Възпламеняващо, увличащо всекиго, динамично - така изглеждаше концертът на открито в градините на увеселителния парк Сарона, недалеч от операта на Тел Авив, където гостуващите артисти от Будапещенския оперетен театър започнаха своята изява с чардаши и оперета. Многобройните зрители не само ръкопляскаха, но и тананикаха и потропваха край огнените танцьори и певци. След това шествието с музиката се „запъти“ към сградата на Телавивската опера, където започна гала концерт на Унгарския държавен оперетен театър от Будапеща, по-точно вихрен спектакъл с най-известите оперетни арии и ансамбли от произведения на Имре Калман, Йохан Щраус-син, Франц Лехар, Пал Абрахам, Йеньо Хуска.
Има ли нещо, което по-точно да характеризира унгарската душевност от оперетите и народната музика? И те се редуваха, като сцената им беше малка, та „завладяваха“ и залата, пеейки и свирейки „на ухо“ на публиката. В традицията на Будапещенския оперетен театър освен танцьорите, които с изпълненията си успешно компенсираха липсата на декори или голям ансамбъл, и певците танцуваха, докато изпяваха партиите си. А солистите Силви Сенди и Миклош Керени имаха истински акробатничи номера и караха публиката да притаи дъх.
Зрителите, предимно от беловласи любители на оперетата, едва се сдържаха да не припяват познатите мелодии. Но имаше и направо недостижими изпълнения, като това на Анита Лукаш в прочутия валс „Пролетни гласове“ на Йохан Щраус-син, за което може да й завиди всяка прима от белкантото. Невероятен урок по ритмика изнесоха и балетистите. Без оркестър, акомпанирайки си сами с пляскане, потропване и други, те танцуваха вихрено. А тези от зрителите,които си помислиха „Колко му е?!“ ,подканиха да повторят ритмичните фигури. Оказа се, че трябва да си невероятно музикален, за да го направиш, при това с нужната бързина.
Специално трябва да се отбележи ролята на оркестъра в този галаконцерт. Обикновено той е скрит в своята кошара по време на представленията. Сега бе на лично място на сцената и направи много за вихреното темпо на изпълненията. Той бе част от представлението с тънката си артистичност и включване в ставащото в отделните оперетни номера. А трупата на Унгарската компания за танц показа танци от Прикарпатието в акомпанимент на музикантите от фолклорния ансамбъл „Ердофу“. Той много приличаше на клейзмерски и имаше специално място в края на концерта, когато всички артисти и музиканти /около 80 човека/ изпълниха неофициалния химн на Израел „Ава Нагила“. Уж бе в унгарска стилистика, а звучеше като от еврейската диаспора.
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...