Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Красимира Дикова

Красимира Дикова

Вероятно малко от любителите на музиката си дават сметка, че зад прекрасния запис на любима творба, на който се възхищават, стои труда не само на изпълнителите, но и на тонрежисьора, който е зад пулта в звукозаписното студио и на когото много дължим качеството на музиката, която слушаме. Професия, която не е само боравене с техниката, но изисква музикантски знания, вкус, усет към цялостното звучене на творбата. И, говорейки за тонрежисьорите, веднага си спомням за Красимира Дикова – много талантлива, доказала се на високо професионално ниво. На 16 февруари тя можеше да навърши 80 години, а също през февруари изминаха 30 години от ранната й смърт.

Красимира Дикова завършва гимназия в София, а висшето си образование получава в Консерваторията, където завършва с отличие Теоретично-композиторския факултет. Между 1961 и 1963 г. работи като преподавател по солфеж в Средното музикално училище „Панайот Пипков” в Плевен. През 1963 г., след успешно издържан конкурс, е назначена като тонрежисьор в БНР.

През 1975 г. Красимира Дикова заминава на тримесечна специализация в Белгийското радио в Брюксел. В този период посещава и курсове в Париж. Там има щастието да се срещне и работи и с Пиер Булез. Работи в БНР до края на живота си . Много от нейните записи печелят награди в България и по света - между тях са френската награда “Diapason d’or”, Голямата награда на Белгийското радио и телевизия за грамофонна плоча с изпълнения на Стойка Миланова, награда, получена в САЩ, за компактдиск с „Алпийска симфония” на Рихард Щраус - запис на Софийската филхармония и Емил Табаков.

Във фонда на БНР днес са запазени редица нейни записи на крупни творби, като ораторията „Жана д'Арк на кладата" от Артур Онегер, операта „Прикованият Прометей“ от Лазар Николов под диригентството на Добрин Петков, Симфония №8 от Густав Малер под диригентството на Константин Илиев, “Кармина бурана“от Карл Орф с Българската хорова капела "Светослав Обретенов" и диригента Георги Робев - знакови изпълнения в нашия културен живот през годините. Почти четвърт век Красимира Дикова работи като тонрежисьор в БНР и остави неизличими спомени и като човек, и като професионалист.

Чуйте в звуковия файл лични спомени на Красимира Йорданова за работата с уважаваната тонрежисьорка и един от записите, донесли международна награда на Красимира Дикова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00