Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да върнем младите българи от чужбина

Христо Бояджиев и Даниела Данаилова-Шербел от сдружение “Тук-Там“ пред БНР

Даниела Данаилова-Шербел,Христо Бояджиев
Снимка: Ани Петрова

Няма еднозначен отговор (как да върнем изтичащите кадри в България- б.р.). Не мисля, че призивът – елате и се върнете, да оправим България, работи, каза пред БНР Христо Бояджиев от сдружението “Тук-Там“. Той и Даниела Данаилова-Шербел, също от “Тук-Там“, участват с коментар по повод стипендиите, които фонд “Иди, учи се и се върни“ ще раздаде за 4-а поредна година. Стипендиите се отпускат на млади българи, които искат да следват магистратура в чужбина, но след това да се завърнат и да се реализират в България.

“Това, за което нашата организация работи от самото начало, е именно това да активизираме нашата диаспора в чужбина. Или хората с опит в чужбина, независимо къде се намират те, да бъдат активни в България“, каза той в интервю за предаването “Хоризонт до обед“.

Има начин човек да бъде полезен в България, независимо от неговата локация, а ако реши да се върне - ще намерим начини да помогнем.

Опитът, който човек придобива, живеейки в България, работи на няколко нива. Разбира се образованието е страшно важно, то е много практично в чужбина. На друго ниво фактът, че си далеч от приятели, от близки, от роднини, те кара да се справяш сам и това са качества, които са страшно полезни.

За 11 години през мрежата на “Тук-там“ са минали десетки хиляди хора, които са точно инициативни и можещи.

Аз направих и бакалавър, и магистратура в Берлин в Свободния университет и след това останах почти 7 години, после просто пътувах, разказа Даниела Данаилова в предаването “Хоризонт до обед“.

Опитът, който трупаш в чужбина, е уникален. Ставаш много по-уверен в себе си, много по-борбен. Откриваш качества, които не си подозирал, че имаш, български качества, които всъщност ти помагат да се докажеш и да се наложиш.

Не бих казала, че е по-лесно навън, в никакъв случай, даже точно обратното. Защото все пак се бориш с много други предизвикателства. Това, че сме българи, навън не винаги има позитивна конотация, посочи още тя.

Завръщането е по-лесно, защото ние вътрешно в себе си го носим и го желаем -  в някакъв момент да се завърнем в родината си и да се реализираме тук.

Интервютата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен е домакин на 27-та Национална олимпиада по астрономия

Плевен е домакин на 27-та Национална олимпиада по астрономия. В престижната надпревара ще се включат 96 ученици, а победителите ще станат част от националния отбор за международни състезания. Най-добрите астрономи пристигат и ще бъдат до неделя в Плевен. "Тя е 27-ма по ред, с организатори Регионално управление на образованието - Плевен,..

публикувано на 26.04.24 в 08:33
Надежда Йорданова

Надежда Йорданова: ПП-ДБ не търси участие в управлението на всяка цена!

"Не сме в ситуация, при която два месеца да няма парламент. Това, че Народното събрание е във ваканция, не означава, че при определени ситуации не може да бъде свикано и да проведе заседание. Когато служебното правителство залитне в някаква посока, да има възможност да се реагира ". Този коментар направи в интервю за БНР Надежда Йорданова от..

публикувано на 26.04.24 в 08:26
Изложение на Чипровски килими

Започва фестивалът на Чипровския килим, представят обичая "Доткавалник"

Обичаят "Доткавалник" ще бъде представен за първи път на традиционния фестивал на Чипровския килим. Фестът стартира днес и ще продължи до неделя. Деветото издание на фестивала на Чипровския килим ще се проведе на площад "Чипровско въстание". Освен че ще има изобилие от изложени Чипровски килими на алеята към историческия хълм, за първи..

публикувано на 26.04.24 в 08:07

Илияна Йотова открива форума "Овластяване на новото поколение"

Първият по рода си глобален доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за социално-емоционалните умения на 15-годишните ученици ще бъде представен днес. Събитието ще бъде излъчено на живо в над 20 държави, членки на ОИСР, взели участие в проучването. То е осъществено в държави от четири континента, а фондацията..

публикувано на 26.04.24 в 08:07
д-р Христо Стоянов

Д-р Христо Стоянов: Необходими са поне 2-3 мандата, за да се успокои системата на здравеопазването

Системата на здравеопазването е една от най-консервативните. Неминуемо е всички бури и катаклизми в политиката да не се отразяват на тази консервативна система . Това заяви в интервю за БНР д-р Христо Стоянов, изпълнителен директор на Университетската болница "Лозенец". Устойчивите практики в системата не са за един мандат. За да има..

публикувано на 26.04.24 в 07:59
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Кабинетът на Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Кабинетът на израелския премиер Бенямин Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници, твърди израелска медия. Американската армия започна да помага за изграждането на временно пристанище край бреговете на ивицата Газа, през което да се доставят повече хуманитарни помощи. Междувременно йеменските бунтовници..

публикувано на 26.04.24 в 07:55
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил – най-тежката в света

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил..

публикувано на 26.04.24 в 07:44