Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят сборник студии за годишнина от рождението на Емилиян Станев

Изследователката Радка Пенчева разказва за отношенията на писателя с Багряна и Чудомир

Радка Пенчева пред паметника на писателя
Снимка: Здравка Маслянкова

Днес се навършват 112 години от рождението на писателя Емилиян Станев, оставил забележително литературно наследство. Брилянтните му повести и романи като „Крадецът на праскови“, „Чернишка“, „Иван Кондарев“ са преведени в десетки държави и са любими на читателите и днес. 

В родния град на писателя Велико Търново годишнината ще бъде отбелязана с представянето на новата книга на най-задълбочения му изследовател - Радка Пенчева. В сборника „Забравени и незабравими“ авторката, която е и директор на къщата-музей „Емилиян Станев“, описва малко известни факти, свързани с живота и приятелствата на писателя с Чудомир, Елисавета Багряна, проф. Петър Динеков. 

Писателят участва в инициативата за възстановяването на "Царевец" и "Трапезица"

Малцина знаят, че Емилиян Станев е един от най-дейните участници в общонародния комитет за възстановяването на крепостите „Царевец“ и „Трапезица“ във Велико Търново. По негова инициатива в края на 60-е години на миналия век е поставено началото на общонационално движение за събиране на средства за възстановяване на двете царски крепости, а Емилиян Станев написва и обръщение за това към българския народ, разказва Радка Пенчева. Преди няколко години архивът с някога засекретените документи на общонародния комитет бил отворен.  

"Действително той влиза тогава в задочен спор с историци и археолози, които са искали да се възстановява, но така, както е било. Самият Емилиян Станев е казал, че все пак в това време, когато са построени дворецът и патриаршията, съществува и Византия, и можем от там да черпим сведения как е изглеждало това или онова. Доста хора са се вслушали тогава и е започнала тази кампания за възстановяване на Царевец."

Сборникът хвърля светлина върху отношенията на Емилиян Станев с Багряна и Чудомир

В сборника със студии „Забравени и незабравими“ Радка Пенчева разказва за дълбокото човешко и творческо приятелство между Емилиян Станев и Елисавета Багряна. В късните години от живота си писателят получава правото да ползва една от държавните вили в Бояна. Негова съседка с оказва Багряна и двамата започват да се срещат. Двамата писатели са коренно противоположни личности – той приказлив и отворен към света, а тя – интровертна и по-скоро слушател, отколкото събеседник, пояснява Радка Пенчева.

"Той е използвал това, че тя е доста мълчалива като характер и е разказвал своите идеи какво ще напише, как ще го напише. Тя го е поощрила по този начин. Тя е била изключително сдържана като човек и той много пъти е казвал на жена си, че иска да накара да падне тази маска, която има на лицето ѝ, да се отпусне да говори пред него, но това не се е случвало. Въпреки всичко, тяхното приятелство е било добро, защото той е намерил една събеседница, която да изслушва творческите му замисли и по този начин те са се затвърждавали у самия него."

Интересно е било познанството между Емилиян Станев и Чудомир. През 50-те години, когато Емилиян Станев работи като редактор във вестник „Литературен фронт“, той неколкократно търси Чудомир, за да даде за изданието някои от живописните си разкази за българското село.

"Действително Чудомир му е пращал разкази. Бих казала, че Емилиян Станев се отнася с голямо преклонение пред неговото творчество, намира го за едно много типично българско, с типичния хумор, която е в него, дори написва една статия „Чудомир като хуморист“, която е изключително точна. Докато Чудомир в своя дневник, където аз съм ползвала, и по други места, се изказва доста иронично за Емилиян Станев, нарича го „малко човече“ или пък „автор, който е доста доволен от творчеството си“. Но Емилиян Станев е с най-добри чувства към творчеството на Чудомир, даже казва, че който иска да разбере българина, трябва да го чете."

Творчеството на Емилиян Станев е преведено на десетки езици. Особено е популярен в Унгария, Полша и Германия. Според Радка Пенчева, Станев не се е вълнувал много кой и къде го превежда, но много се е сърдил на преводачите, когато са променяли заглавията на книгите му.

С общоградско поклонение и панихида на 15 март великотърновци ще отбележат и друга годишнина - 40 години от от кончината на Емилиян Станев. Това ще стане с церемония на гроба му в старата столица.

Книгата „Забравени и незабравими“ ще бъде представена тази вечер от 17,30 часа в Регионалната библиотека „Петко Славейков“. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39