Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Красимира Дикова

Красимира Дикова

Вероятно малко от любителите на музиката си дават сметка, че зад прекрасния запис на любима творба, на който се възхищават, стои труда не само на изпълнителите, но и на тонрежисьора, който е зад пулта в звукозаписното студио и на когото много дължим качеството на музиката, която слушаме. Професия, която не е само боравене с техниката, но изисква музикантски знания, вкус, усет към цялостното звучене на творбата. И, говорейки за тонрежисьорите, веднага си спомням за Красимира Дикова – много талантлива, доказала се на високо професионално ниво. На 16 февруари тя можеше да навърши 80 години, а също през февруари изминаха 30 години от ранната й смърт.

Красимира Дикова завършва гимназия в София, а висшето си образование получава в Консерваторията, където завършва с отличие Теоретично-композиторския факултет. Между 1961 и 1963 г. работи като преподавател по солфеж в Средното музикално училище „Панайот Пипков” в Плевен. През 1963 г., след успешно издържан конкурс, е назначена като тонрежисьор в БНР.

През 1975 г. Красимира Дикова заминава на тримесечна специализация в Белгийското радио в Брюксел. В този период посещава и курсове в Париж. Там има щастието да се срещне и работи и с Пиер Булез. Работи в БНР до края на живота си . Много от нейните записи печелят награди в България и по света - между тях са френската награда “Diapason d’or”, Голямата награда на Белгийското радио и телевизия за грамофонна плоча с изпълнения на Стойка Миланова, награда, получена в САЩ, за компактдиск с „Алпийска симфония” на Рихард Щраус - запис на Софийската филхармония и Емил Табаков.

Във фонда на БНР днес са запазени редица нейни записи на крупни творби, като ораторията „Жана д'Арк на кладата" от Артур Онегер, операта „Прикованият Прометей“ от Лазар Николов под диригентството на Добрин Петков, Симфония №8 от Густав Малер под диригентството на Константин Илиев, “Кармина бурана“от Карл Орф с Българската хорова капела "Светослав Обретенов" и диригента Георги Робев - знакови изпълнения в нашия културен живот през годините. Почти четвърт век Красимира Дикова работи като тонрежисьор в БНР и остави неизличими спомени и като човек, и като професионалист.

Чуйте в звуковия файл лични спомени на Красимира Йорданова за работата с уважаваната тонрежисьорка и един от записите, донесли международна награда на Красимира Дикова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10