Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галина Маркова от НБУ: Инвестираме в инфраструктура, а в хората - не

Младите хора искат да се занимават със социална работа, но няма добри условия за това

Галина Маркова
Снимка: http://knowhowcentre.nbu.bg

Нов български университет отбелязва днес 30 години от началото на образованието по социална работа в университета. Магистърската програма по клинична социална работа е една от първите три програми, с които университетът стартира своята академична история.

Най-нова е магистърската програма „Психо-социални интервенции с деца и семейства“, насочена към квалифициране на специалисти от помагащите професии. Програмата е започнала от началото на тази академична година. Тя събира заедно специалисти от академичната общност с практически опит в социалното дело. 

Идеята е в хода на обучението през първите три години заедно със студентите да се изработят минимални стандарти за обучение по социална работа в България. „Когато има стандарти, тогава се надяваме, че тази професия ще стане по-привлекателна“, коментира пред "Хоризонт" Галина Маркова, която оглавява център за консултативна и изследователска работа в НБУ.

Социалната работа у нас е неравномерно разпределена и неглижирана

В България социалната помощ е много неравномерна и географски, и като подготовка на специалистите, смята тя. „Някъде има хора, които са изключително добре подготвени и спазват международни стандарти. Другаде обаче това не е така. Например в малки общини не може да се достигне до такава качествена помощ поради това, че живеят малко хора и няма много професионалисти, които да отговарят на техните потребности. И се налага пътуване, търсене на специалисти..."

Най-голямата вреда в развитието във всеки човек идва от пренебрегването на неговите потребности, поясни специалистът. Маркова цитира данни, според които вреди не толкова физическото насилие, колкото пренебрегването и невъзможността да бъде чуто и забелязано детето.

"Има все повече деца, които не успяват да бъдат чути. Този дълъг преход, през който преминаваме, ощетява родителите от времето, което те могат да прекарват с децата си, а професионалистите не са много подготвени да партнират на тези деца. Големият брой деца, които участват в образователния процес, също ги лишава от това индивидуално внимание, което всяко дете има нужда да получава."

Инвестираме в пътища, а в хората - не

"Цялата система на организиране на тези услуги в България не е добре премислена от гледна точка на това хората, индивидите в обществото, да получават внимание, да бъдат изслушвани и това, което казват като препоръки, като потребности, недоволства – да бъде взето предвид."

Ние инвестираме в много неща – в инфраструктура, в пътища, в сгради, но по-рядко инвестираме в хората. Трябва да се грижим за хората, които се грижат за други хора, категорична е Галина Маркова.

Социален работник е непрестижна професия

Към програмите  за социална работа няма особен интерес – те не са разпознати, а социалната работа е изключително непрестижна професия, отбеляза още Галина Маркова. „Имаше бум на желаещите да работят в социалната сфера. В Софийския университет имаше повече кандидати за социална работа, отколкото в право, например. Но условията са такива, че младите хора, въпреки желанието си да помагат, не могат да бъдат полезни. Идеята е да можем да бъдем полезни и затова искаме определени промени на условията, в които работим.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18
Донка Михайлова

Донка Михайлова: Ако ВиК услугите се окрупнят, сезираме Конституционния съд

С пети пореден законопроект се прави опит да бъдат консолидирани ВиК услугите. Общините за пореден път се обявяват "против" окрупняването на водния сектор и изразяват своите опасения. НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК Ако общинските ВиК дружества бъдат включени в консолидираните райони, общините ще бъдат лишени от..

публикувано на 10.07.24 в 08:23

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността . Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо". " Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население ", смята Куманов. България бави плановете за речните..

публикувано на 09.07.24 в 08:55

Лидерите на държавите от НАТО се събират във Вашингтон

Лидерите на страните членки от НАТО се срещат във Вашингтон, където ще отбележат 75-ата годишнина от създаването на най-голямата организация за сигурност в света.  В срещата ще вземат участие лидерите на 32-те държави членки от Европа и Северна Америка. България е представена от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. В..

публикувано на 09.07.24 в 05:28