Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аделина Марини: Трагедията в Нова Зеландия потвърждава, че не сме си научили уроците от балканските войни

Според журналиста има сделка между Манфред Вебер и Виктор Орбан

Аделина Марини в студиото на БНР
Снимка: Кирил Чобанов


Вчерашната трагедия в Нова Зеландия потвърждава още веднъж колко не сме си научили уроците от балканските войни, каза пред БНР журналистът Аделина Марини.

„Самият факт, че той /бел. ред. нападателят Брентън Тарант/ е черпил вдъхновение от тези конфликти, показва, че светът, който дълго време гледаше отстрани, а след това се и намеси в решаването на конфликтите в бивша Югославия и на Балканите изобщо – колко всъщност не само не сме си научили уроците, но и не сме взели мерки тези неща да не се повтарят“.

Според Марини не обръщаме достатъчно внимание на ефекта от речта на омраза:

„Този ефект се мултиплицира многократно в днешни времена, когато вече има и Фейсбук. Социалните мрежи не само стават проводник за манипулации на изборни процеси и изобщо на демокрацията в демократичните държави, но очевидно са и проводник на насилие и все още не успяват да се справят с този проблем. Това не е първото престъпление, което Фейсбук излъчва на живо и не успява достатъчно бързо да реагира, за да го свали. Имаме не само подценяване на проблема с речта на омразата, но и жестоко подценяване на проводниците на тази реч на омраза и колко бързо тя се разпространява“.

Публичност получава не само австралиецът Брентън Тарант, но и всякакви екстремисти, на които им се дава трибуна от национални парламенти, от ЕП включително, и политически партии, които биват легитимирани на национални избори и не носят никакви последствия за крайните си изказвания и за речта на омраза, подчерта журналистът и добави:

„Имаме гигантски проблем, за който дори не си даваме сметка. Тази риторика е легитимирана. Тя се смята за част от демократичния процес“.

Аделина Марини коментира и заявеното от унгарския премиер Виктор Орбан, че след европейските избори той и Полша ще работят за „ренесанс в Централна Европа“:

„Ако започнем да раздробяваме и фрагментираме европейската идентичност по чисто политически причини – на централноевропейска, западноевропейска, това е абсолютна рецепта за подновяване на конфликтите. За мен това ще бъде огромна крачка назад, на отричане на европейската ни история и европейската ни идентичност като такава. За мен това е поредната провокация от страна на авторитарните режими в Централна Европа, която няма да доведе до нищо хубаво“.

Относно бъдещето на партията на Орбан в ЕНП журналистът коментира:

„Манфред Вебер очевидно е сключил някаква сделка с Орбан, за да може да се стигне до това подобие на извинение. … Тук се получава едно много интересно нещо – как Вебер се очертава като някаква надпартийна самостоятелна структура, която сключва сделки с един партиен лидер срещу възраженията на част от своята партия. За мен тази сделка е особено притеснителна“.

Марини подчерта, че основната цел на Вебер е да стане председател на ЕК. Според нея той е склонен да плати каквато и да е цена за това.

„Рано или късно ЕНП ще плати цената. Лошото е, че всички ние ще я платим заедно с тях. Фрагментацията е неизбежна, още повече че този ЕП, който се очертава след изборите, ще бъде доста неефективен и ще бъде източник по скоро на раздори отколкото да може да изпълнява основаната си функция. Ние ще имаме много сериозен проблем с европейските институции по принцип – дали няма да ги изпуснем извън контрол, заради това, че ЕП е фрагментиран и се превръща в трибуна на национализъм“, изказа мнение Аделина Марини.

По темата Брекзит журналистът смята, че отлагането му може да предизвика сериозен раздор в ЕС. Ако пък не се даде удължаването, това би могло да предизвика сериозни политически сътресения, добави тя. Според нея европейската кампания ще бъде „отровена“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК коментира законопроекта на "Възраждане" за чуждите агенти

"Комисията осъжда всякакви ограничения на демократичните ценности и основни свободи като свободата на изразяване, на сдружаване и правото на участие в обществения живот". Така говорителката на Еврокомисията Йордис Фероли коментира внесения от "Възраждане" законопроект за чуждите агенти. Законопроектът беше по подобие на тези в Унгария и Русия...

публикувано на 12.09.24 в 14:46
Катя Панева

Законопроекти забраняват промяна на пола на непълнолетни лица

От ПГ на ПП-ДБ внесоха три проекта за промени в Закона за закрила на детето.  В два от тях се забранява извършването на медицински дейности за промяна на пола на непълнолетни лица, освен в случаите, когато съществува сериозна опасност за живота или здравето им.  Пред "Хоризонт"  Катя Панева - един от вносителите, обясни каква е разликата с внесения през..

публикувано на 12.09.24 в 14:28

Протест по време на първото заседание на СОС след лятната ваканция

Жители от различни квартали на София се събраха на протест пред сградата на Столичната община по време на първото заседание на Общинския съвет след лятната ваканция. За пореден път поставиха проблемите с новата организация на движението по булевард "Патриарх Евтимий" в центъра, със започналия ремонт на улица "Опълченска" и с липсата на..

публикувано на 12.09.24 в 14:27
Левон Хампарцумян

Левон Хампарцумян: Лихвите по кредити и депозити бавно ще се покачват, няма да видим двуцифрени

Има ли балон на пазара на имоти или не, за съжаление разбираме когато се спука. Има много фактори, които действат за увеличаване на цените. В България, където хората са склонни да притежават имота, а не да наемат, също е важен при оценката на пазара, коментира новите изисквания на БНБ за кредитиране Левон Хампарцумян в интервю пред БНР...

публикувано на 12.09.24 в 14:18
Генералният директор на БНР Милен Митев и председателят на БАН академик Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Генералният директор на БНР Милен Митев и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски подписаха меморандум за сътрудничество между двете институции. Той предвижда информиране на обществото по въпроси, свързани с развитието на научната дейност у нас и инициативи за популяризиране на научните дейности и изследвания, провеждани в академията.  Юлиан Ревалски..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Процес срещу трима адвокати на Навални в Русия

Руски съд започна днес съдебен процес срещу трима адвокати, които са представлявали покойния опозиционен лидер Алексей Навални. Вадим Кобзев, Алексей Липцер и Игор Сергунин бяха арестувани през октомври 2023 г. Тримата са обвинени в участие в "екстремистка" организация - обвинения, за които се предвижда максимален срок от шест години...

публикувано на 12.09.24 в 13:58
Димитър Марков

Димитър Марков: Не виждам пречка този ВСС да упражни едно от конституционните си правомощия

Доведени сме до ситуация, в която почти всички важни въпроси, опиращи до някаква юридическа обосновка, са в графата "Нееднозначни" . Това каза пред БНР Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията, и уточни: "Не мога да кажа, че еднозначно е решен въпросът (избор на нов главен прокурор - б.р.). Чисто..

публикувано на 12.09.24 в 13:31