Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българо-македонската асоциация "Подкрепа" в Портланд отбелязва 80-годишен юбилей

Сърцето ни е българско, споделят американци, част от фолклорния състав "Росна китка" в града

архив: "Подкрепа"
Българо-македонската асоциация "Подкрепа" в Портланд в американския щат Орегон тази година отбеляза 80 години от създаването си.

Началото е поставено през 1939 г. в дома на Ради и Петя Черкезов като обществено събрание за българи и македонци, емигрирали в САЩ. Тяхната внучка Джулия Меър е дългогодишен секретар на организацията. Самата тя е дете на българка и македонец.
"Спазена е традицията и българи, и македонци да живеем в мир и съгласие, да споделяме храна и всичко заедно", разказа в предаването "Закуска на тревата" по "Хоризонт" Иванка Карачобанова, която живее в САЩ от близо 20 години и един от активните членове на асоциацията, където е директор на образователната програма.


"Името е "Подкрепа". Така е започнало - като подкрепа за новите емигранти, които са пристигнали в САЩ - българи и македонци. Нямало е социални служби, които да помага на новодошлите. Така е създадена асоциацията в дома на Ради и Петя Черкезов  през далечната 1939 година - като братска организация. Това са най-близките култури - българи и македонци. В нея не се дискутират политически и религиозни проблеми. Тя е, за да поддържа и подкрепя новите членове, които пристигат от България и Македония".

Членовете на Българо-македонската асоциация "Подкрепа" варират между 70 и 90. Организацията се самоиздържа от членския внос и на доброволни начала с труда на хората. Гергьовден се празнува с голям празник в парк на брега на река Колумбия.

Тази година традицията, създадена от едни от най-старите български изселници Никола и Фимия Лесови, навършва 20 години. Празникът събира българи, живеещи не само в Портланд, но и във Ванкувър.

Към организацията всяка неделя от 13:00 до 16:00 програмата "Българче" събира деца и дава възможност те да научат или да подобрят способността си да четат, пишат и говорят български. Този клас включва четене, писане, история и български народни танци.

Иванка Карачобанова, директор на образователната програма, сподели и как се е зародила идеята за часове по български език:

"Появи се нужда в нашата организация да бъде създадена такава група. Г-н Лесов на всеки Гергьовден призоваваше за това. Макар че съм дипломиран начален учител от Пловдивския университет, се притеснявах как ще стане, но успяхме с много подкрепа от приятели и благодарение на ентусиазирани родители. В първите дни на май преди няколко години събрахме първите деца. Дойдоха 26! Има дечица от 3 до 13 годишна възраст. Имаме и детска градина".

Към образователната програма има и часове по фолклор. "Фолклорните часове се водят от една много талантлива жена, танцьор и хореограф. Тя живее между Портланд и Сиатъл и пътува час и половина, за да преподава един час фолклор на децата. Човек с голямо сърце. Нейното име е Даниела Иванова-Найберг.

Тя работи с такава група и в Сиатъл, казва се "Медена питка" Артистичен директор е на Българския културен център в Сиатъл. Прави танцови работилници из цяла Америка, учи американците да танцуват български народни танци", споделя Карачобанова.  

Освен образователната програма "Българче" има и танцов състав "Росна китка", който празнува 10-годишен рожден ден под ръководството на Люба Ненчев и благодарение на Албена Шкодрева и семейство Дора и Георги Кръстеви. Във фолклорния състав български хора танцуват и много американци.

"Ние се чувстваме като в една малка България. Всички сме от различни градове. Някои са тук с много големи семейства, други не. Тази малка сграда обединява всички ни, които имат любов към България. И то не само българите и македонците, но и американците, които изпитват тази любов. Имам приятел американец, който казва: "Моето сърце е българско. Като чуя българска народна музика, нещо става, сърцето ми играе". Чувстваме се в своя дом. Тази организация ни дава покрив", разказва Карачобанова и допълва:

"Моята приятелка-американка Джен създаде група по българско народно пеене, в която скоро се записа японка".

