Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Георгиев излиза в отпуск до приключване на проверката, разпоредена от Цацаров

| обновено на 04.04.19 в 12:31
Председателят на Антикорупционната комисия Пламен Георгиев

Председателят на Антикорупционната комисия Пламен Георгиев обяви, че излиза в отпуск до приключване на разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров проверка на семейния му апартамент в столичния квартал „Гео Милев“.

В изявление, разпространено от пресцентъра на комисията, Георгиев декларира готовност за пълно съдействие.

Проверката включва данъчна проверка на Георгиев и съпругата му за периода 2013 г. - 2018 г. Ще се сравнява нотариалният акт на тризонета му с твърдяното в публикациите по темата, а от финансиралата сделката банка ще се изиска цялата информация по кредитирането на покупко-продажбата.

В изявлението, с което обявява, че излиза в отпуск, антикорупционният шеф декларира, че винаги е спазвал законите, а дейността му се е ръководела от „високи морални принципи и професионални стандарти“.

В проверката той вижда възможност да се установи, че никога не е извършвал каквито и да е противоправни действия и за пореден път заявява, че е жертва на компроматна кампания, организирана от засегнати от Комисията лица със запорирани пари.

Информацията за извънредната отпуска на Георгиев стана факт буквално минути след като премиерът Борисов препоръча на най-новите проверявани от прокуратурата, заради „Апартаментгейт“, да го направят.

Прокурорската проверка на шефа на антикорупционната комисия Пламен Георгиев е напълно логична, каза предложеният за правосъден министър Данаил Кирилов:

„Смятам, че напълно в логиката на нещата е да има такава проверка, за да може да се установят фактите и обстоятелствата и да няма никакво съмнение в обществото“.

Излизането на председателя на Антикорупционната комисия Пламен Георгиев в отпуск заради проверката на прокуратурата е нормална постъпка, коментира Юлиан Ангелов от коалиционния партньор „Обединени патриоти“.

Парламентът е в правомощията си да отзове председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за придобиване на незаконно придобитото имущество, но когато има доказателства за нарушаване на закона:

„Ако има преки доказателства за това, че е нарушил закона г-н Георгиев, не мисля, че НС ще пропусне тази възможност. Пак трябва да има някакви доказателства, които не само от медиите, които се тиражират, но съответните органи да покажат по какъв начин се е осъществила сделката. Никой от нас, народните представители, все още нито е видял документи, нито документация, нито цялата процедура, по която е минала. Нормално, за да вземеш такова решение, трябва да си запознат със съответните материали“.

„Всички български граждани без значение на каква позиция би трябвало и се надявам, че сме равни пред закона, така че поощряваме всеки един, за който има съмнение, да бъде проверяван, но в крайна сметка всеки е невинен до доказване на противното“, коментира новината Веселин Марешки от „Воля“.

“Моралната норма, за разлика от правната норма, не се налага принудително. Тя е вътрешно усещане и убеждение", каза Явор Нотев.

Депутатите от парламентарната група на „БСП за България“ ще внесат в парламента подписка за отстраняването на Пламен Георгиев като председател на КПКОНПИ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп към Зеленски: САЩ ще продължат да подкрепят военно Украйна

Съединените щати ще продължат да подкрепят военно Украйна , споразумението с Русия за прекратяване на огъня е близо, а сделката с Киев за украински редкоземни минерали е честна. Това са някои от изказванията на Доналд Тръмп по време на началото на срещата му с Володимир Зеленски в Белия дом, цитирани от Ройтерс. Тръмп не може да повярва,..

публикувано на 28.02.25 в 19:03

Ръст в оборота на търговски вериги при третия бойкот

С 2 100 000 лева е нараснал оборотът на големите търговски вериги в третия четвъртък на организиран бойкот.  Миналия четвъртък, по време на втората акция, веригите отбелязаха спад в оборота от 4,4%, а в първата седмица на бойкота спадът беше най-голям - почти 29%. Вчера освен големите търговски вериги, имаше призив за бойкот на банките..

публикувано на 28.02.25 в 18:41
Васил Божков

Васил Божков: Председателят на КЗП ми поиска рушвет от 10 000 лв. на ден, ще го докажа в съда!

Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел.  Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил Божков за поръчителство на убийства и изнасилване СГС гледа дело срещу Васил Божков Филипова е свидетел по дело за подбудителство към умишленото убийство на Йордан Динов, Манол Велев и Бойка..

публикувано на 28.02.25 в 18:20

Протестът пред парламента в Атина продължава

До батални сцени в Атина и Солун се стигна по време на демонстрациите заради жп-катастрофата с 57 жертви преди две години. Камъни и коктейли "Молотов" полетяха към сгради на различни институции и охраняващите ги полицаи. Транспортът в Гърция е блокиран до утре сутрин. Протестът пред парламента в Атина продължава, след като по-рано полицията..

публикувано на 28.02.25 в 18:10

Откриха уникални фрески в Помпей, свързани с Дионис

В Помпей археолозите откриха в антична вила стая с уникални фрески, свързани с древното божество Дионис, датиращи от 1-ви век преди новата ера. Новата вила на мистериите в Помпей бе открита в центъра на древния град.  Археолозите я нарекоха "Къщата на Тиасос" заради стенописите, свързани с мистериите на Дионис. Най-впечатляваща е голяма..

публикувано на 28.02.25 в 17:57

САЩ съгласни Александър Дарчиев да бъде посланик на Русия във Вашингтон

Съединените щати са дали съгласие за посланик на Русия във Вашингтон да бъде назначен Александър Дарчиев, съобщава руската агенция Интерфакс. Това е станало по време на вчерашните руско-американски преговори в Истанбул. Очаква се Дарчиев да замине за Съединените щати в скоро, съобщиха от руското външно министерство.  От 2005 до 2010 г...

публикувано на 28.02.25 в 17:52

Британски министър подаде оставка заради бюджетни съкращения

Британският министър на международното развитие Анелийз Додс подаде оставка заради обявените от премиера Киър Стармър съкращения в бюджета за чуждестранна помощ, чрез които да се финансира увеличаването на разходите за отбрана. В писмо до сър Киър Стармър, Анелийз Додс каза, че съкращенията на международната помощ, обявени по-рано тази..

публикувано на 28.02.25 в 17:29