Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елеонора Лилова: Нека хората първо прочетат Стратегията за детето, а после да я критикуват

Това не е нормативен акт, а стратегически документ

| обновено на 18.02.19 в 15:11
д-р Елеонора Лилова
Снимка: личен архив
Хората се притесняват, ако не са прочели текста и някой друг е преразказал или извадил части от него – така д-р Елеонора Лилова, председател на Държавната агенция за закрила на детето, коментира забележките към проекта за Национална стратегия за закрила на детето.

Сигурна среда и подобряване на благосъстоянието на семейството – това е основната цел на стратегията. Не ми се искаше този документ да се използва за заиграване със страховете на хората, за да може някой да излезе напред, допълни Лилова.

Тя подчерта, че в рамките на общественото обсъждане са получени общо 189 поста, някои становища с с повече от един пост.

"Като цяло сме обработили всички 123 становища. Десетина се повтарят. Прави впечатление, че 94 са лични коментари, мнения на граждани. 8 са подкрепящи без предложения, възразяващите без предложения са най-много – 52. Становищата от НПО и граждански сдружения са 29".

Елеонора Лилова подчерта, че в официалния документ няма текстове, в които държавата изземва права или изключва семейството от живота на детето. Проведе се и недобронамерена пресконференция с подобни обвинения. Но голям брой са разумните граждани, които не повярваха, че държавата подготвя конспирация срещу семействата. Нуждите на детето и родителите са основното. 62 пъти я има думата "родители" и 57 – думата "семейство".

В България липсва приета дефиниция за понятието "телесно наказание". Думата "шамари" в стратегията не е използвана, нито пък наказания за родителите. Това не е нормативен акт, а стратегически документ за организиране на детето и родителите, подчерта Лилова.

В Стратегията има важен фактор – подкрепата на хората, които са близо до детето. Има полезни допълнения, които влязоха в текста, например предложенията на омбудсмана за децата със специални потребности, добави председателят на Държавната агенция за закрила на детето.

Според д-р Лилова "проектът на документа не би трябвало да се променя, защото нямаме конкретни критики, които да са аргументирани. Може само да бъде допълван, но не може всички предложения да влязат като допълнения в стратегическия документ".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04