Преди 6 години към Българо-македонската асоциация "Подкрепа" е създаден и литературен клуб, всеки месец членовете му се събират, за да споделят любовта си към поезията, прозата и критичното мислене.

А ето и адресът, на който членовете на организацията търсят нови приятели.

http://www.podkrepa-pdx.com/?fbclid=IwAR3G656Im6mLErUSLr1MN2JcNiqme4PmkIBsUa0MQz0z5581k52eVzqFuTc



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Враца отново е домакин на литературен фестивал

Враца отново ще бъде книжен град. Предстоящият литературен фестивал в града ще бъде открит тази вечер и ще продължи до събота. Шестото му издание отново ще предложи срещи с популярни писатели и книжен базар. Ще се състои и семинар, посветен на четенето, в който ще участват библиотекари и учители. Ще има и работилница по калиграфия. Фестивалът..

публикувано на 26.09.24 в 06:45

"Открий своя спорт" в Плевен

Масова спортна проява за деца и родители под надслов "Открий своя спорт" предстои в Плевен.  В нея ще се включат 30 спортни клуба от 18 вида спорт - баскетбол, карате, бокс, борба, шахмат, футбол, волейбол, плуване, лека атлетика, спортна акробатика, тенис на корт и други.  От 18.00 часа в Градската градина всички желаещи могат да участват в..

публикувано на 26.09.24 в 06:41

Планова техническа профилактика на предаватели

На 26 септември от 9 до 17 часа ще бъде извършена планова техническа профилактика на предавателите на ултракъси вълни: ГАБРОВО 4 на честота  103.2  MHz и  КАРНОБАТ 4 на честота 95 MHz, излъчващи програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет сайта binar.bg.

публикувано на 26.09.24 в 06:00
Президентът на Република Кипър Никос Христодулидис говори пред Общото събрание на ООН в централата на организацията в Ню Йорк

Сблъсък по Кипърския въпрос от трибуната на Общото събрание на ООН

Трибуната на Общото събрание на ООН в Ню Йорк стана поле на остър сблъсък по Кипърския въпрос. В речта си в сряда вечерта президентът на Кипър Никос Христодулидис нарече твърденията на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за съществуването на две отделни държави на острова „ревизионистични“ и „незаконни по отношение на международното право“...

публикувано на 26.09.24 в 04:23

Нова американска военна помощ за Украйна на стойност 375 млн. долара

САЩ отпуснаха нов пакет военна помощ за Украйна на обща стойност 375 милиона долара в навечерието на срещата между президента Джо Байдън и украинския президент Володимир – Зеленски. Новият пакет военна помощ, обявен от държавния секретар Антъни Блинкън  включва неуточнен брой авиационни касетъчни бомби, муниции за ракетните установки „Хаймарс“,..

публикувано на 26.09.24 в 04:04

Учени и политици обсъждат в Кипър противодействието на климатичните промени

От днес Кипър е домакин на тридневна международна научна конференция за „Климатичната криза в Източното Средиземноморие и Близкия изток“.  Икономическите и социалните политики за противодействие на климатичните изменения ще обсъждат водещи учени, политически и граждански лидери от страната и чужбина.  Конференцията се провежда в рамките на..

публикувано на 26.09.24 в 03:56
Спасители стоят върху развалините на сграда, разрушена при израелски въздушен удар в южното село Акбиех, Ливан, 24 септември 2024 г.

Ливан вече е във война, заяви здравният министър

„Ливан вече е във война", заяви министърът на здравеопазването на страната в интервю за Скай нюз, като оповести, че близо половин милион души са били разселени поради въздушните удари на Израел.  В интервюто за Скай нюз д-р Фирас Абиад каза, че Израел се стреми да създаде „състояние на паника и терор“ сред ливанските цивилни и да „провокира масово..

публикувано на 26.09.24 в 02:26