Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов живот за село Карайсен

Въпреки затвореното училище, местната общност вярва в малките стъпки към възраждане

10
Снимка: Колаж: Пламен Иванчев

Има ли мегдан за село Карайсен? Най-обикновено село в средата на Северна България, едно от най-големите в Община Павликени. Там е водена първата битка на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа.

Весела Николаева, Пламен Иванчев и Калин Чакъров са сред будителите, които не оставят Карайсен да потъне в постепенна разруха като много други села у нас. Те са сърцето на местната общност, която се бори за оцеляването на селото и неговата жизненост.

Весела и Пламен са отраснали в Карайсен. Преди време Пламен се захванал да почисти физкултурния салон на училището.

След неуспешен опит да се съберат средства от онлайн платформи за дарения, сдружение „1% промяна“ започва кампания и със средства на дарители се реализира ремонт на училищния салон от местен майстор. Това струвало около 5 хиляди лева.

Последвало откриване през лятото на 2018 с тренировки по капоейра. Сега дори в зимните месеци подрастващите играят там тенис на маса.

Весела Николаева обясни, че е възстановена старата сграда на училището, която е строена в началото на 20 век. Другото, т.нар. ново училище от 60-те години на миналия век, е затворено от тази учебна година, но това не е голям фактор за обезлюдяване, твърди тя.

Село Карайсен не е малко. През почивните дни и ваканциите населението наброява около 800 души. Детската градина е пълна с деца, има и млади хора. Жителите между 16 и 40 години също не са малко.

Една от идеите за поддържането на селото е да се направи екопътека около него. Пламен Иванчев е инициатор и на „Театър на село“, като първата постановка заплатил от спестени през годината собствени средства, а разходите по втората си поделил с кметството.

Карайсен се намира на около 230 км от София. Там си общуват на живо, нямат нужда от социалните мрежи, казва Гавраил Гавраилов, инициатор на рубриката „Има ли мегдан“.

Калин Чакъров е археолог. Работи във Велико Търново. Когато бил в местния музей на Павликени и отговарял за античния керамичен център край града, няколко поредни години правили археологически разкопки на доброволни начала, без финансиране от държавата. Фотографката Тихомира Методиева също била сред доброволците.

Открили пет малки оловни огледалца, а за това откритие имало публикация в американско издание за археология.

Сега керамичният център остава най-познатият и социализиран обект за културен туризъм в областта – той е единствен по рода си у нас, поясни Калин Чакъров пред „Хоризонт“.

В близост до селото има водопади, недалеч е Мусинската пещера, римски каптаж. „Тоест, има доста забележителности, които при правилно обвързване в конкретен туристически маршрут, могат да станат една привлекателна атракция за туристите“, коментира Чакъров.

Отскоро селото има уебсайт, поддържат и страница във Фейсбук.

Дълги години местните хора са произнасяли името на селото като "Карайсен". Те смятат за неточен наложения през последните години нов начин на изписване "Караисен". Ето защо техните сдружения и Фейсбук страницата на селото запазват стария вариант. Предоставените ни снимки за публикуване също са маркирани с етикет "Карайсен". (Бел. ред.)


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължават масовите смени на членове на СИК във Великотърновско

Политическите партии в област Велико Търново продължават с масовите смени на своите представители в секционните избирателни комисии.   Една от политическите сили вече е сменила всичките си представители в осемте секционни комисии в най-малката община в региона Сухиндол. Три седмици преди изборите Районната избирателна комисия във Велико..

публикувано на 07.10.24 в 10:37
Районът около ДНА в центъра на Дупница е отцепен - от сградата падат тухли, мазилка от фасадата, парчета от покрива.

Руши се сградата на Дома на народната армия в Дупница

След подаден сигнал в общинска администрация за състоянието на сградата на Дома на народната армия, намираща се в центъра Дупница, тя бе обезопасена, като бе ограничен достъпът до нея откъм най-компрометираната ѝ част. Констативен протокол от проверката ще бъде изпратен на Министерството на отбраната като собственик на зданието с настояване..

публикувано на 07.10.24 в 10:26

Община Пазарджик ще дофинансира детските млечни кухни

Община Пазарджик ще дофинансира детските млечни кухни на територията на общината, с което изхранването на децата от 9 месеца до три години ще се намали с близо 50 процента.  В момента цената на тристепенното меню варира между 5 и 6 лева. Мярката ще влезе в сила от следващата година.  Започват доставките по схемите "Училищен плод" и..

публикувано на 07.10.24 в 10:16
Станимир Михайлов

Върнатият от КС шеф на НЗОК трябва да бъде вписан в Агенцията по вписванията

Възстановеният с решение на Конституционния съд управител на Здравната каса Станимир Михайлов трябва да бъде вписан в Агенцията по вписванията, за да изпълнява правомощията си като ръководител на институцията, разпределяща бюджет от над 8 милиарда лева. Пред журналисти на влизане в сградата на Касата тази сутрин, той посочи, че ще се срещне с..

публикувано на 07.10.24 в 10:06
Австралийците Клаудия и Робърт Бъшоу прелетяха 15 хиляди километра, за да се венчаят в павликенското село Вишовград

Австралийци прелетяха 15 000 км, за да вдигнат тежка българска сватба

Австралийците Клаудия и Робърт Бъшоу прелетяха 15 хиляди километра от Сидни, за да се венчаят по българските обичаи в павликенското село Вишовград. Доведоха си 60 гости от Австралия и Великобритания, а лудата им сватба беше първата от години, която се случи в селцето с 250 жители. Булката ритна менчето с вода, поръсиха младоженците с жито..

публикувано на 07.10.24 в 09:55
Ицхак Херцог

Светът трябва да подкрепи Израел, заяви президентът Ицхак Херцог

Президентът на Израел Ицхак Херцог призова света днес, на първата годишнина от безпрецедентното смъртоносно нападение на палестинската радикална групировка "Хамас" на израелска територия, "да подкрепи Израел в борбата му срещу неговите врагове, предаде АФП. Седми октомври 2023 година оставя "белег върху човечеството", "белег на лицето на..

публикувано на 07.10.24 в 09:53

ЦИК определи: В Турция секциите за вота ще са 168, 112 – в Обединеното кралство

Централната избирателна комисия определи местата и държавите, в които да се образуват избирателни секции извън страната за предстоящите парламентарни избори на 27 октомври. 710 са секциите на този етап, в общо 57 държави, като в Украйна, Ливан, Израел, Иран секции няма да има. В съседна Турция отново ще се разкрият най много - 168, а в..

публикувано на 07.10.24 в 09:50