Във впечатляващия 90-ти сезон на Софийската филхармония на 31 януари се включи и именитата пианистка Елена Башкирова. Тя изпълни 21-вия клавирен концерт от Моцарт под диригентството на Лео Хусеин - също музикант с внушителна международна кариера.
Общуването с Елена Башкирова оставя усещането за докосване до личност от особено висока класа. То започва със семплата елегантност в облеклото й, с умението й да общува с хората – открито, с усмивка, без излишно самочувствие, дори с лека срамежливост, неприсъща на една от най-влиятелните дами в музикантския свят. Същия финес откриваме и в свиренето й – красив, деликатен тон, чудесно звукоизвличане и кристална структура на фразата.
Елена Башкирова е дама с необикновена съдба. Дъщеря на именития руски пианист и клавирен педагог Дмитрий Башкиров, която на 19 години свързва живота си с легендарния цигулар Гидон Кремер, с когото през 1978 г. напуска тогавашния Съветския съюз и двамата правят серия концерти и записи. Десет години по-късно, през 1988-а тя създава семейство с един от най-значимите музиканти на нашето време – Даниел Барембойм, с когото и досега живеят заедно – първоначално в Йерусалим, а после в Берлин. Елена Башкирова е създател и организатор на два фестивала за камерна музика в тези два града.
С българската публика Башкирова се срещна за първи път едва през 2017 г., когато отново гостува на Софийската филхармония, тогава с Третия клавирен концерт от Бетовен. Със съвместната им изява тогава беше открит фестивалът Софийски музикални седмици.
"Аз много обичам да се връщам в град, в който вече съм била. Много се радвам, че дойдох за втори път в София. Залата е чудесна, оркестърът – много приятен и е удоволствие да се работи с него".
И този път Башкирова беше избрала класическа творба – 21-я концерт от Моцарт, към който има особена слабост:
"Много съм свирила този концерт - в продължение на дълги години и на много места по света. Периодично се връщам към него, защото много го обичам. Това е един от големите моцартови концерти – от една страна е интимен, а от друга е единственият, в който първата част е създадена в темпо Allegro maestoso. Това е величествена музика. Сама написах каденците към него. Това беше отдавна и всеки път ги уча наново. Моцарт не е написал каденци към това свое произведение, както и към всичките си късни концерти. Тази негова творба е специална. Нейната втора част е знаменита. Всеки човек я знае, дори и да не подозира какво слуша, защото тя звучи навсякъде – и в ресторантите, и в асансьорите. Но това е гениална музика. Всеки път, когато я слушаш, имаш усещането, че се случва нещо необикновено. Винаги има някаква изненада. Старая се да я слушам винаги със свежо ухо, така и да я поднасям. Удоволствието е неимоверно и винаги ме обогатява. Свирила съм това произведение в Берлин, в Австрия, във Франция, в Южна Америка, в Буенос Айрес. Къде ли не".
Разбира се, с Елена Башкирова говорихме и за изключителното й семейно обкръжение. Дали е лесно да си дъщеря на легендарния, но известен с твърде емоционалния си нрав Дмитрий Башкиров и съпруга на знаменитост като Даниел Баренбойм? Отговорите на този и много други въпроси чуйте в интервюто в звуковия файл.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..