят. Увеличението трябва да е с 1 пункт за 20 години. Минималната работна заплата (МРЗ) за 2025 г. ще е 1077 лв. и синдикатите няма да отстъпим да се замрази увеличението на заплатите с 10% през идната година. Това заяви Любослав Костов, главен..
Силите за противовъздушна отбрана на Украйна са унищожили над 10 руски дрона, които са били насочени към Киев тази сутрин, предадоха Ройтерс и Украинформ, като цитират изявление на украинската армия. Засега не се съобщава за пострадали или щети в резултат на нападението, съобщи военната администрация на Киев в "Телеграм". Информацията за..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..