Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикантът Иво Върбанов за винопроизводството като изкуство и музиката като опиянение

България може да се бори за присъствие в по-добър ценови сегмент зад граница

4
Иво Върбанов
Снимка: Архив БНР

До голяма степен производството на вино е изкуство. Така мисли Иво Върбанов - пианист, който се занимава и с винопроизводство.

Иво Върбанов е професионален музикант, който е учил в Италия, но живее във Великобритания.

Няма земеделски продукт, който да се отличава с подобно разнообразие като виното, смята той. Прогнозира, че България има  шанс да развие износа на вино сцени между 10 и 25 евро за бутилка в магазина и зад граница да излезе от сегмента на евтините вина.

„Това е един добър потенциал, който може да се развие. Нашите вина в този диапазон са много конкурентноспособни. Развитието на винарството в България е много силно последните 15 години и като количество, като разнообразие и като качество." 

„На този етап и нискокачествените и на ниска цена вина не се търсят толкова, от България. Говорим за голяма конкуренция от други страни като Щатите, Южна Америка, Австралия, които произвеждат наистина вина с много високо качество за цената си. И там не сме най-конкурентноспособни по много причини.“

Важно е да имаш и „принц“ и „принцеса“ като сортове. Сакар е ако не най-добрият, то може би един от двата най-добри района в България за правене на вино, подчерта Върбанов, който вярва, че всеки производител трябва да има любимо вино:

"И трябва да има, може би, две вина, които да са доста различни по характер и да са същевременно привлекателни за по-различна аудитория."

Иво Върбанов е председател на Българската асоциация на независимите лозаро-винари. Организацията е регистрирана през 2012 година, инициативата за основаването идва от италиански производители на вино. Асоциацията членува в  Европейската конфедерация на независимите лозаро-винари.

Върбанов препоръча да се развива селския туризъм и винения туризъм. 

"Донякъде има подобрение на инфраструктурата, защото все пак за подобен туризъм се изисква инфраструктура, която да е функционираща и да е лесна. Един човек, който обича виното, има желанието да не е нещо, което да е трудно достъпно от различни гледни точки - транспорт, хотели. Малко по малко се развиват тези неща, но най-големият проблем според мен е, че все още в по-малките градове не е намерен балансът между храната и виното. На много места в по-малките градове няма достатъчно добри ресторанти. Хора, които обичат да съчетаят виното с храната е нещо, което е доста трудно.“

Снимка: Гавраил Гавраилов

Парадоксално е, че в такива малки градове не се предлага вино от региона, посочи още винопроизводителят. „Даже в градове като Хасково, където има два много добри ресторанта, винената листа не обхваща лицето на региона. Не е задълбочен този елемент – нещо, което навсякъде, където има винен туризъм, е много силно.“  

По-активните производителите на вино са инициативни, коментира Иво Върбанов.

"Но е наистина трудно сам да се пребори един малък винопроизводител с много обстоятелства. Трябва да има правилната синергия между бизнесите, местните бизнеси, общините и т.н."

Как Иво Върбанов успява да балансира между живота си на космополит и творческата кариера на музикант и посвещението си на виното?

"Най-големият проблем в лозаро-винарството е липсата на работна ръка. Всички знаем, че селата стават все по-малки като жители, работната ръка не е квалифицирана, младите хора предпочитат да се занимават с нещо друго и е много трудно."

Има много експерименти свързани с музиката в лозята и в избата. Донякъде има и маркетингов елемент в това, разказва Иво Върбанов.

"Идеалната парабола за развитието на един виноценител е от много структурирани и пищни вина към по-фини вина. Не обратното. За да се хванат абсолютно всички нюанси в едно вино трябва да се тръгне от вина, които са доста по-мощни, по-структурирани, по-пищни като характер и да се тръгне от там към вина, които са по-фини и които изискват именно разбиране на тези нюанси. Пътят е този – от мощно, до по-елегантно и балансирано."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06