Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Телескопът ще бъде част от европейската мрежа за радионаблюдения на космоса

Как се прави космическа наука с лопати…

Дългогодишна мечта придобива форма - първият български радиотелескоп ще е факт през 2025-а

| Репортаж
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.
Снимка: БТА

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет.

Катедрата по астрономия във Физическия факултет скоро ще отправи покана към студените... да копаят. В края на лятото или началото на есента догодина ще се довършва поставянето на първия радиотелескоп в Югоизточна Европа и у нас, известен като ЛОФАР-БГ. Телескопът ще бъде част от европейската мрежа за радионаблюдения на космоса

Снимка: Добромир Видев

Двама бъдещи професори – по физика и по метеорология, и един бъдещ IT експерт – слушат урок на доц. д-р Камен Козарев в кръжока по астрономия. И макар за 13-годишните Теодор, Георги, Никол термини като квазари, честоти, диполни антени да са малко далеч, поне за сега, със сигурност разказът за радиотелескопа ЛОФАР и строителството му у нас е разпалило въображението. Защото Георги и Никол вече си имат телескопи, с които гледат небето.

"На село е телескопът – единственото място, където мога да гледам. Тук има много облаци. Звезди не знам кога съм виждал тук, в София."

За Камен Козарев от Института по астрономия в БАН една дългогодишна мечта вече придобива форма - първият български радиотелескоп ще стане факт през 2025-а. Той ще е и първата станция в Югоизточна Европа. Заради това изследванията на българските учени няма да бъдат ограничени само до… Луната, а  практически ще "слушат" цялата Вселена.

"ЛОФАР напредва много добре. Приключихме с изкупуването на земята, с подготовката. Направихме първоначално заравняване на терена", отчита той.

Летен стаж по радиоастрономия, обвързан с работа с нискочестотния радиотелескоп LOFAR, в Института по астрономия към БАН. Снимка: БТА

През 2025-а Козарев очаква старта на сглобяването на самите антени. Така страната ни вече ще е част от глобалната мрежа от над 50 станции – 16 от които в европейски държави и 40 само в Нидерландия. Всичките те - формиращи един телескоп за ниски и високи честоти.

"Това беше една поляна. Направихме инфраструктура – кабели, които стигат до терена на станцията, за електричество, за интернет свързаност. Очакваме 2025-а година, може би през третото тримесечие, да направим самата инсталация. Идват тировете с антените, с кабелите, идват колегите от Нидерландия, които да надзирават процеса. Искаме да включим студенти – магистри, докторанти. Вече има изразен интерес. Идеята е да въвлечем студентите, защото това ще са хората, които ще го използват професионално този телескоп."

Валидирането на станцията трябва да се случи до края на следващата година, уточнява доц. д-р Камен Козарев.

Засега Теодор, Георги, Никол няма как да участват в копаенето на телескопа. Със сигурност обаче ще бъдат един от бъдещите му ползватели.

"В България ще е добре да има повече телескопи, преподавателите да има с какво да дават примери. За изследване на ранната вселена, разбиране на вселената…"

"Да гледаме неща по вселената, да учим за други галактики."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..

публикувано на 08.11.24 в 11:00

Стенопис с приказни образи от Витоша в столичния квартал "Стрелбище"

Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..

публикувано на 07.11.24 в 10:13