След трансплантация на костен мозък на британски пациент, заразен с вируса на СПИН, повече не са открити следи от заболяването, съобщава списание „Нейчър“. Това е втори подобен случай по рода си.
През 2007 година американецът Тимъти Рей Браун, известен навремето като „Берлинският пациент“ става първият човек, излекуван с подобен метод.
Както и при случая с Браун, британският пациент също е бил лекуван от рак, като след трансплантацията на клетките са изчезнали симптомите и на двете заболявания. Макар и успешният случай да дава надежди, че СПИН може да бъде лекуван в бъдеще, експертите предупреждават, че все още е твърде рано да се говори за намиране на лечение.
Три години след операцията за присаждане на клетките от костен мозък и 18 месеца след спирането на лекарствата за СПИН, изключително прецизните тестове показват, че у така наречения „Лондонски пациент“ повече не се наблюдават симптоми на заболяването.
Изследователите не бързат да правят заключение, че пациентът напълно е излекуван от вируса на СПИН, като уточняват, че методът не е смятан за особено приложим при повечето заразени, но определено допринася съществено за откриването на лечение в бъдеще.
„Лондонският пациент“ е бил диагностициран през 2003 година, но е започнал да вземе лекарства за контролиране на инфекцията през 2012 година. По-късно през 2012-а той развива раково заболяване, известно като лимфом на Ходжкин и през 2016 година се съгласява на трансплантирането на клетки от костен мозък, за да бъде излекуван от рака.
Лекарите са били на мнение, че ако се намери подходящ донор, той може да бъде излекуван и от вируса на СПИН. И е бил намерен донор с генна мутация на естествена резистентност срещу вируса.
Знае се, че около 1 процент от хората, живеещи в Северна Европа, наследяват тази мутация и по този начин са имунизирани срещу вируса на СПИН.
Трансплантацията на клетки от костен мозък е много труден и опасен процес, защото използването на радиация и химиотерапия разрушава наличната имунна система, за да създаде нова такава, изтъкват експертите. Процентът на неуспех при такава трансплантация е много висок.
Подобен вид агресивна терапия основно се прилага за лекуване от рак, а не от вируса на СПИН.
„При тези специални случаи, когато имате вируса на СПИН и рак, който не реагира на нормалната химиотерапия и нормалното лечение, този подход е оправдан, но за огромното мнозинство от пациенти с вируса на СПИН той е прекалено рискован“, заяви пред Би Би Си Филип Гоулдър, професор по имунология към университета в Оксфорд.
Все пак според професор Гоулдър случаят с „Лондонския пациент“ е много значим, защото помага на експертите да установят как тялото може по естествен път да се съпротивлява на инфекцията, а това дава надежди за бъдещето.
Делът на светлата икономика се свива през 2023 година. Това се случва за първи път от 10 години, без България да е в криза, коментираха експерти. В сравнение с 2022-ра, сивият сектор се разраства с шест стотни. Данните са на Асоциацията на индустриалния капитал. Работодателската организация изследва дела на светлата и сивата икономика от 2012..
Пред паметника на Съветската армия в София се проведе протест, организиран от граждански сдружения, с настояване за възстановяване на монумента, демонтажът на който започна преди една година. Ето какво казаха някои от протестиращите: "Преди една година се разруши паметник най-вече на културата, който е защитен по международни закони. И това е памет за..
Предложения за 90 промени в Изборния кодекс са внесли в Народното събрание от партията "Възраждане". Хартиените бюлетини трябва да отпаднат и да се премине към машинно гласуване, заяви Деян Николов - председател на "Възраждане"-София. В края на ноември от "Възраждане" внесоха законопроект за изменение на Изборния кодекс с цел отстраняване..
Възможно е цената на тока да се увеличи в рамките на настоящия отоплителния сезон, стана ясно по време на изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. Той не се ангажира с конкретна прогноза: "Опасност за режим на тока в България няма! Друг е въпросът каква ще бъде цената! Предвид повишената консумация на електрическа енергия..
Директори на училища проявяват нежелание да въвеждат предмет вероучение, дори и в свободно избираема форма. Това каза в интервю за БНР патриархът на Българската православна църква Даниил: "Някои не желаят с презумпцията, че, видите ли, църквата и вярата днес нямат място в нашето общество. Имаше такива конкретни случаи. При посещение в..
Доналд Туск и Еманюел Макрон отхвърлиха възможността за разполагане на европейски войски в Украйна след евентуално сключване на мир. В същото време Киев отхвърли идеята на унгарския премиер Виктор Орбан за размяна на военнопленници по време на коледния празничен период. Френският президент Еманюел Макрон призова за път към прекратяване на войната в..
Временното правителство в Сирия се зарече да опази и защити институциите в страната и да установи върховенство на закона след като по време на диктатурата на сваления президент Башар Асад на практика такова не е имало. Разпускат силите за сигурност на Асад Говорителят на новото правителство е заявил пред Франс прес, че парламентът на..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..