Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90 години от първия концерт на Академичния симфоничен оркестър, създаден от Саша Попов

Проф. Саша Попов

През 1928 година по инициатива на прочутия цигулар и диригент, преподавател в Музикалната академия - Саша Попов, се създава симфоничен оркестър, който да пропагандира класическата музика с публичните си концерти, да възпитава вкус към музикалното изкуство. Основа на този състав става малкият учебен студентски оркестър към Музикалната академия. Най-изтъкнатите български инструменталисти са привлечени като лектори в оркестъра, за да обучават участниците студенти, да ги запознаят с богатия симфоничен репертоар, и всички с готовност приемат тази задача.

Първи концертмайстор на оркестъра е Михаил Балкански. Оркестърът наброява 65 музиканти, 30 от които са лектори. На 18 декември 1928 г. Министерството на просветата одобрява създаването на оркестъра, отпуска се малка субсидия и първата репетиция е на същия  този ден. Съставът се ръководи от управителен съвет, включващ директора на Музикалната академия  Димитър Хаджигеоргиев, диригента Саша Попов, секретар и трима съветници.

Първият концерт на АСО е на 4 март 1929 г. във Военния клуб в столицата. Изпълнени са увертюра към операта „Танхойзер“от Вагнер, Концерт за пиано и оркестър №1 от Лист със солист Димитър Ненов и Симфония №4 от Чайковски. Дирижира Саша Попов. Интересът на публиката е голям. Още същата година оркестърът посещава Стара Загора и Пловдива, а през лятото участва и във Варненските музикални тържества. Така за шестте години, в които съществува, АСО изнася 100 симфонични концерта.

През 1935 година приключва успешната дейност на оркестъра поради липса на материална подръжка, лоши условия за работа и липса на инструменти. Но постигнатите резултати от работата му са видими - създаден е интерес в публиката към симфоничната музика, към творчеството на българските композитори. Следващата година оркестрантите от АСО и от съществуващия тогава Гвардейски оркестър създават Царския военен симфоничен оркестър. Отнова диригент е Саша Попов, който продължава пионерското си дело.

В Златния фонд на БНР се съхранява запис на Академичния симфоничен оркестър от 1935 г., както и интервю от 1974 г. с големия български диригент и цигулар Васил Стефанов, който е започнал пътя си на музикант именно в АСО. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.:  * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..

обновено на 03.02.25 в 19:15
Тейлър Суифт връчва наградата

Бионсе триумфира с "Грами" за албум на годината

В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..

публикувано на 03.02.25 в 08:00
Йордан Йовков

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл

Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..

публикувано на 02.02.25 в 04:32
Гергана Христова - Веселинова

Фолклорните мотиви в разказите на Гергана Христова - Веселинова

То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..

публикувано на 02.02.25 в 04:28
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27