Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Сава Кокудев: С делата си обръщаме сърцето си към Бог

Свещеникът трябва да заквасва ежедневието с благодат, казва преподавателят в Богословския факултет

Свещеник Сава Кокудев
Снимка: Андрей Манукян

Свещеникът Сава Кокудев отслужи днес благодарствен молебен пред ремонтираното студио на програма "Хоризонт".

Значението на освещаването на дома, на офиса е в това, че ние посвещаваме нещо на Бога и посвещавайки го, то вече става осветено, понеже Бог се докосва до него. Това каза отец Кокудев в предаването "Хоризонт до обед".

Сава Кокудев е ефимерий на академичния параклис и преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски".

"Ние затваряме очите си и започваме да живеем някакъв изолиран живот, който по същността си е неевхаристиен, неблагодарен живот. Това е живот сам за себе си, изолиран", смята отец Кокудев, според когото днешният човек се изолира от Бога.

Прошката е част от системата на покаянието, към която ни е призовал Бог, добави духовникът. "Всички тези дела, които извършваме - те не са сами за себе си. Те не са самоцелни. Тяхната цел е дълбокото покаяние. Обръщането на ума или съзнанието, както днес казваме, към Бога. Обръщането на сърцето към Бога."

Много често изглежда сякаш Църквата е нещо отделно от света, в който живеем, но това не е така, твърди отец Сава Кокудев. 

"И аз като свещеник и всеки един, който е в Църквата, живеем в това, сме потопени в това ежедневие. Бог ни призовава към това да се молим и да заквасваме буквално това  ежедневие с благодатта на Светия Дух. Да се учим как да го правим, защото това не е нещо лесно. Ние всеки ден се учим как да се молим."

Нашето призвание е да служим на ближния и чрез това да служим на Бога, вярва духовният служител.

"Това отричане от егоизма, от егоцентризма. Ето това е в центъра и придобиване на благодарно и славословещо сърце, за което споменахме. В този смисъл и даването на прошка е път към това. В този смисъл грешката, която можем да направим, постейки: ние да изтъкваме себе си или отново да постим сами за себе си, сякаш забравяйки, че вървим в тоя пост", отбеляза Сава Кокудев.

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56