Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плетива и гозби в благотворителна изложба-базар в Етнографския музей във Враца

Жители на Челопек събират пари да издадат история на селото

Автор на книгата е дългогодишният кореспондент на БТА за региона Цветана Евгениева

Снимка: БГНЕС

В Етнографския музей във Враца днес се открива благотворителна изложба-базар, наречена "Искри от огнището". Експозицията ще покаже традиционни ястия като питка на гьоз, лютика, баници и домашно сирене, както и плетива и бродерии от балканското село Челопек. Храните и изделията са дело на местни жители, които съвместно с кметството, читалището и църковното настоятелство в селото събират средства за издаването на книга за историята на селото. 

Едно село без история не е село, казва Тихомир Тошев, кмет на Челопек. "Това е духовността, която трябва да запазим, историята на миналите поколения, за да можем да я прилагаме и в момента – да може да го четат бъдещите поколения."

Автор на книгата е дългогодишният кореспондент на БТА във Враца Цветана Евгениева. "Това е документално-художествен очерк за село Челопек – едно все още много жизнено село, в което живеят млади хора, в което се заселват млади хора, има деца, въпреки че няма училище. Едно село, което носи атмосферата на българското, автентичното, истинското – не само със своето разположение високо в Балкана, но и с духовността на тези хора" -  мотивира документалното си изследване тя.

Цветана Евгениева работи по книгата от три години. Събира архивни материали, чете очерци на народния учител Марин Тошев и на съдия Васил Манчев. "Много ми помогнаха живите разкази на съвременниците, които споделиха с мен всичко, което са преживели – традиции, обичаи, поминък, празници, които са много характерни за това село."

Върху почти 400 страници и с над 170 снимки книгата разказва за Челопек – от миналото до наши дни.

Заглавието „Природният олтар“ е заимствано от пътеписа на Иван Вазов, който тръгва по следите на Ботевата чета и спира в Челопек, където научава легендата за Баба Илийца. „Впечатлява го това село като един природен олтар, като една люлка сред зъберите на Балкана“, разказва Цветана Евгениева.

За тираж от 500 броя са необходими 5 хиляди лева. Част от средствата са събрани от дарители, за другата част местната общност се мобилизира и организира в Етнографския музей във Враца благотворителна изложба-базар „Искри от огнището“. Изложбата включва традиционни храни – баници, лучници, сирене, питки, лютики – общо 18 вида ястия.

Освен храните, предлагат и плетени и тъкани изделия като образци на традиционните занаяти. Посетителите ще видят мартенички от вълна и торбички от тъкан преди десетилетия плат. Всичко е ръчна изработка. 

Иванка Бешовишка е една от челопешките  жителки, която ще покаже в изложбата сръчността си в плетивата и бродериите. „От сърце искам да помогна за книгата, да я има, за село Челопек. Нужна е една такава книга с историята, някогашната.“

Репортажа чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38