Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Не може да се избяга от изкуството“ - изложба на Ян Фабър в София

Ян Фабър (Бюст с метални зъби), 2008, восък, полимер, гранит (частна колекция, Белгия)
Снимка: Lieven Herreman

Качествено съвременно изкуство може да се види в Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство, част от Националната галерия. Там е подредена изложба на Ян Фабър. Белгийският художник е един от най-значимите визуални артисти на нашето време. Творбите му са у нас с подкрепата на посолството на Кралство Белгия. Във визитната картичка на Ян Фабър можем да прочетем, че той е първият жив художник, реализирал голяма самостоятелна изложба в Лувъра. Освен това той ще има представяне на 58-ото Венецианско биенале с нов специален проект, който публиката ще види на 6-и май.

Изложбата на Фабър в София е озаглавена „Не може да се избяга от изкуството“.

Ян Фабър има вече 40-годишна кариера. Художникът от Антверпен е считан за една от най-иновативните фигури на международната артистична сцена. Правил е изложби в целия свят, а голяма част от творчеството му е вид почит към Жак Месрин – един от най-известните френски престъпници, превърнал се в символ на човека, който оцелява чрез дегизиране и успява да се изплъзне от закона. Неговото бягство от един от най-охраняваните френски затвори му лепва прозвището „мъжа с хиляда лица“. Успява задълго да се укрие не само от полицията, но и от медиите, на които е любим герой. В крайна сметка на 22-ри ноември 1979-а година е убит в Париж, но името му вече е легенда. Метаморфозите на Жак Месрин могат да бъдат открити в творчеството на Ян Фабър, казва кураторът на изложбата в София Йоанна де Вос – холандка, която отдавна работи с Фабър.

Пърформансът-филм, за който говори Йоанна де Вос, веднага привлича публиката. Това е една продължила четири часа гонитба, в стил котка и мишка, с пресата и посетителите в т.нар. „най-голям, най-скъп и най-охраняван затвор във Франция: Лувъра“.

Подготовката на изложбата е продължила близо една година, разказва Надежда Джакова, завеждащ филиал Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство.

Изложбата на Ян Фабър „Не може да се избяга от изкуството“ може да се видим в София до 28-и април.

Репортажа на Светослава Кузманова в "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огърлие "Златен век" за Соня Йончева

Световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева получи отличието "Златен век" с огърлие. Това стана снощи в Летния театър във Варна след спектакъла "Мадам Бътерфлай", в който тя беше солистка. Режисьор на операта на Джакомо Пучини е Нина Найденова, а на диригентския пулт беше Найден Тодоров. Отличието, което се присъжда за..

публикувано на 11.08.24 в 08:06
Светослава Михайлова и децата от Лятна рисувална в Монтана

Млада художничка възпитава в усет към изкуството деца от Монтана чрез "Лятна рисувална"

Деца се включиха в "Лятна рисувална" в Монтана. Художничката Светослава Михайлова дава възможност на желаещите деца и юноши от града и страната да натрупат опит в изобразителното изкуство. Участниците в рисувалната са заети от понеделник до събота две седмици сега и още две през август. Светослава Михайлова събира деца от Монтана и страната, за да..

публикувано на 10.08.24 в 06:50
Денеш Варьон

Пианистът Денеш Варьон: Можем да учим много от големите имена в миналото

Щастлива среща в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" с прочутия унгарски пианист Денеш Варьон – един от най-високо ценените изпълнители на международната музикална сцена в наше време.  През юни в Цюрих той беше част от реномираното жури на конкурса за пианисти „Геза Анда“ 2024 . Самият той е победител в петото му издание през 1991 г. –..

публикувано на 09.08.24 в 19:22

Забележителни участия на Баховия фестивал в Лайпциг

Баховият фестивал в Лайпциг се проведе от 7 до 16 юни тази година. Двадесет и петото издание в новата му история беше особено важно за нас, защото в него се включиха двама млади български изпълнители. Китаристът Георги Димитров-Жожо беше първият български артист със самостоятелен рецитал на този форум, както и първият китарист в историята на..

публикувано на 09.08.24 в 18:51
Проф. Люба Енчева

Спомен за проф. Люба Енчева

На 9 август отбелязваме 110-годишнината от рождението на забележителната българска пианистка и клавирна педагожка проф. Люба Енчева - музикантка с международна известност и кариера.  Тя имаше огромен репертоар, с размах свиреше концертите на Бетовен, Бах, Шуман, Менделсон, Рахманинов, Шопен. Беше блестяща камерна изпълнителка - изнасяше сонатни..

публикувано на 09.08.24 в 17:14

Изкуство с благотворителна цел - 14-о издание на "Арт Емона"

Поредното издание на "Арт Емона" се провежда до 15 август в село Емона. Това е 14-ият брой на фестивала на изкуствата с благотворителна цел. За втора година София Филм Фест на път - ЕМОНА | 2024 ще бъде част от програма на Фестивал Арт Емона 2024 . Картините на художниците, участващи в пленера, ще бъдат продадени на търг с..

публикувано на 08.08.24 в 16:21
Академия Роза 2023 с участието на Светлин Русев

"Академия Роза" обучава млади оркестранти в Шипка

Фондация „Академия Роза“ подготвя четвъртата си поред Лятна музикална академия в град Шипка.  Събитието ще се проведе между 8 и 17 август - в рамките на 10 дни, 42 подбрани чрез конкурс деца от музикалните училища в страната и от чужбина ще изучават тънкостите на оркестровото свирене.  Творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде..

публикувано на 07.08.24 в 19:45