Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Редица законодателни промени делят България от членство в Евротрансплант

Наталия с майка си Валентина Маева на петия ден след трансплантацията

Доста законодателни промени предстоят, за да може България да стане пълноправен член на Евротрансплант - донорската мрежа, създадена през 1969 година в Холандия с идеята обмяната на органи да става по-лесно и да бъде ефективна в рамките на страните членки в нея. Това каза за БНР Наталия Маева от Асоциацията на пациентите с белодробна трансплантация. В момента в България има 1,2 донора на 1 милион души население.

На 25 януари беше подписано споразумение между българската страна и Евротрансплант за обучение на български лекари:

„Засега нямаме изградената база, липсват някои неща, които трябва да се допълнят, за да пристъпим към следващата стъпка - да имаме нормален център за посттрансплантационно проследяване тук”.

Състоянието на пациентите с белодробни трансплантации в момента се проследява в болница „Лозенец“, където предстои преструктуриране, изтъкна Маева в предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“. Трансплантианите се притесняват, че заради реформата ще бъдат препратени в поредната болница.

Клиниката във Виена има възможност да поеме най-спешните пациенти. Двама пациенти заминават на 2-ри април и ще заминат на оценъчен преглед, допълни тя:

„Надяваме се този процес да се ускори, да има още български пациенти, които да бъдат оценени реално дали са подходящи за белодробна трансплантация, или не, защото проблемът в момента е, че ние тук, в България, нямаме лекари, които да се изкажат дали съответният пациент е подходящ. Нямаме това ноу-хау все още, трябва да се учим за него“.

Една белодробна трансплантация струва около 120 000 евро. Досега тази сума се е заплащала от Комисията за лечение в чужбина. От 1-ви април предстои с това да се занимава новата мегаагенция.

„За трансплантация чакат 17 души, а всеки човешки живот е безценен“, подчерта Наталия Маева.

Интервюто с Наталия Маева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шестима нови областни управители

Правителството освободи областните управители на Ловеч, Русе, Силистра, Сливен, София и Софийска област и назначи нови на тяхно място. Стефан Арсов, който беше заместник областен управител на област София-град е назначен за областен управител.  Силвия Арнаутска, експерт по "образование и здравеопазване" в община Ихтиман, е назначена за..

публикувано на 26.04.24 в 18:58

Русия засилва бомбардировките по жп инфраструктурата на Украйна в подготовка за офанзива

Русия засилва бомбардировките по железопътната инфраструктура на Украйна в подготовка за голяма офанзива, твърди източник от украинските служби пред агенция Франс прес.  На въздушни удари днес бяха подложени и разположените до руската граница области Харков и Суми.  Песков: Русия ще разшири "буферната зона" в Украйна, ако САЩ доставят на Киев..

публикувано на 26.04.24 в 18:07

"Хамас" отхвърли призива на 18 държави да освободи израелските заложници

Палестинската групировка "Хамас" разкритикува вчерашния призив на 18 държави, сред които САЩ, Великобритания, Германия, Испания, Полша и България, да освободи всички заложници, държани от групировката в Газа вече повече от 200 дни като начин да се сложи край на кризата в палестинския анклав. В изявлението на групировката се посочва, че..

публикувано на 26.04.24 в 17:53
Доц. Атанас Мангъров

Доц. Атанас Мангъров: В това положение сме, защото новата ваксина срещу коклюш е краткотрайна

Пресилено е обявяването на епидемия от коклюш, защото не се е покрил нито един от критериите. Причината да сме в това положение е, че новата ваксина не е лоша, с по-малки странични действия , но е краткотрайна - за 4-5 години.  Това коментира доц. д-р Атанас Мангъров, специалист по инфекциозни болести и педиатър, в интервю пред БНР...

публикувано на 26.04.24 в 17:51

Допълнителни 20 млн. лв. за МВР опусна служебният кабинет

Служебното правителство одобри допълнителни разходи по бюджета на вътрешното министерство за тази година.  Средствата в размер на 20 милиона лева са за текущи ремонти на сгради в системата на МВР. Парите са извън одобрените по-рано 200 милиона лева за министерства и ведомства.  Окончателно депутатите увеличиха заплатите на военните средно с 30%..

публикувано на 26.04.24 в 17:39

Ще изкупуват кюстендилските череши

Череши с размер до 24 мм в диаметър ще се изкупуват в предстоящата след месец кампания. Това беше обявено на среща с производители, преработватели и изкупвачи, организирана от Община Кюстендил.  Такова е изискването на преработвателните предприятия у нас и в чужбина - по-дребните се търсят. Ще се вземат мерки срещу внос на череши от Турция и..

публикувано на 26.04.24 в 17:35
Микола Солски

Украинският агроминистър плати 2 млн. долара гаранция, продължава да изпълнява задълженията си

Украинският министър на аграрната политика и прехраната Микола Солски е платил гаранцията от близо 2 млн. долара, след като беше задържан по обвинения в корупция.  "Той е освободен от ареста и продължава да изпълнява задълженията си като министър", съобщиха от министерството на аграрната политика и храните на Украйна.  Съд разпореди арест на..

публикувано на 26.04.24 в 17:06