Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Генералът от резерва Радослав Пешлеевски:

В България няма структура за аварийно възстановяване след бедствия

Бившият командващ Строителните войски смята, че може да се организира квалификация на ромите за строителни работници

Ген. Радослав Пешлеевски
Снимка: Добромир Видев

Генералът от запаса Радослав Пешлеевски има рецепта как да се ангажират безработните роми. На фона на апела на ВМРО държавата да вземe мерки за намаляване на нарастващата ромска престъпност в страната, оказва се, че вече са изпробвани модели за заетост на ромите по места.
    

Макар отдавна да ги няма Строителните войски, които Пешлеевски оглавяваше, опитът му отпреди четири години показал, че необразованите имат шанс да бъдат образовани, стига държавата да се ангажира с това, смята Радослав Пешлеевски.

Преди близо пет години в село Първенец, Пловдивско, реката отнася моста и децата няма как да стигнат до училище. „И се наложи спешно да изградим такъв мост. Имаме конструкции. Стегнахме се. Вземахме и хора от селото да помагат – съвестни роми“, разказва Радослав Пешлеевски. 

"Направете нещо, защото синовете ни рано или късно ще свършат в затвора"

Видели, че могат да работят на подобни обекти, местните сами поискали да се направят курсове. „Те казаха: дай да видим има ли още работа, защото без работа загиваме. Даже родителите на по-младите казваха: направете нещо, защото нашите синове рано или късно ще свършат в затвора. Те за да ядат, трябва да крадат.“  

Разбрали се в Пловдив да създадат център за едномесечно професионално обучение по строителни специалности. „Имахме опит, ГУСВ, там да ги подготвим, след което да ги насочим към обекти, на които ние работим и имаме нужда от работници.“

Плановете предвиждат в регионите с най-голяма безработица да бъдат разкрити 4 центъра за професионално обучение - два в Северна и два в Южна България, а парите за работата им да дойдат от програмите на Агенцията по заетостта.

Кметовете са най-близо до ромската общност и имат интерес да се включат 

Кметовете са хората най-близо до ромската общност и проблемите й, подчертава Радослав Пешлеевски. Например кметът на Сливо поле, Русенско, който е бивш офицер от запаса, обяснил на Пешлеевски, че при него има свободно училище и много безработни в работоспособна възраст – както роми, така и българи. „Елате, ще създадем с вас учебен център. Аз предоставям училището като база. Даже ще ги храня, да ги настаним да спят един месец и след това ги пускаме да работят. Къде? Кметът и за това е помислил.“

За разлика от политиците, уточнява Пешлеевски. С това той си обяснява четиригодишното мълчание след искането за обучение на хората от селата на община Родопи. Сега бившият военен се надява изпратените до военното и регионалното министерство идеи да имат поне малка реализация.

Хората трябва да имат занаят и да не тежат на системата, която само ги издържа

 „Аз съм губил бас от циганче, когато бях генерал. Хванахме се на бас. Той каза: аз за един час ще изкарам дневната норма за мазач. Казах: не можеш. Загубих баса. 50 лева, колкото се бях хванал.“

Условията правят ромите изобретателни, а нашите политици и държавници се убеждават, че е крайно необходимо за обществото и държавата ни тези хора да бъдат образовани и да работят, смята Пешлеевски. Хората трябва да имат занаят и да не тежат на системата, която само да ги издържа.

Като падне мост, няма кой да го възстанови аварийно

Има обаче и друг, много по-сериозен аргумент, който генералът от запаса изтъква: в страната трябва да има структури, които бързо да реагират при бедствия. 

„В момента в България няма структура, която, като падне някъде мост, да повикат някой и да кажат: елате, вие отговаряте за бързото възстановяване на този мост. Гражданска защита – тя спасява, тя не възстановява. Пожарна безопасност и те спасяват. Ето – Червен бряг. Армията няма такива мостове.“

Нито Министерството на транспорта, нито Агенция „Пътна инфраструктура“ имали да сторят това. „Няма кой в България да възстанови един мост 110 м на Искър в Червен бряг“, прави заключение Радослав Пешлеевски.

Това, че от година на година квалифицираните хора в строителните професии все повече намаляват, е проблем не само за онези, чието образование не е достатъчно, но и на другите, чието образование ги е довело до висшите управленски нива, отбелязва бившият командир на бившите Строителни войски Радослав Пешлеевски. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30