Подкрепям протестите на учениците срещу бездействието на политиците в Европа по климатичните промени и се радвам, че учениците взеха инициативата в свои ръце. Това е ново. Радва ме, че тази вълна се прехвърли върху много държави. Това каза пред БНР германският социолог проф. Дитер Рухт, който изследва от години младежките движения в Европа.
„Да, това наистина не се случва често. Но нека припомня, че и в миналото е имало ученически протести. Например срещу войната в Ирак през 1991 г., т.е. във време, когато интернет не беше тази силна медия, която е днес. И разбира се, да не забравяме студентското движение от 68-а. През последните години обаче младите хора останаха апатични. Може би с изключение на демонстрациите в Съединените щати срещу либералния закон за личните оръжия“, каза Рухт в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
От няколко седмици насам всеки петък в центъра на Берлин се събират хиляди ученици и студенти, за да протестират срещу безхаберието – както твърдят те – на политиците за опазването на климата. Броят на участниците расте, вълната демонстрации се прехвърля върху все повече градове, а посланията и исканията на децата се превръщат във все по-важна тема за германците.
Тази седмица ученическите стачки се докоснаха и до голямата политика. На конференция в Брюксел инициаторката на петъчните протести Грета Тунберг се срещна с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, който ѝ обеща, че ще инвестира милиарди евро за борбата с изменението на климата.
Това стана, след като 16-годишната Грета му каза: „Вие ще бъдете запомнени като най-големият провал, който познава човешката история, и като най-големите злодеи, които не са се вслушали в тревогите ни и не са направили нищо“. И го предупреди: „Започнахме да почистваме мръсотията ви и няма да спрем, докато не свършим“.
„Грета Тунберг е пример за много ученици. Освен това нейният протест намери трайно място в медиите, които я приеха радушно. Грета се превърна в нещо като икона. Оказа се, че много млади хора споделят идеите ѝ. И още нещо – Грета е постоянна в протеста си. А социалните мрежи разпространиха идеите ѝ, така че да достигнат до много хора“, коментира проф. Дитер Рухт.
За бъдещето на ученическото движение обаче социологът не е оптимистично настроен:
„Протестите ще продължат още няколко седмици, дори месеци. На 15 март предстои и голяма международна демонстрация, така че може би движението на Грета Тунберг ще се разрасне. Но не вярвам да продължи много, защото все пак в редица държави училището е задължително. След време натискът от страна на учители и родители все пак ще нарасне“.
Според него друга причина протестите да отслабнат е, че с повтарянето на едни и същи искания децата ще омръзнат на медиите. А отпадне ли медийното внимание, ще спадне и броят на участниците. Или пък ще трябва да измислят нещо друго.
Ученическите стачки предизвикаха и разнопосочни политически реакции в Германия. Ян Корте от левицата е депутат в Бундестага приветства общото им послание към политиците. Но крайнодясната „Алтернатива за Германия“, която защитава интересите на едрия бизнес, нарече „безотговорно“ поведението им.
Канцлерът Ангела Меркел, наричана от много германци „канцлерът на климата“, предизвика странни чувства с изказване по време на Мюнхенската конференция за сигурност.
По време на дискусия за новите заплахи срещу Европа, Меркел даде следния пример за хибридна атака:
„Хибридната война в интернет е трудно различима. Изведнъж се появяват движения, за които не сте си и мислили, че са възможни. Но те винаги слагат пръст в някаква рана. В Германия например сега протестират децата за опазване на климата. Темата наистина е много важна. Но как така изведнъж, без външна намеса, на всички деца в Германия им хрумва точно това?“.
„Всяко зло за добро“ вероятно си мислят протестиращите младежи.
Според социолога проф. Дитер Рухт подозрението на Ангела Меркел, че ученическият протест е дирижиран отвън, издава дълбоко непознаване и недоверие на младите хора.
Репортажа на Весела Владкова за „Събота 150“ можете да чуете от звуковия файл.Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..
Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..
Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..
Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“, съобщиха от Ватикана. Главата на Римокатолическата църква прекара 11-ия си ден в болница с двустранна пневмония, предаде АФП. "Критичното клинично състояние на Светия отец показва леко подобрение. Дори днес не е имало епизоди на астматични дихателни пристъпи; някои лабораторни тестове..
Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител гласува "въздържал се". Серията от допълнения съдържанието на резолюцията беше направена по..
Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом в опит да укрепи подкрепата за Украйна срещу "агресора“ Русия. Макрон пристигна в Белия дом Срещата дойде в момент, когато отношенията на американския президент с Москва във връзка с войната заплашиха да разклатят трансатлантическия съюз. На третата годишнина от..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.