Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистката Eлена Башкирова: Обичам да се връщам там, където вече съм била

Елена Башкирова
Снимка: Софийска филхармония

Във впечатляващия 90-ти сезон на Софийската филхармония на 31 януари се включи и именитата пианистка Елена Башкирова. Тя изпълни 21-вия клавирен концерт от Моцарт под диригентството на Лео Хусеин - също музикант с внушителна международна кариера.

Общуването с Елена Башкирова оставя усещането за докосване до личност от особено висока класа. То започва със семплата елегантност в облеклото й, с умението й да общува с хората – открито, с усмивка, без излишно самочувствие, дори с лека срамежливост, неприсъща на една от най-влиятелните дами в музикантския свят. Същия финес откриваме и в свиренето й – красив, деликатен тон, чудесно звукоизвличане и кристална структура на фразата.

Елена Башкирова е дама с необикновена съдба. Дъщеря на именития руски пианист и клавирен педагог Дмитрий Башкиров, която на 19 години свързва живота си с легендарния цигулар Гидон Кремер, с когото през 1978 г. напуска тогавашния Съветския съюз и двамата правят серия концерти и записи. Десет години по-късно, през 1988-а тя създава семейство с един от най-значимите музиканти на нашето време – Даниел Барембойм, с когото и досега живеят заедно – първоначално в Йерусалим, а после в Берлин. Елена Башкирова е създател и организатор на два фестивала за камерна музика в тези два града.

С българската публика Башкирова се срещна за първи път едва през 2017 г., когато отново гостува на Софийската филхармония, тогава с Третия клавирен концерт от Бетовен. Със съвместната им изява тогава беше открит фестивалът Софийски музикални седмици.

"Аз много обичам да се връщам в град, в който вече съм била. Много се радвам, че дойдох за втори път в София. Залата е чудесна, оркестърът – много приятен и е удоволствие да се работи с него".


И този път Башкирова беше избрала класическа творба  – 21-я концерт от Моцарт, към който има особена слабост:

"Много съм свирила този концерт - в продължение на дълги години и на много места по света. Периодично се връщам към него, защото много го обичам. Това е един от големите моцартови концерти – от една страна е интимен, а от друга е единственият, в който първата част е създадена в темпо Allegro maestoso. Това е величествена музика. Сама написах каденците към него. Това беше отдавна и всеки път ги уча наново. Моцарт не е написал каденци към това свое произведение, както и към всичките си късни концерти. Тази негова творба е специална. Нейната втора част е знаменита. Всеки човек я знае, дори и да не подозира какво слуша, защото тя звучи навсякъде – и в ресторантите, и в асансьорите. Но това е гениална музика. Всеки път, когато я слушаш, имаш усещането, че се случва нещо необикновено. Винаги има някаква изненада. Старая се да я слушам винаги със свежо ухо, така и да я поднасям. Удоволствието е неимоверно и винаги ме обогатява. Свирила съм това произведение в Берлин, в Австрия, във Франция, в Южна Америка, в Буенос Айрес. Къде ли не".

Разбира се, с Елена Башкирова говорихме и за изключителното й семейно обкръжение. Дали е лесно да си дъщеря на легендарния, но известен с твърде емоционалния си нрав Дмитрий Башкиров и съпруга на знаменитост като Даниел Баренбойм? Отговорите на този и много други въпроси чуйте в интервюто в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34