Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктория Викторова: Виртуалната реалност се използва по-отдавна, отколкото подозираме

Красимир Николов: Хората ще се сблъскат с виртуалната реалност първо на работа

Красимир Николов и Виктория Викторова в студиото на "Хоризонт"
Снимка: Иван Русланов

Красимир Николов и Виктория Викторова са част от стартъп компанията Quark VR. Те полагат усилия все повече фирми и служителите им да използват виртуалната реалност по-често, и то не само на работа.

През 2014 година съвместно със съоснователя на компанията Георги Георгиев успяват да се включат в една от престрелките в любима компютърна игра. Това се случва благодарение на технологията на виртуалната реалност.

„Още оттогава искахме да намерим начин да я направим по-достъпна. Тогава начинът беше чрез мобилните устройства. Това, което липсваше тогава, беше съдържанието, тоест нямаше какво да правиш във VR, освен да гледаш няколко видеа или нещо много просто. Искахме да позволим на хората да играят любимите си компютърни игри“. 

При Виктория Викторова първият реален досег с иновативната технология става по време на едно от събитията на компанията. Казва, че повечето обикновени потребители всъщност не подозират колко широко използвана е виртуалната реалност на по-високо корпоративно ниво. „Не трябва да забравяме индустрии като военната, образованието и медицината, където виртуалната реалност се използва дори по-отдавна, отколкото ние подозираме.“

Извън игрите и клиповете, които повечето хора си представят като синоним на виртуалната реалност, как можем да я прилагаме в ежедневието си?

Много професии изчезват вследствие на автоматизацията, посочва Красимир Николов. По думите му, първото място, където хората ще се сблъскат с виртуалната реалност, е… на работа. „Ще има много професии, които много по-лесно ще могат да се правят във виртуална реалност, защото там хората работят с ръцете си.“

Виртуалната реалност дава на масовия потребител шанса да посети места, които иначе не биха могли и да видят неща, които не биха могли, смята Виктория. „А това е от още по-голяма важност за хората с увреждания.“

Виктория Викторова дава пример с възможността да караш ски или да изпробваш екстремен спорт, без реално да рискуваш живота си. „Разбира се, имаме възможност да летим в Космоса, да сме на морското или океанско дъно. Едно от нашите любими изживявания е да си на дъното на океана, където до главата ти минава изведнъж един огромен кит. Просто наистина се чупят границите на реалността и на възможното.“

Според Красимир, друг голям сегмент на виртуалната реалност са тренингите, които изискват физическа активност. „От това как да напуснеш дадена сграда до това как да управляваш различни машини от поточната линия на един завод. Можеш да научиш своите служители как да работят с оборудването на фабриката, как да се евакуират в случай на някакво бедствие, още преди дори тя да е построена и те могат да го направят от вкъщи.“

Заради все още неизучените въздействия на виртуалната реалност, не се препоръчва деца под 14 години да прекаляват с престоя си там. „Със сигурност знаем е, че много силно влияе на човешката психика това къде са границите между виртуалното и реалното.“

„Все още е доста скъпо да имаш добро изживяване. Доста е сложно да подготвиш компютъра и очилата. Първият проблем, който трябва да се реши, е да не изискваме компютър за виртуалната реалност. Да има някакво малко устройство, но то да дава също такова добро изживяване.“

На пазара излизат първите подобни очила, но като мобилни устройства те имат ограничени ресурси, уточнява Красимир Николов. „Нашата цел е да дадем допълнителни ресурси на тези мобилни устройства.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветан Цветанов: При бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара

"При една ситуация на бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара. Възможно е кръгът около Пеевски и този около Чакъров да бъдат в различни конфигурации с други партии – мандатоносители и с наименованията на коалиции, които обаче няма да бъдат "ДПС".  Такава прогноза направи пред БНР Цветан Цветанов, председател..

публикувано на 31.07.24 в 14:00
Десислава Христозова

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите . Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора. Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло , как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната..

публикувано на 30.07.24 в 09:42

Задава ли се контрол върху личната кореспонденция през чат приложения?

С добрата инициатива на законодателя се въвеждат мерки, които нарушават драстично и нашите права . Това заяви пред БНР Богомил Шопов, съосновател на "Електронна граница - България", във връзка с обсъждана промяна в директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации. Става дума за предлагана задължителна..

публикувано на 30.07.24 в 09:13
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

" Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия." Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни..

публикувано на 30.07.24 в 08:35
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Отровените отношения в лявото трябва да бъдат преодолени

Събиранията на Бузлуджа са знакови. Бузлуджа този път беше вид лакмус дали процесите, тръгнали между различните леви формации, срещат подкрепа сред левите хора. Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21", след срещата за ляво обединение в Стара Загора. Призиви от Бузлуджа: Да се обединим Левите хора одобряват тези..

публикувано на 29.07.24 в 08:25

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28