Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За книгата като лекарство - „Малък роман за нея“ с почти изчерпан тираж

Фармацевтът Силвия Чавдарова: Много хора се лекуват по-лесно с думи

Често търсят в аптеката не лекарство, а съчувствие и общуване, споделя авторката

„Някои хора наистина се лекуват по-лесно с химия. Но има много хора, които се лекуват по-лесно и по-добре, и се излекуват с думи.“ Това казва фармацевтът Силвия Чавдарова, чийто първи роман е с почти изчерпан тираж. 

„Малък роман за нея“ е, най-общо казано, женски роман – писан от жена за жена, казва в предаването "Графити по въздуха" авторката, която вярва, че книгата също може да бъде лекарство. 

Когато някой ти каже подходящите думи в точния момент, може да спаси живота ти

Не е очаквала толкова бързо книгата й да достигне до хората или пък книгата да достигне до тях. Написала е романа с идеята, че "когато някой ти каже подходящите думи в подходящото време, това може да обърне живота ти, дори може да го спаси".

Работи с много хора и слуша най-различни истории. „Хората влизат при нас не просто да си купят няколко прахчета, а да споделят нещо, което ги вълнува, притеснява, боли. И споделят с нас невероятни свои житейски истории. И понякога вкъщи или сред приятели разказвам част от тези неща, които съм чула от хората. Моите приятели ми казват – това вземи го напиши. Но аз не знам как се пише, защото никога не съм си занимавала с писане. Така започнах с писането."

Не е учила правила и тънкости на занаята писане, но въпреки това го смята за много вълнуващо, изискващо много търпение и „тънък баланс между реалност и въображение“.

Хората влизат в аптеката не само за лекарство, а да общуват - това е диагноза на обществото

Силвия Чавдарова работи в голяма аптека. Била на смяна и на 1 януари тази година. И на този ден в аптеката влезли 120 души. „Като това не бяха много болни хора. Това бяха самотни хора, загубени хора, изгубени по-скоро. Хора, които търсят контакт – от 20 до 80-годишни.“

Това е една групова извадка, която показва какво се случва в обществото, смята Силвия. „Някои ни почерпиха за Новата година. Други показаха снимки на свои близки, които са заминали в чужбина и просто ги няма край тях. Трети дойдоха да си купят хомеопатични лекарства, което означава, че това не е спешен случай, който точно днес трябва да се лекува. Но това със сигурност показва една потребност на хората да си говорят, да общуват и да търсят помощ и, може би, съчувствие.“

Читателки споделили с авторката, че изплакали много сълзи, четейки романа й. „Трябва да ви кажа, че аз също изплаках много сълзи, додето го написах този роман, въпреки че това не е моята история.“

Писането е шанс да влезеш в обувките на другия и да научиш много неща

Преценява писането като интересно, защото ти дава възможността да живееш живота на много хора, от които можеш да научиш много неща. „Аз съм едновременно и майката, и художникът и тийнейджърката. Додето пиша този роман, аз преживях историята на всеки един от героите си - поотделно и заедно.“

Не знае дали способността да влизаш в обувките на другия е дар по рождение или се развива с времето и възрастта. „Но аз наистина стигам до такива невероятни истории, които, ако човекът не седи срещу мен и аз го виждам този човек, няма да повярвам, че това се случва, че този човек го е преживял наистина.“

Първият й роман й отнема няколко години. Сега се е захванала с втория. Писането я кара да се чувства добре, извън „парите, храната, ежедневните рутинни дейности, които вършим машинално, като курдисани“. „Просто има и нещо друго. Този свят не е само пари, не е само дрехи, не е само ядене. В този свят се случват невероятни неща, случват се чудеса", вярва Силвия Чавдарова.

Няма значение колко си смел, добър, умен, колко си мислиш, че знаеш и си подготвен за превратностите на живота, ако нямаш кураж в точния момент да се бориш за живота и мечтите си, казва още авторката на „Малък роман за нея“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33

Мартин Мартинов: Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?

Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора .  Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.  Тази есен е бил..

публикувано на 02.12.24 в 14:07