Продължава серията звездни гостувания в юбилейния, 90-и сезон на Софийската филхармония. На 21 февруари в зала „България“ на диригентския подиум ще застане прочутият финландски диригент и композитор Лейф Сегерстам.
Програмата е озаглавена „Северна фантазия“ и включва премиера на негова творба, Симфония №7 от Ян Сибелиус и Клавирния концерт от Александър Скрябин. Солист ще бъде пианистът Иво Върбанов, носител на приза за „Музикален проект“ в допитването на предаването "Алегро виваче" - „Музикант на годината 2017“. Получи го за компактдиска с музика от Димитър Ненов, който той организира и записа като солист заедно с Кралския шотландски симфоничен оркестър под диригентството на маестро Емил Табаков.
През септември миналата година Концерта за пиано и оркестър от Димитър Ненов събра на една сцена Иво Върбанов и маестро Сегерстам във финландския град Турку с Филхармонията на града. Сега тези двама музиканти за втори път работят заедно, но този път със Софийската филхармония.
Лейф Сегерстам е доайен на финландската диригентска школа със сериозна международна кариера. Работил е с редица оркестри в родната си Финландия, както и в чужбина – в Европа и Америка. Бил е главен диригент на Филхармоничния оркестър на Хелзинки в продължение на 12 години, а вече е негов пожизнен главен диригент. Бил е начело на няколко други състава, сред които този на Датското и на Австрийското радио. Гостувал е на Чикагския симфоничен оркестър, Филхармоничния оркестър на Лос Анжелис, Симфоничния оркестър на Торонто, Кралския Ливърпулски Филхармоничен оркестър и Симфоничния оркестър на Сао Паоло. Маестро Сегерстам си спомня, че е гостувал и на Симфоничния оркестър на БНР преди 40 години и едно от произведенията, над които е работил с нашите колеги, е Симфония от Джордже Енеску.
За Лейф Сегерстам се знае също, че е дългогодишен преподавател по дирижиране в музикалната академия „Ян Сибелиус“ във Финландия. Сред плеядата негови възпитаници е и диригентът Саша Мякиля, когото видяхме миналия четвъртък на пулта пред Софийската филхармония заедно със солиста Светлин Русев.
Към това добавяме пианистичните и композиторски умения на маестро Сегерстам, както и способността му да оцени по достойнство една непозната творба от също толкова непозната култура (като клавирния концерт на Димитър Ненов), и да я представи на финландска сцена. Лейф Сегерстам е автор на огромен брой композиции – десетки инструментални концерти и, забележете, близо 330 симфонии, изумителна цифра. Композира вече почти 70 години, откакто е написал първата си творба на 5. Една от тези минисимфонии, които се изпълняват без диригент, ще има своята световна премиера в София. В нея като пианисти на два рояла ще се включат авторът и Иво Върбанов. Тази кратка тричастна пиеса е озаглавена „Сънят на кучето София“.
Чуйте още интересни подробности за музикантите и избраните от тях произведения в разговорите с диригента Лейф Сегерстам и пианиста Иво Върбанов в звуковите файлове.
В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..
Германската група за електронна, прогресив музика Tangerine Dream е проект, който съществува вече 57 години. Имат безброй албуми и саундтраци зад гърба си и продължават да издават нова музика. Най- новият наречен "Raum" е 86-ти в дискографията им и беше издаден през 2022 година. След смъртта на създателя на Tangerine Dream- Едгар Фрьозе през 2015..
На български език излезе книгата "Нацизмът-история, генезис, идеи и влияние". Норвежкият автор Карл Мюлер Фрьолан търси отговор на въпроса какво води до опасната привлекателност на тези философските идеи. Книгата разказва историята на Третия райх, но и търси отговори на въпроси, които не са изгубили актуалност: Как една водеща европейска..
Изкуството е мост между поколенията , културите и народите. То има способността да изразява идеи, които думите не могат да уловят и да оставя послания, които преодоляват границите на времето и пространството. Историята познава безброй примери за монументални произведения, които надскачат своята епоха – от прочутите Колоси на древния..
До Коледа остават седемнайсет дни. Това е време на трепетно очакване, но и време за подготовка: къде и как ще прекараме празниците, какво ще има на трапезата, какви подаръци ще купим, каква ще бъде украсата и други организационни задачи. Част от празничната атмосфера за Рождество Христово са поздравителните картички. Традицията им е от..
Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч ще представя "Асансьорът" на писателя-дисидент Георги Марков. Пиесата е писана през 1967 година. Две години по-късно Марков емигрира, а през 1978 г. е убит в Лондон. Творчеството му е забранено у нас. По тази причина и пиесата е свалена от репетиции, в която младият тогава Йосиф Сърчаджиев..
Актрисата Мария Бакалова връчи наградата за европейски режисьор на французина Жак Одиар за филма му "Емилия Перес" на 37-ата церемония за Европейските филмови награди в Люцерн. Над 1000 гости присъстваха на галата в швейцарския град. Филмът "Емилия Перес" беше избран измежду 15 продукции за европейски филм на 2024 година. Одиар получи..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..