Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отваря се вратата за атакуване на сериозни промени в съдебната власт, смята директорът на БИПИ

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

"Българският Конституционен съд по своята композиция е квазиполитически орган"

| Интервю
Биляна Гяурова
Снимка: БТА

"Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия."

Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни инициативи, относно произнасянето на съда за промените в Конституцията.

Сред проблематичните елементи тя открои "очеизвадния двоен стандарт, който беше приложен по отношение на съдебната власт и от друга страна - президентската институция", чиито правомощия биват отнемани и променяни чрез Обикновено народно събрание, а спрямо главния прокурор се счита, че това може да стане само чрез Велико народно събрание.

"Този двоен стандарт много бие на очи."

Според нея в решението на КС "има доста неясна аргументация от юридическа гледна точка".

Над 20 са препратките към решение на КС от 2003 г. КС пропусна своя шанс за покаже, че решенията му не са свещени крави и могат да бъдат ревизирани, коментира Гяурова в предаването "Преди всички".

"Уви, не посмяха конституционните съдии."

Много е логично да мислим, че на един дори не толкова късен етап много ясно ще проличи дали пред КС се открива шанс да се преразгледа отново казуса със служебното правителство, отбеляза Биляна Гяурова. Предстоят промени в персоналния състав на съда и това е напълно възможно, обясни тя.

"Българският Конституционен съд по своята композиция е квазиполитически орган. Няма какво да се залъгваме", посочи Гяурова.

Според нея решението отваря много голяма тема, която не е коментирана в дълбочина през годините – за реформиране на самия КС. Тя даде пример с необвързаността със срокове, както и с невъзможността да се вземе решение по даден въпрос.

"Има едно конституционно късогледство от страна на КС. От една страна запазва текста, в който казва, че съдът е основен носител на съдебната власт, но това остава като декларация, тъй като не позволява този принцип да бъде развит, включително на конституционно ниво. Това отваря вратата за атакуване на сериозни промени, които са правени през годините, основно в частта съдебна власт. Това конституционно късогледство граничи с безотговорност."

Най-вероятно ще се стартира не с попълване на състава на Висшия съдебен съвет, а евентуално с позицията на главния прокурор и на председателя на ВАС, прогнозира Биляна Гяурова в анализа си на замразените ключови избори в съдебната власт.

"Защото този ВСС е, грубо казано, проверен. При него няма неочаквани изненади, критичните гласове са в абсолютно малцинство и ще могат да бъдат инсталирани хора, които ще продължат политиката, която води съдебната власт."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13