Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикантът Иво Върбанов за винопроизводството като изкуство и музиката като опиянение

България може да се бори за присъствие в по-добър ценови сегмент зад граница

4
Иво Върбанов
Снимка: Архив БНР

До голяма степен производството на вино е изкуство. Така мисли Иво Върбанов - пианист, който се занимава и с винопроизводство.

Иво Върбанов е професионален музикант, който е учил в Италия, но живее във Великобритания.

Няма земеделски продукт, който да се отличава с подобно разнообразие като виното, смята той. Прогнозира, че България има  шанс да развие износа на вино сцени между 10 и 25 евро за бутилка в магазина и зад граница да излезе от сегмента на евтините вина.

„Това е един добър потенциал, който може да се развие. Нашите вина в този диапазон са много конкурентноспособни. Развитието на винарството в България е много силно последните 15 години и като количество, като разнообразие и като качество." 

„На този етап и нискокачествените и на ниска цена вина не се търсят толкова, от България. Говорим за голяма конкуренция от други страни като Щатите, Южна Америка, Австралия, които произвеждат наистина вина с много високо качество за цената си. И там не сме най-конкурентноспособни по много причини.“

Важно е да имаш и „принц“ и „принцеса“ като сортове. Сакар е ако не най-добрият, то може би един от двата най-добри района в България за правене на вино, подчерта Върбанов, който вярва, че всеки производител трябва да има любимо вино:

"И трябва да има, може би, две вина, които да са доста различни по характер и да са същевременно привлекателни за по-различна аудитория."

Иво Върбанов е председател на Българската асоциация на независимите лозаро-винари. Организацията е регистрирана през 2012 година, инициативата за основаването идва от италиански производители на вино. Асоциацията членува в  Европейската конфедерация на независимите лозаро-винари.

Върбанов препоръча да се развива селския туризъм и винения туризъм. 

"Донякъде има подобрение на инфраструктурата, защото все пак за подобен туризъм се изисква инфраструктура, която да е функционираща и да е лесна. Един човек, който обича виното, има желанието да не е нещо, което да е трудно достъпно от различни гледни точки - транспорт, хотели. Малко по малко се развиват тези неща, но най-големият проблем според мен е, че все още в по-малките градове не е намерен балансът между храната и виното. На много места в по-малките градове няма достатъчно добри ресторанти. Хора, които обичат да съчетаят виното с храната е нещо, което е доста трудно.“

Снимка: Гавраил Гавраилов

Парадоксално е, че в такива малки градове не се предлага вино от региона, посочи още винопроизводителят. „Даже в градове като Хасково, където има два много добри ресторанта, винената листа не обхваща лицето на региона. Не е задълбочен този елемент – нещо, което навсякъде, където има винен туризъм, е много силно.“  

По-активните производителите на вино са инициативни, коментира Иво Върбанов.

"Но е наистина трудно сам да се пребори един малък винопроизводител с много обстоятелства. Трябва да има правилната синергия между бизнесите, местните бизнеси, общините и т.н."

Как Иво Върбанов успява да балансира между живота си на космополит и творческата кариера на музикант и посвещението си на виното?

"Най-големият проблем в лозаро-винарството е липсата на работна ръка. Всички знаем, че селата стават все по-малки като жители, работната ръка не е квалифицирана, младите хора предпочитат да се занимават с нещо друго и е много трудно."

Има много експерименти свързани с музиката в лозята и в избата. Донякъде има и маркетингов елемент в това, разказва Иво Върбанов.

"Идеалната парабола за развитието на един виноценител е от много структурирани и пищни вина към по-фини вина. Не обратното. За да се хванат абсолютно всички нюанси в едно вино трябва да се тръгне от вина, които са доста по-мощни, по-структурирани, по-пищни като характер и да се тръгне от там към вина, които са по-фини и които изискват именно разбиране на тези нюанси. Пътят е този – от мощно, до по-елегантно и балансирано."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Екатерина Захариева

Кандидатката за еврокомисар Захариева ще бъде изслушана в комисията по промишленост, изследвания и енергетика на ЕП

Кандидатката за еврокомисар по стартъпите, изследванията и иновациите Екатерина Захариева ще бъде изслушана в комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика на Европейския парламент. На представянето ѝ е поканена и комисията по култура. Според регламента, Захариева ще направи обръщение пред евродепутатите в рамките на 15 минути...

публикувано на 04.11.24 в 20:20

Доклад на МВР за изборите: 128 досъдебни производства, 73-ма задържани

Министерството на вътрешните работи излезе с доклад за дейността си по организацията на предсрочния вот на 27 октомври.  128 досъдебни производства са образувани до края на октомври за нарушаването на  изборното законодателство, з адържани са 73 души, с е казва в доклада.  От документа става ясно, че до 31 октомври  в МВР са постъпили 984 сигнала за..

публикувано на 04.11.24 в 20:00

Реконструкцията на столичната улица "Опълченска" влиза от утре в нов етап

Реконструкцията на столичната улица "Опълченска" влиза от утре в нов етап, при който ще бъде отворено движението по северното платно на "Сливница". Това ще позволи ляв завой по булевардите "Константин Величков" и "Христо Ботев". Ремонтът на "Опълченска" продължава в участъка между булевардите "Сливница" и "Тодор Александров". В този участък..

публикувано на 04.11.24 в 19:42

Президентът заяви, че ще свика новоизбраното НС на 11 ноември

Президентът Румен Радев заяви, че ще свика 51-вото Народно събрание на 11 ноември. "Законодателят неслучайно е предоставил 15 дни срок, за да може обстойно да се изследват всички тези твърдения и мотиви, които биха оправдали един толкова сериозен акт. Всички трябва да знаем, че укрепването на парламентаризма е пряка отговорност на..

публикувано на 04.11.24 в 19:11
Костадин Костадинов, лидер на

"Възраждане" получили декларацията на ПП-ДБ за Пеевски, изпращат проекторешения в отговор

От партия "Възраждане" съобщиха, че са получили декларацията на "Продължаваме промяната - Демократична България" за формирането на "санитарен кордон" около Делян Пеевски и създадената от него формация ДПС – Ново начало и  изразяват готовност да я подкрепят при две условия.  Костадин Костадинов: Това е МВР - Ново начало Те са предложени под..

публикувано на 04.11.24 в 19:08

Началникът на полицията в Петрич и още петима служители на МВР - обект на разследване за ОПГ

Началникът на полицейското управление в Петрич Борислав Гецев и още петима служители на МВР в града бяха задържани при специализирана акция под ръководството на Софийска градска прокуратура.  Срещу тях има образувано досъдебно производство за участие в организирана престъпна група.   Задържани са началникът на полицейското управления в Петрич и..

публикувано на 04.11.24 в 18:33
Иван Анчев

Иван Анчев: При Харис - още от същото, при Тръмп - непредвидимост

При Харис - още от същото, при Тръмп - непредвидимост .  Това каза пред БНР съпредседателят на Атлантическия съвет Иван Анчев, дипломат и експерт по сигурност, като подчерта, че изходът от изборите в САЩ ще се решат в последния момент от "сблъсъка между Синята стена на Демократическата партия и Червеното море на Републиканската партия ",..

публикувано на 04.11.24 в 18:33