Институтът за изследване на населението и човека към Българската академия на науките провежда научно изследване, чиято цел е да направи анализ на причините за емиграция на различните български общности, да очертае моделите на адаптация, както и да генерира идеи за нови политики от страна на българската държава, насочени към хората, които живеят извън страната.
Пред БНР доц. Спас Ташев от Институт за населението и човека към БАН отчете, че напускането на български граждани на страната намалява. По думите му едва 10% е ролята на миграцията за намаляването на населението. Той обаче е категоричен, че трябва да има последователна държавна политика за българските общности зад граница. Според него трябва да има държавен орган, който да провежда такава политика. Има свръхочаквания към държавната агенция, а нейното институционално ниво е ниско, добави мнението си доц. Ташев.
„30 години ние не сме намерили верния път към българските общности зад граница. Това води до нашето изоставане, закъсняване, на фона на глобалните процеси, които текат. Наблюдава се ерозия на чувството за съпричастност, за общност с България, с известна част от емигрантите".
Доц. Ташев разказа повече за изследването: „Акцентът ще бъде както върху новата българска емиграция, така и върху историческите български общности. Изследването обхваща почти 20 държави. Подобно мащабно проучване не е правено. Без да имаме подобен анализ, няма как да се взимат управленски решения“.
Беше проведено тестово пилотно проучване, а тепърва предстои да се проведе същинското такова, вероятно през септември, добави доц. Ташев в интервю за предаването „Хоризонт до обед“. По думите му е необходимо диференциране във въпросника по отношение на българските общности в различните държави.
Доц. Спас Ташев посочи, че освен причините за емигриране, се интересуват и от факторите, които биха повлияли за завръщане на сънародниците ни в България: „Трябва да намерим ключовите фактори, които определят както напускането на страната, така и тези, които биха повлияли за тяхното завръщане. Само по този начин можем да управляваме миграционния процес“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..