Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха с концерт изложбата “Корените на християнството в Европа, папството и българите (IX-XXI век)“ в Дом Витгенщайн във Виена

Триото Лафчиева - Земцов - Синайски
Снимка: Дом Витгенщайн


Впечатляващ акцент в програмата на Българския културен институт във Виена “Дом Витгенщайн“ за месец март беше откриването на изложбата “Корените на християнството в Европа, папството и българите: IX-XXI век“, проследяваща в исторически план връзките между България и Ватикана.

Доц. Румяна Конева, кардинал  Кристоф Шьонборн, посланик  Иван Сираков, проф. Аксиния Джурова и доц. д-р Кирил КарталовСъбитието беше официално открито в присъствието на Негово Високопреосвещенство австрийския кардинал Кристоф Шьонборн - архиепископ на Виена, предствители на Папската нунция в Австрия, посланика на Република България в Австрия Н. Пр. д-р Иван Сираков, директорката на “Дом Витгенщайн“ доц. д-р Румяна Конева, представители на дипломатически мисии на държави, акредитирани в Австрия, историци, авторитетни фигури от културните среди и медиите.

Експозицията показа 53 уникални фотографски пана и факсимилета, разкриващи връзките на български владетели и  църковни водачи със Светия престол през вековете – фактология, базирана на уникални документи от секретния архив на Ватикана, ръкописи от Апостолическата библиотека на Ватикана, архиви в Дубровник, Историческия музей в Чипровци, Центъра за славянско-византийски изследвания към Софийския университет “Св. Климент Охридски“ в София.

Куратори на изложбата са проф. д.изк. Аксиния Джурова, председателка на фондация “Елена и Иван Дуйчеви“, монсеньор Страхил Каваленов, главен викарий на Никополската епархия, и доц. д-р Кирил Карталов, член-кореспондент на папския комитет за исторически науки.

При откриването на експозицията прозвучаха великолепните музикални изпълнения на трима забележителни солисти – Деница Кардинал Шьонборн поздравява гоститеЛафчиева - кларинет, Александър Земцов - виола и Евгений Синайски - пиано.  Известната кларинетистка Деница Лафчиева е носител на наградата за дебют в националната анкета “Музикант на годината“ на предаването "Алегро виваче"; отличена е с награда от Министерството на културата на Република България за принос в популяризирането на българската култура, както и с множество награди от международни конкурси. В момента Деница Лафчиева е професор в Консерваторията "Рихард Вагнер" във Виена и гастролира на сцените на най-престижните концертни зали по света. Заедно със съпруга си Александър Земцов, който е  световнопризнат виолист и диригент, и с Евгений Синайски тя изпълни известното трио “Kegelstatt“ за кларинет, виола и пиано от  Волфганг Амадеус Моцарт. Триото завърши своята музикална програма с прочувствена интерпретация на “Аве Мария“ от Шуберт в специална обработка за този състав.

В интервю за предаването “Алегро виваче“ по Хоризонт доц. д-р Кирил Карталов разказа за концепцията на експозицията в “Дом Витгенщайн“ - Виена, за идеята и подготовката на този уникален проект, за рядката привилегия да бъде допуснат до секретния  архив на Ватикана и за изследването на папската дипломация, което той възприема за своя мисия.

От своя страна кларинетистката Деница Лафчиева сподели своето вълнение от специалната покана да представи при откриването на изложбата музикални изпълнения в присъствието на кардинала на Австрия Кристоф Шьонборн и избора да интерпретира “Аве Мария“ , чието сакрално звучене импонираше тематично с атмосферата на изложбата.

Чуйте подробности в звуковите файлове.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47