Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наргиз от Азербайджан и Рихард от Латвия правят мартеници с кауза

Двамата доброволци откриват призванието си в това да пътуват и помагат

Доброволците Наргиз от Азербайджан и Рихард от Латвия
Снимка: Кети Тренчева

Създаването и финансовото обезпечаване на доброволчески мрежи и младежки обмен е една от най-успешните политики на Европейския съюз. В тях няма нищо комерсиално, а безценна добавена стойност - познание за другите, комуникация, приятелства.

Наргиз от Азербайджан и Рихард от Латвия са пристигнали преди три месеца в България, за да помагат и да участват в благотворителни кампании. Една от тях е "Мартеница с кауза“.

Заедно със студенти от Югозападния и Американския университет Наргиз и Рихард са изработили над хиляда мартеници. Мечтаят да продадат повече, за да могат да закупят всичко необходимо за децата и младежите от Центъра за настаняване от семеен тип.   

Наргиз от Азербайджан напуска работата си и се ангажира с доброволчески дейности в организацията "Алтернативи интернешънъл."

"Аз исках да помогна и да направя нещо за обществото в някоя чужда държава. Бях учителка на доброволен принцип в училище и там се опитвах да помагам на останалите ученици и да преподавам. Не бях сама. Има доста мои съграждани, които също са много заинтересовани и помагат на учениците с домашните им, и на останалите учители", разказва Наргиз.

Специалността на Рихард  от Латвия е свързана с компютърни системи и технологии, но той открива щастието в доброволческите дейности.

"Исках да се концентрирам напълно над доброволчеството. Не бях доволен от ежедневието си, от живота си. Напуснах работата си, защото исках да се занимавам с нещо повече. В случая брат ми ме посъветва да се занимавам с "Еразъм +"  и нещата се навързаха. Вече от две години се занимавам с доброволчество. В Латвия аз съм един от първите, които започнаха да се занимават с доброволчество, защото за съжаление хората не са толкова запознати с "Еразъм +" и с възможностите, които предоставя."

"Доброволчеството ме кара да се чувствам по много специален начин", признава Рихард.

Още за мисията на двамата доброволци слушайте в звуковия файл.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55