Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо психичноболни нощуват в ареста

Снимка: архив

Психично болен мъж от квартал „Банишора“ преспа в ареста, след като часове наред органите на реда не успяха да го заведат в болнично заведение. За БНР Катя Сунгарска, пиар на „Спешната помощ“ в София, сподели че има над 200 подобни случаи само от началото на годината.

Причината е липсата на свободни легла в психиатричните заведения и в психиатричните отделения.

„Защо има толкова сериозен наплив и толкова са пълни тези болници, няма как кажа. Но нашата статистика казва следното - от първи януари 2019 година, до 25 февруари 2019 година - 56 дни, ние сме имали 280 отказа от психиатрични легла от всичките лечебни заведения и отделенията в болниците, които имат такива отделения. В това време ние сме обслужили 192-ма психично болни пациенти, които са се нуждаели от медицинска намеса“, каза Сунгарска.

На всяко 12-часово дежурство има поне по няколко такива пациенти. Проблем е, че психиатричното лечение е много специфично и, когато спешните медици не могат да оставят такъв пациент “това е блокиране на една, на втора линейка по три, по четири, по пет часа“ и то при тежкия дефицит на кадри в звеното, допълни тя.

„Наистина е драма, защото в този момент някой, който е в истински реално животозастрашаващо състояние, не може да получи нужната помощ“.

От Министерството на здравеопазването изпратиха до предаването „Нещо повече“ писмен отговор, в който обясняват, че всички лечебни заведения са длъжни да имат 10% от общия брой на леглата си за прием на спешни пациенти, в това число и психиатрични.

„Не зная защо толкова бързо и толкова много се запълват тези легла. Може би си помислим и да си отговорим на въпросите, свързани с психичното ни здраве, с емоционалния ни статус, с начина, по който живеем, със стреса, с който се сблъскваме“, каза Катя Сунгарска.

Д-р Емил Грашнов - директор на Центъра за психично здраве на София-област и председател на Дружеството на психиатрите в България е категоричен, че не става въпрос за отказ на болниците да се занимават с психично болните пациенти:

„Това им е работата! Общо взето колегите, които работят в психиатричните лечебни заведения на територията на град София са отговорни и,  при наличието на свободни легла, пациентите биват приемани“.

Лечението на психично болните често изисква прием за продължителен период от време, допълни Грашнов. През годините обаче леглата за такива пациенти неколкократно са били редуцирани.

„Имаше един период, в който бяха намалени доста психиатричните легла както за територията на цялата страна, така и на територията на София. Когато аз започнах работа в Курило, там бяха 350-400 легла, а в момента те са намалени до 150-200“.

„В Центъра за психично здраве на Сточна гара използваемостта на леглата е 85%. Това, на обикновени език, означава, че на моменти имаме 5-6-7 свободни легла, а на моменти вкарваме кушетки в коридора, за да приемаме пациенти, които не можем да върнем. В момента са счупени кушетките и няма вече как да приемаме такива, когато са запълнени леглата“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14