Нашите изследвания показаха, че от началото на 90-те години заплатите на хората, свързани с Главното мюфтийство, са плащани от Турция, каза в интервю за "12+3" Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.
Проблемът възникна с радикализирането на определени елементи и се постави въпросът как може да се спрат и ограничат тези пари, припомни Безлов в коментар за разгорелите се дебати за дълговете на Мюфтийството.
Той коментира и новините около изпадналите в немилост т.нар. "олигарси".
"Част от защитната им стратегия е да изглежда, че има какво да кажат", подчерта Безлов. Според него е съществена разликата между олигарх и бос на престъпна групировка.
"При олигарсите при всички случаи се очаква политическа протекция. При криминалните групировки издигането е през улицата и криминалните пазари. Някак интуитивно определяме кои са известните олигарси, при които има политически генезис на богатството. По случая "Арабаджиеви" мога да правя само догадки. В резултат на това, че хотелът в София стана основно място за отсядане на администрацията на Европредседателството, предполагам, че различни чужди служби са направили проучвания заради сигурността на своите хора и са предоставили информация на нашите служби. Срещу Арабаджиеви има няколко големи разследвания, които са били неуспешни", каза Безлов.
Той коментира и процеса по издирването и намирането на Арабаджиеви:
Не е някакъв проблем в ЕС да се придвижваш през граници, защото в Шенген няма граници. Ако се придвижвате с кола и не се набивате на очи, трудно ще бъдете открити. Очевидно приоритетът спрямо Арабаджиеви не е висок, това не са терористи и е нормално да не бъдат забелязани. Обмяната на данни е предмет на голяма дискусия в ЕС. Има бариера заради личните данни на обмена на информация, отбеляза експертът.
Интересно ми се стори съвпадението с арестувания у нас испански наркотрафикант. Възможно е да е сътрудничество на службите или изтичане на информация от кръга на Арабаджиеви, предположи Безлов.
Според него е "голям проблем, че хората, които произнасят присъдите, не изпитват страх от възмездие от страна на държавата, а изпитват страх от криминалния контингент. Присъдите срещу по-тежка категория криминални лица са изключителна рядкост".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Подкрепата за Атанас Атанасов е свързана с подкрепа за Бойко Борисов като кандидат за премиер, но всичко може да бъде решено с преговори. Това каза пред БНР депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов, заместник-председател на партия ГЕРБ, като добави: "Появата на Атанас Атанасов за председател на Народното събрание е някакъв шанс да започнем..
Странно е - без условия за подкрепа за премиер, от ГЕРБ да дават подкрепа за кандидат на БСП, а да не дават такава за кандидат на "Демократична България". Това заяви пред БНР Божидар Божанов от "Да, България" – част от коалицията ПП-ДБ, относно блокирания избор на председател на Народното събрание. И осмият опит - без успех: НС още е без..
Буря засегна цяла Гърция. Свлачища затвориха пътища. Наводнени са приземни етажи. Водата отнесе автомобили. В засегнатите райони е прекратено движението. Тежка е ситуацията на Халкидики, в Солун и по островите в Егейско море. От силните дъждове има срутване на скали по пътищата, наводнени участъци, изкоренени дървета и потънали във вода..
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща, върховният представител по външната политика Кая Калас и еврокомисарят по разширяването Марта Кос са на визита в Киев, съобщиха дипломатически източници в Брюксел. Това става в първия ден от встъпването на новата Комисия в длъжност. Предвидени са срещи с президента Володимир Зеленски и други официални..
Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК. Юристи, математици и IT специалисти, много от..
Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на партийната повеля, но и начало на избора на нов главен прокурор белязаха отминаващата седмица, в която..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...