Започващият днес месец март с пролетно настроение можем спокойно да обявим и като месец на комикса. Организатори са Чешкия център в София и Съюза на българските художници. Филми, свързани с комикса, срещи с българи и чешки комикс автори, изложби и ателиета включва богата програма.
С комикс събития ще бъде изпълнен целият месец март в Чешкия център и Съюза на българските художници. Програмата включва изложбата „В това време на едно друго място/100 години чешки комикс“, филмови прожекции „Комикс и кино“, детска работилница за комикси, срещи с български и чешки комикс автори.
В рамките на месеца ще бъдат обявени и победителите в младежкия конкурс за комикс, посветен на темата „Свобода“, а в комикс кафето в Чешкия център посетителите ще могат да се запознаят с български и чешки комикси.
Месецът стартира на 6 март в галерията на „Шипка“ 6, разказва директорът на Чешкия център у нас Дагмар Остранска.
„На откриването на изложбата ще бъдат двама куратори Павел Коржинек и Томаш Прокупек, който е и съавтор на тази изложба. Те са авторите на една голяма история на чешкия комиск. Те са много популярни, а и комиксът като жанр е много популярен в Чехия през последните 10 години“, обясни тя.
Според Оскранска изложбата е много интересна, защото има история, свързана с комиксите, започваща със създаването на Чехословакия като държава, като са включени Втората световна война и други исторически събития. По времето на комунизма темата за пътувания в екзотични държави била много популярна, но изчезва след падането на Желязната завеса.
„След революцията 1989 г. в Чехия има бум на комиксите“, каза тя.
Тази специална филмова програма, озагламена „Комикс и кино“ ще започне на 12 март и ще продължи до 16-и.
Първият филм е със заглавие „Кой иска да убие Джеси“. Лентата е черно-бяла, снимана е през 1966 г, а историята е разказана в 79 минути:
„Четири убийства стигат, миличък“ е другата игрална лента, която е включена в тази комикс панорама. Зрителите ще я видят от 6,30 ч. вечерта на 13 март. Филмът е сниман през 1970-а.
В програмата е включен и един български филм. Той е документален и е на режисьорката Мария Николова, а заглавието „Дъга - разкази в картинки“ е посветено на култовото списание „Дъга“. То може да бъде видяно 14 март.
На 15 март, петък, следва „Алойс Небел“ – много успешен филм, като всички филми са с български субтитри.
В събота е предвидена детска програма, както и работилница с илюстраторката Ива Груева, предназначен за деца от 7 до 10 години, за която е необходимо предварително записване, уточнява Дагмар Остранска, защото местата са ограничени.
Освен това на 20 март публиката може да очаква среща с Луцие Ломова - авторка на комикси за деца и възрастни, а 7 дни по-късно с Войтех Машек - няколкократен носител на чешката комикс награда MURIEL, автор на филмови сценарии и театрални пиеси. Те ще представят комикса като художествена медия, чрез която могат да бъдат документирани действителни исторически, политически, социални и криминални и др. събития.
Месецът ще приключи на 29 март с концерта на чешкият певец, композитор и уличен артист Томаш Мачек.Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...