Отдавна се канех да гледам операта „Вълшебната флейта“ на Моцарт, включена в европейската интернет платформа „Opera Vision“, но сега реших да побързам, защото срокът на нейното излъчване приключва на 13 март, а спектакълът заслужава вниманието ни.
Това е постановка на Гарсингтън опера и затова първо потърсих информация за този английски театър. Оказа се, че изнася спектакли само през два летни месеца - юни и юли, в Уормсли - красиво място, отдалечено на 4 часа от Лондон. Трупата подготвя 4 спектакъла годишно и гарантира високото им професионално качество. Това ме заинтригува, но след като гледах и слушах тяхната „Вълшебната флейта“, се уверих, че е истина.
Приятен, много свеж спектакъл, без грешки в оркестъра и гафове в хора, с много добри солисти, които знаят какво пеят и как да го пеят. Въобще, всеки път се уверявам в културата на английските певци и музиканти, независимо дали гледам големите им театри или такива малки трупи като Гарсингтънската. Спектакълът тече организирано, всичко е премислено и точно и това се дължи преди всичко на диригента - известният английски бароков специалист Кристиан Кърнин, създател и музикален директор на известната Ърли оперна компания. Режисьорската концепция, както почти винаги, е малко странна. Режисьорът Нетиа Джоунс се е опитал да изчисти всичко, което напомня на приказка в прелестната опера приказка на Моцарт, а героите някак са доближени до нашето време - къде с костюмите, къде с държанието си. Декорът на първото действие е красив - прекрасна зелена градина пред бяла сграда, може би той оставя впечатлението за нещо красиво...
Интересен ми бе подбора на артистите, заети в тази продукция. В случая бе даден път на младите певци, които с основание са смятани за бъдещите оперни звезди на Англия. Най-много ме впечатли баритонът Джонатан Макговърн в ролята на Папагено - много музикален, много артистичен, с чувство за стил и мярка в изпълнението на моцартовия герой. Независимо, че е само на 26 години, той е носител на редица престижни награди от оперни конкурси. Пее на много сцени в Англия, даже вече е участвал като Фигаро от „Севилският бръснар“ на фестивала във Вербие, изнася често песенни рецитали, а първият му СД е посветен на вокалното творчество на Менделсон и му акомпанира на пиано знаменития Малкълм Мартино. Смята се, че Макговърн именно ще бъде бъдещата звезда на английското вокално изпълнителско изкуство.
Очарователна Памина представи лауреатката от 2017 г. на наградата „Джоун Съдърлънд“, която се дава на международния конкурс “Певец на света“ в Кардиф - Луизе Алдер. Красив, лиричен сопран, много добре школуван, артистична и музикална, тя прави веднага впечатление с чаровното си присъствие на сцената. Ученичка на забележителната Кири Те Канава, само след 4-годишна кариера вече е канена в много от европейските оперни театри за роли като Сузана, Джилда, Софи от „Кавалерът на розата“, Гретел, Клеопатра. Самата тя твърди че има голяма слабост към оперите на Хендел - вече е пяла Семеле, Аталанта, Теодора, Клеопатра... Скоро излезе и първия й СД „Песни от Рихард Щраус“.
И още един млад певец, заслужаващ внимание - тенорът Бенджамън Хюлет, изпълнител на ролята на Тамино - млад, очарователен и пеещ добре. Неговата кариера започва малко по-рано от тази на колегите му. От 2005 е член на Хамбургската опера, където подготвя репертоара си - Тамино, Ферандо, Били Бъд... Бързо се налага като перспективен певец и го канят за участие в оперите във Виена, Баден Баден, Залцбургския музикален фестивал, Амстердам. Особено е ценен за ролята на Тамино от „Вълшебната флейта“. Той участва в концертното изпълнение на операта с Берлинската филхармония под диригентството на сър Саймън Ратъл. Хюлет е много известен и като камерен певец.
И в останалите роли бяха ангажирани много добри певци: американският бас Джеймз Кресуел - един благороден Зарастро, китайката Сен Гуи, която има невероятно леки високи тонове, но когато пее ми напомня на механичен музикален инструмент, трите дами също бяха много спети и точни.
Така че, препоръчвам този спектакъл, дори и странните хрумвания на режисьора не са могли да нарушат стойността му!
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..