Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов живот за село Карайсен

Въпреки затвореното училище, местната общност вярва в малките стъпки към възраждане

10
Снимка: Колаж: Пламен Иванчев

Има ли мегдан за село Карайсен? Най-обикновено село в средата на Северна България, едно от най-големите в Община Павликени. Там е водена първата битка на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа.

Весела Николаева, Пламен Иванчев и Калин Чакъров са сред будителите, които не оставят Карайсен да потъне в постепенна разруха като много други села у нас. Те са сърцето на местната общност, която се бори за оцеляването на селото и неговата жизненост.

Весела и Пламен са отраснали в Карайсен. Преди време Пламен се захванал да почисти физкултурния салон на училището.

След неуспешен опит да се съберат средства от онлайн платформи за дарения, сдружение „1% промяна“ започва кампания и със средства на дарители се реализира ремонт на училищния салон от местен майстор. Това струвало около 5 хиляди лева.

Последвало откриване през лятото на 2018 с тренировки по капоейра. Сега дори в зимните месеци подрастващите играят там тенис на маса.

Весела Николаева обясни, че е възстановена старата сграда на училището, която е строена в началото на 20 век. Другото, т.нар. ново училище от 60-те години на миналия век, е затворено от тази учебна година, но това не е голям фактор за обезлюдяване, твърди тя.

Село Карайсен не е малко. През почивните дни и ваканциите населението наброява около 800 души. Детската градина е пълна с деца, има и млади хора. Жителите между 16 и 40 години също не са малко.

Една от идеите за поддържането на селото е да се направи екопътека около него. Пламен Иванчев е инициатор и на „Театър на село“, като първата постановка заплатил от спестени през годината собствени средства, а разходите по втората си поделил с кметството.

Карайсен се намира на около 230 км от София. Там си общуват на живо, нямат нужда от социалните мрежи, казва Гавраил Гавраилов, инициатор на рубриката „Има ли мегдан“.

Калин Чакъров е археолог. Работи във Велико Търново. Когато бил в местния музей на Павликени и отговарял за античния керамичен център край града, няколко поредни години правили археологически разкопки на доброволни начала, без финансиране от държавата. Фотографката Тихомира Методиева също била сред доброволците.

Открили пет малки оловни огледалца, а за това откритие имало публикация в американско издание за археология.

Сега керамичният център остава най-познатият и социализиран обект за културен туризъм в областта – той е единствен по рода си у нас, поясни Калин Чакъров пред „Хоризонт“.

В близост до селото има водопади, недалеч е Мусинската пещера, римски каптаж. „Тоест, има доста забележителности, които при правилно обвързване в конкретен туристически маршрут, могат да станат една привлекателна атракция за туристите“, коментира Чакъров.

Отскоро селото има уебсайт, поддържат и страница във Фейсбук.

Дълги години местните хора са произнасяли името на селото като "Карайсен". Те смятат за неточен наложения през последните години нов начин на изписване "Караисен". Ето защо техните сдружения и Фейсбук страницата на селото запазват стария вариант. Предоставените ни снимки за публикуване също са маркирани с етикет "Карайсен". (Бел. ред.)


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Попдончев

Бизнесът е за диференциран подход при увеличението на заплатите в бюджетния сектор

Бизнесът настоява за диференциран подход при увеличението на заплатите в бюджетния сектор. Повече пари трябва да се насочват приоритетно към недофинансираните сфери, а доходите да растат поетапно през годината, смятат работодателите. Обратният подход създава предпоставки за ръст на инфлацията.  Бюджетът трябва да дава приоритет на увеличението на..

публикувано на 21.12.24 в 16:01
Александър Вучич

Вучич заяви, че няма да отстъпи пред протестите в Сърбия

Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че няма да отстъпи пред продължаващите вече месец протести в цялата страна заради срутването на козирката на железопътна гара, при което загинаха 15 души. Александра Томанич: Протестите в Сърбия са коренно различни от предишните Възмущението от трагедията в Нови Сад се разпространи в цяла Сърбия,..

публикувано на 21.12.24 в 16:00

Километрична опашка от автомобили на АМ "Хемус", в посока София

Километрична опашка от автомобили се е образувала на магистрала "Хемус", в посока София, между тунелите "Ечемишка" и "Топли дол".  Причината е организацията за пропускане на движението в единствената работеща тръба на тунела "Топли дол", като и в двете ленти се движат коли в посока Варна. След тунел "Ечемишка" движението в посока Варна се нормализира...

публикувано на 21.12.24 в 15:58

Кипърските граждани са в несигурност и стрес заради личните им финанси

Кипърските граждани са в несигурност и стрес заради личните им финанси и недостатъчни спестявания, показва представеният "Индекс на финансовото благосъстояние“ за 2024 г. Общата му стойност е едва 51,4 (при база 100). 57% от участниците в проучването, проведено от "Института за финансово благосъстояние" (Financial Wellbeing Institute), смятат, че..

публикувано на 21.12.24 в 15:51

НСИ: Близо 17 600 са свободните работни места в страната

Близо 17 600 са свободните работни места в цялата страна, сочат предварителните данни на Националния статистически институт към края на третото тримесечие на годината. Те са с почти 1000 позиции по-малко в сравнение с края на второто тримесечие.  Преди дни от Агенцията по заетостта съобщиха, че сред най-търсените професии са персонал, полагащ..

публикувано на 21.12.24 в 15:44

Кипър ще получи заем от 200 млн. евро от ЕИБ за изграждане и модернизация на пътна инфраструктура

Кипър ще получи заем от 200 млн. евро от Европейската инвестиционна банка за изграждане и модернизация на пътна инфраструктура, първият транш от който е за 100 млн. евро. Споразумението за него бе подписано в петък в Никозия от министрите на финансите и на транспорта на страната заедно с вицепрезидента на европейската финансова институция..

публикувано на 21.12.24 в 15:36

Проект: ПАВЕЦ-Самораново на стойност 500 мил. евро

Изготвен е проект и е заявено инвестиционно намерение за изграждане на ПАВЕЦ-Самораново, за около 500 мил. евро. Това стана ясно на последната сесия на ОбС- Дупница, на която бяха обсъдени замяната на земи, през които трябва да премине инфраструктурата във връзка с мащабния проект. В началото на януари ще бъде свикана извънредна сесия заради..

публикувано на 21.12.24 в 15:31