Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венелин Терзиев: Обучаваме кадри за строителството, те отиват в чужбина

Иван Бойков: Не може 80% от строителството да минава през обществени поръчки

Столичната улица "Граф Игнатиев" стана емблематичен пример за спорно изпълнение на строителни дейности.
Снимка: БГНЕС

Защо строителните ни работници масово търсят работа зад граница? Къде се корени проблемът с липсата на подготвени кадри? Предаването "Хоризонт до обед" бе представена позиция на ген. Радослав Пешлеевски, който преди време оглавяваше Строителни войски, за това как може да се преодолее недостигът на кадри в строителството и държавата да има ресурс за аварийно-възстановителни дейности. Темата коментират и експерти. 

Има достатъчно образователни учреждения у нас, които могат да образоват и образоват хора, желаещи да изпълняват строителни дейности и да вземат занаят и професия. Така смята Венелин Терзиев, един от основателите на Строителната камара. Според него проблемът се корени в заложения през последните 20 години в сектора на строителството модел. „Браншът е монополизиран, което пречи на много неща, включително на това хората, които се образоват, получават някакво образование, да остават в България и да работят.“

Повече фирми трябва да печелят обекти и държавата трябва да регулира процеса

"Част от по-малките и средни фирми са под крилото на някои от по-големите фирми. Оттам нататък обаче в бранша би следвало повече фирми да печелят обекти, а не една група от десетина-петнайсет фирми да печелят почти всичко. И тук е мястото на държавата, да регулира този процес, като например раздробява търговете на по-малки лотове“, посочи Терзиев. Той заяви, че обявяваните високи прогнозни стойности за търговете изхвърлят малките и средни фирми от състезанието. Как това рефлектира върху бранша:

„Ами ето как – ние ще обучаваме хора, включително и в момента се обучават. Имахме сериозни строители – като работници, като инженерен потенциал. Повечето от тия хора вече работят в чужбина.“

„Нещата са много дълбоки. Държавата е редно да се вземе в ръце и да разгледа проблемите не само в строителния бранш, защото такъв проблем имат и редица други браншове“,  категоричен е Венелин Терзиев.

"Обикновено големите фирми работят със 100 до 150 малки и средни фирми на една магистрала. Но тук е друг въпросът. Като се наеме малката фирма и средната, да работи на магистралата, какъв договор сключва. Имаше много лоша практика, че сключва договор за доставка, за услуги, а не за строителство. И по този начин един път рискува да не си получи парите, и втори път рискува да няма опит, да не придобие опит, да не се развива като фирма“, обясни Иван Бойков, бивш изпълнителен директор на Строителната камара.

Не може 80% от строителството да минава през обществени поръчки

Има известна монополизация, но тя идва от обществените поръчки, изтъкна Бойков. „Не може 80% и повече от строителството да минава през обществени поръчки. Това дебалансира системата, тъй като малките и средни фирми обикновено работят по малки поръчки и там развиват и специализират своята дейност. Но този баланс се връща обратно и на големите фирми. Вижте какво става по „Граф Игнатиев“. Няма кой да реди плочки, няма кой да сложи паветата, няма кой да извърши фините работи. Тези хора са в чужбина. Там им плащат много повече и те строят за други държави.“

При разпределението на обществените поръчки става така, че рискът често се прехвърля върху подизпълнителите. Освен това има и цикличност и в края на програмните периоди просто няма работа, отбеляза още Иван Бойков. „Преди две години беше така. Освобождаваха си доста  хора и тези хора си търсят работа. Пазарът в Европа е изключително конюнктурен и има нужда от строителни работници.“

„Не само браншът е монополизиран, но и обществената организация е монополизирана. Тя не се разви. Не направи така, че да защитава малките и средните си членове“, допълни Венелин Терзиев, който оценява този модел като рисков и за държавата, и за икономиката като цяло.

Вече повече от 15 години Терзиев настоява за изработване на правила за уреждане на разплащането между главните изпълнители на обекти и подизпълнителите. „Лошото е, че в тези взаимоотношения няма морал. Там има колкото повече, толкова повече. Единственият гарант, който можеше да бъде за тези взаимоотношения, беше Камарата. За съжаление обаче вече много години Камарата не успя да създаде такива правила и да ги наложи като закон. Не като част от Етичен кодекс, който няма никаква сила, а като закон.“ 

Двете мнения чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Православната църква почита паметта на Св. Антоний Велики

Православната църква почита паметта на свети Антоний Велики. Той е известен още като "баща на монашеството". На този ден празнуват Антон, Антония, Антоан, Антоанета, Дончо, Тончо, Тонка, Тони и техните производните им. Свети Антоний Велики е обявен за светия заради своята изключителна духовност, аскетизъм и принос към развитието на..

публикувано на 17.01.25 в 08:41

Ямбол отбелязва 147-годишнината от освобождението си

С празнично шествие по централните улици и поднасяне на венци и цветя пред паметни за Ямбол места ще бъде отбелязана 147-ата година от освобождението на града. Над 100 новопостъпили в армията ще положат тържествена военна клетва. По традиция официалната церемония ще се състои пред паметната плоча, поставена на мястото, където на 17 януари 1878..

публикувано на 17.01.25 в 08:30

Градският транспорт в София се движи нормално

В София към момента градският транспорт се движи навсякъде и изпълнява обичайните си маршрути. През нощта първите обработки са започнали след 04:30 ч. Извършено е разпръскване на смеси срещу заледяване в "Панчарево", "Овча купел" и на Южната дъга на околовръстния път, общински пътища и стръмни участъци. Температурите са отрицателни,..

публикувано на 17.01.25 в 08:20
Марчела Абрашева

Марчела Абрашева: Новото управление ще балансира по конфликтни точки

"Ако има нещо положително, че бе намерена формула на управление, е че ще започнем да се фокусираме върху това, което те правят. Сега вече се питаме какво ще прави това правителство с почти всички разрушени баланси - бюджетни, икономически, и какво ще последва от това управление." Тази оценка даде социологът Марчела Абрашева, регионален..

публикувано на 17.01.25 в 08:08

Властите в Лос Анджелис: Част от евакуираните заради пожарите да не се връщат поне седмица

Властите в Лос Анджелис предупредиха повечето евакуирани от горските пожари да не се връщат в домовете си поне още една седмица, докато спасителите премахват токсичните отпадъци от изгорелите квартали и прекъсват електрическите и газовите инсталации, представляващи опасност сред руините, предаде Ройтерс. Свлачища допълнително застрашават..

публикувано на 17.01.25 в 08:03
Киър Стармър

Стармър на посещение в Полша

Британският премиер Киър Стармър днес е на посещение в Полша, където ще проведе разговори за нов пакт за сигурност за защита на националната сигурност на Обединеното кралство. Новият договор, който премиерът ще обсъди с полския си колега Доналд Туск, има за цел да защити Европа от руска агресия, да се справи с бандите за трафик на хора и да се..

публикувано на 17.01.25 в 07:57
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Израелското правителство се събира, одобрява споразумението с "Хамас" за Газа

Израелското правителство ще се събере, за да даде окончателно одобрение на сделката с палестинската въоръжена групировка "Хамас" за прекратяване на огъня в ивицата Газа и освобождаване на заложниците. Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че е постигната сделка за връщане на заложниците, държани от групировката в Ивицата Газа. Вчера..

публикувано на 17.01.25 в 07:51