Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Сивилов: Не е ясно дали ЕС може да даде исканите от Русия гаранции за продължаването на „Турски поток“

Александър Сивилов
Снимка: Личен архив

Русия иска гаранции от ЕС за построяване на продължението на газопровода „Турски поток“ през България, но не е ясно какво точно представляват тези гаранции и дали могат да бъдат дадени от Европа, дълбоко се съмнявам. Това каза днес пред БНР доцент Александър Сивилов – историк и преподавател в СУ „Климент Охридски“.

„Но е факт, че интересите на Унгария, Австрия, на Сърбия съвпадат с нашите, защото това ще даде възможност за преки доставки на руски газ към тези страни, които ще печелят от транзитни такси… От тази гледна точка мисля, че този път Русия има реална възможност да участва в подобен проект. Въпросът е как ще бъде изпълнен“, каза той в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Според него въпреки твърденията, че руска фирма ще изгражда трасето през България, „по-скоро ще се върви към вариант, при който по-голямата част от трасето ще бъде строено от европейски компании“.

Доцент Сивилов изрази надежда, че това ще са български компании в България, и европейски в другите в зависимост през чиято територия минава газопроводът. „За съжаление ние нямаме никаква гаранция кой стои зад някоя компания, но това е свързано с нашето икономическо законодателство и офшорните компании“.

„Всъщност затова идва и премиерът Медведев – да осигури някакъв предварителен договор между страните, за да има яснота дали ще бъде осъществен проектът. Смятам, че в този случай по-скоро ще бъде осъществен“, каза доц. Сивилов.

Но добави: „За съжаление нямаме представа как са водени реално преговорите, например със САЩ или ЕС, защото това са другите заинтересовани играчи“

САЩ ясно показаха, че са против „Турски поток“ и против „Северен поток“, който тръгва от Русия и достига Германия по дъното на Балтийско море. Въпросът е дали ще имат лостовете да предотвратят тези строежи, посочи доц. Сивилов и припомни как през 2014 г. така се случи с „Южен поток“ след визитата в България на трима US сенатори.

„Смятам, че визитата на Дмитрий Медведев е добра възможност нашето правителство да покаже собствените си интереси, така че да имаме някакви гаранции за това, че когато участваме в един подобен проект, евентуално, той ще донесе достатъчно дивиденти на страната ни“, каза Александър Сивилов.

Според него „България е в момента е в позиция, в която много често има натиск или от Русия или от САЩ заради интересите им и това се отразява на нашата политика, включително енергийна“.

„Не смятам, че има взети решения в Москва за българската енергетика. Каквото и да са решили в Москва няма никакви гаранции, че това ще се случи у нас“.

„Възможно е България да има силна позиция в разговора с всеки от своите външнополитически партньори. За Русия е важно този газопровод да бъде построен, като това е в сила и за голяма част от европейските страни“, каза доц. Сивилов. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Увеличиха финансовата помощ за инвитро процедури и за новородени деца в Монтана

400 лева за първо и 600 лева за второ новородено дете ще получават вече семействата в Монтана.  Това решиха общинските съветници на редовното си заседание днес. Увеличението е със 100 лева. Променените са вписани в Наредбата за реда и условията за отпускане на финансова помощ за новородено дете в община Монтана. Промените касаят вече и..

публикувано на 25.04.24 в 22:58
Снимката е илюстративна

Гръцките хотелиери са недоволни от високите данъци

На годишна среща на гръцките хотелиери председателят на техния съюз Янис Хадзи изрази недоволство, че този сектор се натоварва с високи данъци. Вместо да се намалят задълженията към туристическия сектор, както беше обещало правителството, се въведе нова такса за всяка нощувка, казаха хотелиерите. "Наказват ни с данъци, защото сме..

публикувано на 25.04.24 в 22:55
Изглед към Атина, 5 януари 2024 г.

Сапьори са обезвредили 314 бомби под старото летище в Атина

На мястото на старото летище на Атина се изгражда внушителен комплекс. Заедно с казино, ресторанти и хотели се стоят също вили и апартаменти в 45-етажна кула. Летището се нарича "Елиникон" и е с площ три пъти по-голяма от Монако. Цените на жилищата са сравними с тези в Ню Йорк и Женева, коментират брокерите. Голяма част от вилите с..

публикувано на 25.04.24 в 22:47
Президентът Володимир Зеленски подписа указ

Зеленски е благодарил на САЩ за одобрената военна помощ

В телефонни разговори с председателя на Камарата на представителите - републиканеца Майк Джонсън, и с лидера на мнозинството в Сената - демократа Чък Шумър, украинският президент Володимир Зеленски е благодарил на Съединените щати за одобрената военна помощ в размер на 61 милиарда долара. Това съобщи агенция Ройтерс. Зеленски написа в..

публикувано на 25.04.24 в 22:37

Столтенберг обвини Китай, че споделя с Русия технологии, използвани за производство на ракети

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обвини Китай, че поддържа военизираната икономика на Русия, споделяйки с нея високи технологии, използвани за производство на ракети, танкове и бойни самолети. "Китай казва, че иска да има добри отношения със Запада, но в същото време продължава да поддържа огъня на най-мащабния въоръжен конфликт в..

публикувано на 25.04.24 в 22:35

Комисията по култура в НС прие единодушно проект за промени в Закона за хазарта

Парламентарната комисия по културата и медиите прие единодушно на първо четене проект за промени в Закона за хазарта, внесен от Йордан Цонев от ДПС и Теменужка Петкова от ГЕРБ. Бюджетната комисия прие на първо четене забраната за реклама на хазарт Въпреки това според депутатите законопроектът има нужда от поправки, информира репортерът..

публикувано на 25.04.24 в 21:54

България и още 17 държави призовават "Хамас" да освободи заложници, отвлечени от Израел

18 държави, сред които и България, призовават в публикувано днес общо изявление палестинската групировка "Хамас" да освободи болните, възрастните и ранените заложници, които отвлече от Израел преди повече от 200 дни - на 7 октомври 2024 година. 18-те държави имат свои граждани в плен на "Хамас", отбеляза Ройтерс. Високопоставен член на групировката..

публикувано на 25.04.24 в 21:22