Всяка десета жена в света е с диагноза ендометриоза. В глобален мащаб тази болест вече се определя като социално значима, наред с диабета например. У нас обаче все още няма статистика на жените с ендометриоза, нито утвърдени методи за диагностика и лечение. С тази задача се е заела новоучредената фондация "Ендометриоза и репродуктивно здраве". Какви цели си поставят учредителите и какво трябва да знае всяка жена за ендометриозата.
Учредители на фондацията са три жени, които години наред са се лутали из дебрите на българското здравеопазване в търсене на лечение за своя проблем. От личен опит знаят, че в България няма нито достатъчно информация за болестта, нито утъпкани пътеки за намиране на решения. Така решили да споделят своя опит и да помагат на други жени с този проблем. Мария Георгиева разказа:
"Създадохме фондацията, водени от идеята да дадем гласност на проблем, който влошава качестнвото на живот и репродуктивните способности на жените в България. Аз съм диагностирана на 16 години с ендометриоза и заедно искаме да споделяме всичко научено по пътя и да повишаваме здравната култура на жените в България".
Ендометриозата е заболяване, при което тъкан от вътрешната обвивка на матката се разпространява извън нея, най-често в други органи в областта на таза, като яйчници, фалопиеви тръби и черва. Среща се при жени в репродуктивна възраст и води до безплодие. Симптомите са разнообразни и затрудняват диагностицирането, коментира д-р Ралица Сенкова, специалист по репродуктивно здраве:
"Може би една силна болка, свързана с менструалния цикъл на жената, хронична тазова болка, болка, свързана с половия контакт, това за съжаление рядко се споменава като оплакване, но е доста съществено и важно. Това са все неща, които трябва да насочат жената поне за консултация с гинеколог. От там нататък той ще прецени дали има нужда от консултация със специалист в областта на ендометриозата".
Средната възраст на жените, засегнати от ендометриоза, е 20-29 години, затова жените не бива да отлагат бременността прекалено късно, съветва гинекологът д-р Димитър Цветков:
"Естествено в един момент, когато една жена реши да забременее и да роди детето си, може би вече ендометриозата е доста напреднала. Предизвикателствата наистина са много, тъй като диагностицирането, правилното лечение, много често, особено в по-младата възраст, се прави много трудно. Обикновено идват при нас пациенти с 304 последователни операции, в които вече яйчниковият резерв е много увреден и ние се борим вече за всяка яйцеклетка".
Индивидуалният подход е от важно значение при диагностицирането на болестта както и прилагането на мултидисциплинарно лечение, допълни д-р Цветков.
Жените с този проблем имат нужда и от психологическа подкрепа, защото болестта влошава качеството на живот и възможностите за общуване на жените. Какви са добрите практики - Елена Дражева от Център за психологическа подкрепа, партньор на фондацията:
"Много от жените се чувстват неподкрепени. Много от тях са в репродуктивна възраст, но са уплашени от диагнозата ендометриоза. Чувстват се неразбрани, нечути и вече уморени да убеждават околните, че състоянието им е истинско. Често от лекари са препращани към психолози, към психиатри с диагноза хипохондрия".
Такива състояния могат да бъдат преодоляни с адекватна подкрепа и насочване на жените към правилното място, където да потърсят помощ. Това е и една от целите на фондацията - да инициира съзцдаването на групи за взаимопомощ на жени с ендометриоза:
"Тъй като много от жените са на прага на това да вземат решение дали искат да бъдат вайки. И представете си когато ви диагностицират с ендометриоза и ви кажат: "Трябва да решиш дали ще забременееш днес, защото утре вече ще е много късно". Такива жени трябва да имат подкрепа и съответно някой, който да е до тях, когато ще вземат това решение. Много често това се случва, когато жените нямат партньор до себе си".
Трябва обаче да се знае, че ендометриозата е лечимо заболяване. Тя не е рак, нито животозастрашаваща болест. И ако жената има късмет да попадне на добър специалист и диагностик, може да се излекува, да има деца и да живее нормално. Тепърва у нас ще се създават общности на страдащите от това заболяване, както и добри лекарски практики за диагностика и лечение. Затова от фондацията "Ендометриоза и репродуктивно здраве" са си поставили за цел да работят за повишаване на здравната култура на жените. Ще организират информационни кампании, ще събират статистически данни и ще търсят диалог с ресорните институции. Искат да влязат и в училищата с програма за обучение за женското здраве.
Британски военни експерти се притекоха на помощ за решаване на случаите с летене на дронове в близост до американски военни бази в Обединеното кралство, съобщи Би Би Си. Около 60 служители на Кралските военновъздушни сили са изпратени да помогнат на американските военновъздушни сили в тяхното разследване. Американците заявиха, че не смятат..
Кипърската столица Никозия е домакин днес на два важни международни форума – втората междуправителствена среща на върха Кипър-Гърция и четвъртата тристранна среща на върха Кипър-Гърция-Йордания. Регионалните проблеми са сред основните въпроси, които ще бъдат обсъдени. "Двете срещи на върха са осезаемо доказателство, че Кипър е..
Полша няма да приеме споразумението на ЕС с държавите от Меркосур в сегашния му вид, тъй като противоречи на условията, определени за местните земеделски производители, заяви министър-председателят Доналд Туск, цитиран от Полската агенция по печата, предаде БТА. "Ние не сме сами в това отношение, тъй като много държави членки споделят..
Във Великотърновски окръжен съд днес продължава делото за катастрофата, при която загина футболният треньор Ферарио Спасов. На 11 ноември миналата година неговият автомобил беше блъснат на главни път София - Варна край великотърновското село Шереметя от скъпия автомобил, шофиран от Начо Пантелеев от Лясковец. Днес е насрочен разпитът на..
"Ние си говорим дори с тези, които казват, че уж не си говорят с нас . Едно се говори пред българското общество, друго става в парламента. Ние от "Възраждане" не се чувстваме в изолация . Ние сме добронамерени към политиките, които са полезни". Това заяви пред БНР Петър Петров – кандидат за председател на Народното събрание от партия..
Днес започва кампанията на Националната асоциация на зърнопроизводителите, съвместно с Министерството на земеделието и храните по възстановяването на полезащитните пояси. Доброволци и експерти от Държавното горско стопанство ще залесят 20 декара в землището на община Балчик. Кампанията се изпълнява със средства на Националната асоциация и е под..
Силви Кирилов не е скритият служебен премиер - това обясни в интервю за БНР Станислав Балабанов от ИТН. "Пълна глупост" той нарече " опорките, че едва ли не Силви Кирилов е скритият служебен премиер и задкулисно се е договорило мнозинство за управление на държавата". Шести опит за избор на председател на парламента ИТН даде ясна алтернатива..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..