Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещ фотограф от Сливен увлича семейството си в полезна екоинициатива

2
Пламен (8 г.) в семейния гараж в Сливен, който е преустроен в склад за хартия.
Снимка: Стоян Радев

Семейство от Сливен семейство от почти две години събира разделно хартия и пластмаса. Двигател на идеята е малкият син – второкласникът Антон. Заедно с баща си той неуморно събира хартията по пътя до училище, а парите даряват за каузи в защита на животните.

Семейният гараж е преустроен в склад за хартията, която цялото семейство Тачеви събира. Малкият Пламен е началник и работник в склада и на улицата. Заедно с баба си или баща си стриктно подрежда събраната хартия и я подготвя за транспортиране до изкупвателните пунктове. Баща му Антон е шофьор и събирач на хартия. Баща и син са екип, който работи неуморно. Зад тях неотлъчно е Петя - майката на Антон. 

„Аз съм на 8 години от град Сливен, уча в училище „Васил Левски“, втори клас съм“ - представя се Пламен, който вече е медийна звезда.

Малко се гордее и много се надява да привлече повече хора към каузата си. Мечтае да стане фотограф или… кмет.

Казва, че ако стане фотограф, ще е фотограф постоянно, а ако стане кмет, това няма да е завинаги, защото мандатът му е ограничен и пак ще се върне към фотографията.

Екоинициативата се е разгърнала и вече е обхванала приятелския кръг на семейството, разказва майката на Пламен Петя. Освен приятелите в каузата са впрегнати и близките търговски обекти.

Христина Манева, собственик на зеленчуков магазин, разказва как е била вербувана от малкия Пламен да му събира отпадъчната хартия:

„За Пламенчо събирам от две години с най-голямо удоволствие. Очарована съм. Той е пример за всички."

Още мнения на героите на вдъхновяващата история чуйте в репортажа в звуковия файл.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37