Изкривени разбирания за собствената религия и изопачаване на световната история – това, според президента на Турция Реджеп Ердоган, е общото между терориста в Крайстчърч и ислямската държава. Той може би с право разкритикува вълната от антиислямски и популистки изказвания на западни лидери след ислямистки атентати в страните им, но самият той използва с популистки цели кръвопролитието в Крайстчърч. Следващата седмица в страната предстоят и местни избори.
Непосредствено след терористичния акт президентът Ердоган предизвика полемика. На няколко негови предизборни митинга в различни части на Турция бяха излъчени части от видеозаписа от нападенията в Крайстчърч. Кадрите бяха замъглени, но решението за излъчването им скандализира света, защото в този момент социалните мрежи и интернет-търсачките вече правеха отчаяни опити да ограничат разпространението на клиповете. Бяха спрени около милион и половина качвания на видеото за 24 часа. Въпреки това, то се разпространи мълниеносно.
По-късно пред телевизия НТВ водачът на опозиционната Народнорепубликанска партия Кемал Кълъчдароглу обвини турския лидер, че с излъчването на кадрите от нападението обслужва целите на терориста, защото разпространява посланието му.
В изданието „Ал Монитор“ журналистката Пънар Тремблай отбеляза, че заради излъчването на предизборните митинги на Ердоган от почти всички големи телевизионни канали в Турция, кадрите са влезли в милиони домове, където може да са ги гледали деца. Тремблай посочва, че медийният регулатор не е взел мерки, при положение, че в Турция дори кадрите с цигари или чаши с алкохол по телевизията се замъгляват.
Според турски политолог това се обяснява както с международната реакция, така и с факта, че въпросът не е ключов за изборите на 31 март.
Президентът обаче продължи с нападките срещу Кълъчдароглу, когото многократно сравни с австралийския сенатор-ислямофоб Фрейзър Анинг. Поводът са думи на опозиционния лидер, че ислямският свят трябва да обмисли защо в неговите земи вирее тероризъм.
На 18 март в Турция се отбелязва победата на османската армия при отбраната на Дарданелите през Първата световна война. Голяма част от експедиционния корпус на Антантата е била от австралийци и новозеландци. Хиляди от тях загиват в боевете и са погребани на полуострова. На този ден в Чанаккале Ердоган заяви, че нападението срещу мюсюлманите в Крайстчърч е част от координираната кампания на Запад срещу исляма и срещу Турция:
„Тук сме от хиляда години и ако е рекъл Господ, ще сме тук до края на света. Няма да можете да превърнете Истанбул в Константинопол! Дядовците ви дойдоха и се сблъскаха с нас тук. След това някои си тръгнаха на крака, а други си отидоха в ковчези. Ако решите да дойдете със същите намерения, чакаме ви! И не се съмнявайте, че ще ви изпратим, също като дядовците ви. За нас Чанаккале е символ на общата воля за мир, на братство, родено от споделената болка“.
Ден по-късно Ердоган заяви, че новозеландците трябва да въведат смъртната присъда и че докато не го направят, той няма да се умори да им го повтаря:
„Ако Нова Зеландия не накаже нападателя, по един или друг начин ние ще му потърсим отговорност. Нямало по-големи присъди от 15 години! Какво говорите! Някой изтребва 50 молещи се мюсюлмани и нямате необходимия член в законите си? Това е човешки живот! Колко евтин е човешкият живот? Променете си законите, за да не давате на убийци като този право да живеят!“.
Отмяната на смъртните присъди в Турция през 2004 г. беше грешка, заяви Ердоган. Той допълни, че му идва в повече да гледа как превратаджиите от 2016 г., убили 251 души, ще бъдат хранени в затвора, докато изтърпяват доживотните си присъди.
Кампанията на президента е повече с вътрешно-, отколкото с външнополитическа насоченост. Но в реакциите от Австралия и Нова Зеландия - на Скот Морисън и Джасинда Ардърн, пролича сериозна обида. Премиерите и на двете страни припомниха думите на командващия османските войски в битката за Галиполи, а по-късно основател на турската Република - Кемал Ататюрк, от 18 март 1934 г., че падналите герои, щом са погребани в тази земя, вече са и нейни деца и ще почиват в мир.
Скот Морисън каза: „Изявленията, които направи турският президент Ердоган, са извънредно обидни за австралийците. И много безразсъдни в този много чувствителен момент. Обидни са, защото петнят паметта на войниците ни и нарушават обещанието, което е изсечено на онзи камък на Галиполи и което е дал Ататюрк на майките на нашите бойци“.
Джасинда Ардърн посочи: „Не приемам, че в отношенията ни сега ще настъпи трайна промяна. Те са толкова дълбоки. Тези хора са се погрижили за нашите убити и ранени! Хиляди новозеландци посещават Галиполи и това е доказателство за силата на онова, което свързва и обвързва нашите страни. Отхвърлям идеята, че сме на път да загубим тези отношения“.
Напрежението спадна, след като в сряда Ердоган написа във „Вашингтон пост“, че терористът от Крайстчърч и „Ислямска държава“ са замесени от едно тесто. В текста на турския президент се подчертава, че нападателят оправдава възгледите си чрез изопачаване на историята и на християнството и че целта му е да посее семената на омразата сред обикновените хора.
„Като лидер, който многократно е подчертавал, че тероризмът няма раса или религия, категорично отхвърлям всеки опит атаката от миналата седмица да се свързва с учението и етиката на християнството“, написа Ердоган.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..
Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..
На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката". Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие. "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..
Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила. Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..
При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..
Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..
От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..