Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С филм за живота на Джеймс Ранди започва разговор за скептицизма и критичното мислене

Световноизвестният илюзионист Джеймс Ранди публично изобличава хора, които демонстрират паранормални или свръхестествени сили.

Утре е прожекцията на документалната лента „Честният лъжец“. С нея от екипа на Ratio, които гостуваха на предаването "Хоризонт до обед", искат да повдигнат дискусия за скептицизма, критичното мислене и фалшивите новини.

Биографичният филм документира разследванията, чрез които световноизвестният илюзионист и противник на паранормалните твърдения Джеймс Ранди публично изобличава хора, които демонстрират паранормални или свръхестествени сили. Филмът е прожектиран на редица фестивали.

„Прожекцията на този толкова важен и значим биографичен филм е по-актуална от всякога в епохата на кампанията срещу ваксините, в епохата на лечението с урина и кристали. Подобна прожекция и дебат са само част от по-големия разговор срещу това доста често опасно контра- и псевдопознание“, каза журналистът Владислав Апостолов от Ratio – организацията, която говори за наука на разбираем език и показва вдъхновението, което науката създава в света около нас.

За Ранди той разказа:

„Историята му е изумителна. Той е оставил своя отпечатък в много сфери. Той се вдъхновява от най-легендарния фокусник Хари Худини. Още от ранна детска възраст Ранди е обсебен от света на професионалната магия, на илюзията, на фокусите. Успява да научи, да имитира повечето от триковете на Худини. След това ги доразработва и обогатява. Самият той става иноватор в тази област. Той винаги е държал да каже пред публиката, че ги лъже. Неговите умения не са плод на някаква свръхестествена сила или енергия, а той е научил сложни трикове, представя ги и те не разбират как се случват тези трикове, но трябва да знаят, че са трикове. Когато той вижда, че хора, които също като него имат тези умения на илюзиониста, на фокусника, а казват, че са екстрасенси, истински магьосници или продукти на паранормалното, Ранди усеща каква огромна опасност за света и цивилизацията, за хората, които могат да се подведат, е вълната от подобни хора“.

Апостолов подчерта, че медиите засилват тази потенциална опасност. Точно заради това Ранди решава да посвети огромна част от времето и усилията си в това да разобличава шарлатани.

Мурат Реджеп добави: „Това е един позитивен скептицизъм, който Ранди показва. Това е модел за подражание за всеки скептик и за всеки човек“.

Според него в образованието не се набляга достатъчно на инструментите за мислене: „Училището набляга на факти, информира за света. Инструментите за мислене обаче също са изключително важни“.

Корелацията между IQ и критично мислене е много слаба, каза още Реджеп.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53