След прогнозата, че антиевропейците ще вземат една трета от вота на евроизборите, сега са важни резултатите и в по-малките държави, заяви пред БНР Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет по външна политика (ЕСВП).
Според нея, ако популистки и крайни партии преобладават в новия Европарламент, ще бъде застрашена основната цел на организацията. Затова е необходима мобилизация на мнозинството, което е проевропейски настроено.
„Особеното на ЕС е, че той дава възможност в крайна сметка всички тези различия да се разрешават в повечето случаи чрез договорки. Много рядко се стига до агресивни отношения между страните-членки. И това е всъщност което е дългосрочно най-голямата полза от Европейския съюз“, каза Весела Чернева от ЕСВП за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
Европейският съвет по външна политика публикува по-рано този месец свое паневропейско изследване - първо от серия такива изследвания, в рамките на кампания за укрепване на проевропейските срещу антиевропейските сили.
Досега тези антиевропейски сили са били разделени и никога не са успявали да формират общ блок в Европарламент, като досега имаше 3 различни фракции.
„Ние смятаме, че този път ще е различно, защото виждаме една силна ангажираност от страна на (Матео) Салвини (лидер на крайнодясната „Лигата и вицепремиер на Италия – б.р.), неговото подаване на ръка към Марин льо Пен (лидерка на крайнодесния Национален сбор във Франция, разговорите, които те имат с Качински и Орбан“, каза Чернева, визирайки лидера на управляващата в Полша консервативна партия „Право и справедливост“ и премиера на Унгария.
„Това показва, че този път възможностите за обединение на антиевропейска основа са много по-големи. Ние смятаме, че не трябва да чакаме то да се случи и тогава да видим какво да правим“, мотивира се тя.
„Трябва да се опитаме чрез мобилизация на мнозинството, защото мнозинството от хората всъщност са проевропейци и ако отидат да гласуват на европейските избори, шансовете за такъв антиевропейски актьор в Европейския парламент ще бъдат намалени“, каза Чернева.
Тя се съгласи, че поради липса на силни европейски политици от ранга на Хелмут Кол или Франсоа Митеран, водещи политици на сегашни системни партии могат да се приспособят към популистката вълна.
„Това е другият проблем, който виждаме и в изследването си става много ясен – че има едно залитане, не само на гласоподаватели от центъра на традиционните партии към крайните, антиевропейските, но и голяма част от т.нар. мейнстрийм партии се опитват да имитират този тип реторика, смятайки че могат да си върнат част от електората по този начин“.
За пример Чернева даде управляващата в Румъния Социалдемократическа партия, който устремено приема „реторика тип Орбан“ и в момента се повдигал въпроса за изключването ѝ от ПЕС (Партията на европейските социалисти).
Тя допуска, че един успех на изборите през май на антиевропейските сили може да блокира ЕС. „Основният въпрос е какво искат те да правят след това“, каза Чернева и попълни: „Затова техните евентуални гласоподаватели трябва да са съвсем наясно, че първо – рискът е много голям, и второ – че така може да се влезе в една територия напълно неизвестна“.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файлГръцките медии съобщават за спешно изграждане на убежища в Атина срещу евентуален ядрен удар от Русия. По примера на други европейски страни и в Атина се изграждат подземни убежища поради изостряне на напрежението между Русия и Украйна, информират медиите. Използват се вече съществуващи подземни тунели, които се приспособяват за убежища...
От Комисията за защита на конкуренцията съобщиха,че проверяват офиса на Асоциацията на българските застрахователите. Инспекторите ще изземат документация и ще проучат дали застрахователни компании, предлагащи застраховки "Гражданска отговорност", координирано са определяли цени за клиенти, осъществяващи таксиметров превоз в страната, което..
Как държавните институции използват инструментите на бюрокрацията, за да държат на дистанция журналисти и граждани? Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "..
В САЩ днес отбелязват Деня на благодарността, който по същността си това е религиозен празник, изразяващ благодарността на хората към Бог за реколтата с която ги е дарил, но с времето се е превърнал и в един от най-обичаните светски празници. Освен с религията, денят се свързва и с първите английски заселници, наричани пилигримите, които след..
ГЕРБ внесе в Конституционния съд искане за тълкувателно решение дали при изтекъл мандат Висшият съдебен съвет продължава в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия. В искането се иска и тълкуване за това да ли е допустимо със закон или друг акт на парламента тези правомощия при изтекъл мандат да бъдат ограничавани. В трети..
От днес влиза в сила решението на Руската централна банка за спиране на покупките на чужда валута на вътрешния пазар. То дойде, след като в сряда местната валута изпадна в състояние на свободно падане и достигна курс от 113 рубли за долар. В обширна публикация за състоянието на руската икономика "Ройтерс" предупреждава за много по-сериозни..
Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас - без такси и налози. По време на общественото обсъждане в енергийния регулатор изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин Синабов обясни причините дружеството да повиши прогнозата си от 8 на 11 на сто...
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..