Боян Константинов е български цигулар, известен с концертната си дейност през първата половина на ХХ век. Уви, днес е напълно забравен. От 1916 г. до края на кариерата си през 1947 г. той изнася над 200 концерта - не само в София, но и в цялата страна, в градове и села. Със своята дейност той не само запознава публиката с възможностите на цигулката, с класическия репертоар за този инструмент, но и подтиква българските композитори да създават нови творби.
Поводът да си спомним за Боян Константинов е 115-годишнината от неговото рождение - роден е на 4 април 1904 г. във Велико Търново. Баща му е учител по музика и започва обучението на Боян от 4-годишна възраст. На 13 години той учи в София при Тодор Торчанов и Роза Ерлих Касърова, а през 1918 г. заминава за Чехия, за да учи при прочутия цигулков педагог Отокар Шевчик. В същото време изнася концерти в Прага, Пилзен, Писек. През 1923 г. Константинов се завръща в България, изнася няколко концерта и заминава на двегодишна специализация в Париж при известния педагог Айо. От 1925 г. започва активната му концертна дейност у нас - освен в самостоятелни концерти, свири и с други известни наши инструменталисти – с Андрей Стоянов и Славко Попов участва в изпълнението на Клавирно трио №5 от Бетовен, с Иван Торчанов изпълняват Кройцеровата соната на Бетовен. Боян Консантинов участва и в първите две издания на Варненските музикални тържества. Сред запомящите се събития в неговия творчески път е и участието му в третия авторски концерт на Любомир Пипков във Военния клуб на 7 октомври 1930 г. Двамата с композитора изпълняват Соната за цигулка и пиано. През 1937 г. Боян Константинов изнася концерт в новопостроената зала "България" - свири като солист на Оркестъра на Софийската опера под диригентството на Асен Найденов три цигулкови концерта в една вечер - от Бах, Моцарт и Чайковски. Същата вечер е награден с орден за граждански заслуги.
В Златния фонд на БНР се съхранява единственият запис на Боян Константинов, направен в Германия през 20-те години на XX в. Това е творбата на Иван Кавалджиев "Малка фантазия върху български мелодии". Чуйте в звуковия файл.
Изложбата "Ледовете на Антарктика" можете да видите на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест, който ще се проведе за 23-ти път. В края на месец декември Марина Великова се отправя за втори път към ледения континент. През месец февруари на 2024-та година тя се завърна от Антарктика, където на остров..
През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..
През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..
На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..
Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...
В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..
На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г. Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне..