Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Баев – за допирните точки между космоса и философията

Георги Баев
Снимка: Личен архив

От празна кутия бонбони „Амфора“ до сателитна технология за мониторинг на околната среда. Мечтите се сбъдват за Георги Баев, отличен с наградата на фондация „Еврика“ за млад изобретател за 2017 година.

Той е възпитаник на Националния военен университет. От малък има интерес към науката и технологиите. Казва, че космосът е "любимото му направление" още от дете. „Винаги това е било една страст“, разказва Георги в предаването „Нощен хоризонт“.

Как се става изобретател – на този въпрос Георги няма отговор. „Покрай патента с братята ми си говорихме: помните ли как когато бяхме малки, имаше едни бонбони „Амфора“ и когато ние ги изяждахме набързо-набързо, от тази кутия си правехме лаптоп?  Било е 89-та-90-та година, да речем, когато идея сме си нямали, че след години ще съществуват лаптопи. Ние обръщахме гнездата на бонбоните, те ставаха копчета, рисувахме по екрана и си казвахме колко хубаво би било да има такива малки компютри, всеки да си има вкъщи. Почти 30 години по-късно това е вещ в дома, на която не обръщаме особено внимание.“

Георги Баев е участвал в разработването на сателитна технология за мониторинг на околната среда, патентована от Института за космически изследвания при БАН. Изобретението е дело на петчленен екип.

Насочено е към сферата на сигурността. „Това устройство е създадено за наблюдение на планетата и процеси, свързани с бедствия, екологични катастрофи, промишлени аварии“, пояснява младият изобретател.

Предназначението на сателитния механизъм е да регистрира и различните газови замърсители на въздуха – съдържанието на озон и вредни вещества в газообразно състояние.

Съоръжението разполага с входна сканираща система, в която информацията влиза през три канала: спектрален, фотометричен и видеоканал. За да се разграничат „лъжливите“ от реалните сигнали, се задават минимални прагови параметри.

Баев смята, че за широката публика всяко нещо, кореспондиращо с темата космос, винаги звучи атрактивно. Защото „откакто съществува нашата цивилизация, сме отправили поглед към звездите“. За да продължаваме обаче да изследваме космоса, трябва да осигурим и нашето дълго добро съжителстване тук, на Земята, убеден е той.

Сега преподава философия. Мисли, че „някъде около нас гравитират идеите“, защото има още две „по-читави идеи за патенти“, но все още не бърза да ги превърне в патенти.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, вдясно в центъра, във временния щаб на службите за спешна помощ, създаден във връзка със земетресенията в района на гръцкия вулканичен остров Санторини, 7 февруари 2025 г.

Гръцкият премиер за трусовете на Санторини: Безпрецедентни, трудно е да се предвиди как ще продължат

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

40 000 нелегални никотинови вейпове са задържани на Митниците от началото на годината

40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..

публикувано на 16.02.25 в 16:33

Жълт код за валежи в 13 области, студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..

публикувано на 16.02.25 в 16:14

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42