Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Световния ден на бъбрека:

Марин Георгиев: Расте броят на пациенти с тумори на бъбрека

| обновено на 14.03.19 в 10:57
2
Снимка: Архив

На днешния ден отбелязваме Световния ден на бъбрека. Световната кампания тази година е под наслов "Бъбречно здраве за всички и навсякъде". Българите разполагат с най-модерното лечение на бъбречните заболявания, каза за "Хоризонт" доц. Марин Георгиев, председател на Българското урологично дружество, началник на Клиниката по урология в Александровска болница:
    

"По отношение на бъбречните заболявания сме въвели всички нови диагностични и лечебни методи. По отношение на туморните заболявания на бъбреците провеждаме всички съвременни минимално-инвазивни методи на лечение. В нашата страна извършваме рутинно и роботизирани операции".

Въпреки това обаче расте броят на пациенти с тумори на бъбрека, както и нараства заболеваемостта от камъни в бъбреците, каза още доц. Георгиев. По думите му заради подобрената диагностика все повече тези заболявания се откриват в по-ранен стадий. 

"Пада процентът на пациентите с големи тумори, с разсейки, но все пак той е доста по-голям, отколкото случаите в Западна Европа и Америка", посочи специалистът. 

Доц. Георгиев отбеляза, че ракът на простата вече е най-често срещаният рак при мъжа. Затова информираността в тази област е много важна, добави той. Според него разковничето и тук е ранната диагностика, защото заболяването може да бъде излекувано почти на 100%.

В предаването „Хоризонт до обед“ доц. Анелия Буева – национален консултант по детска нефрология, припомни, че Световният ден на бъбречните заболявания датира от 2006 г., когато се обявява необходимостта от разговори за бъбречното здраве. Тогава това се прави заради настъпваща пандемия от бъбречни страдания, добави тя.

„Българските детски нефролози успяха между 2010 г. и 2013 г. да направят скрининг за скрита бъбречна заболеваемост. От началото на 2013 г. нашата инициатива за профилактично преглеждане с ултразвук на коремните органи, специално на бъбреци, достигна до всяко българско дете“, каза доц. Буева.

По думите й втората причина за бъбречно заболяване след аномалиите е наличие на белтък в урината. Затова след 2014 г. всяко дете в училищна възраст един път годишно се изследва за белтък в урината, каза доц. Буева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Донка Михайлова

Донка Михайлова: Ако ВиК услугите се окрупнят, сезираме Конституционния съд

С пети пореден законопроект се прави опит да бъдат консолидирани ВиК услугите. Общините за пореден път се обявяват "против" окрупняването на водния сектор и изразяват своите опасения. НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК Ако общинските ВиК дружества бъдат включени в консолидираните райони, общините ще бъдат лишени от..

публикувано на 10.07.24 в 08:23

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността . Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо". " Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население ", смята Куманов. България бави плановете за речните..

публикувано на 09.07.24 в 08:55

Лидерите на държавите от НАТО се събират във Вашингтон

Лидерите на страните членки от НАТО се срещат във Вашингтон, където ще отбележат 75-ата годишнина от създаването на най-голямата организация за сигурност в света.  В срещата ще вземат участие лидерите на 32-те държави членки от Европа и Северна Америка. България е представена от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. В..

публикувано на 09.07.24 в 05:28
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33