Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предсърдното мъждене е най-разпространеният вид сърдечна аритмия

Световен ден на сърцето
Снимка: БГНЕС

Всеки четвърти европеец над 40-годишна възраст е в риск от развитие на предсърдно мъждене. Това е вид нарушение на сърдечния ритъм и засяга все повече хора. Рискът от инсулт при тези пациенти е 4-5 пъти по-висок, а рискът от преждевременна смъртност – между 40 и 90 на сто.

Според статистиката инсултът, причинен от нелекувано предсърдно мъждене, попада в най-тежката група на инвалидност, а повторният инсулт в рамките на първите шест месеца се среща два пъти по-често при пациенти с предсърдно мъждене. Последните изследвания показват връзка на този вид аритмия с риска от инфаркт на миокарда. Редовните прегледи са много важни, коментира д-р Васил Трайков, ръководител на електрофизиологичната лаборатория в болница "Токуда".

"Когато имат оплаквания от пристъпно сърцебиене, пристъпна аритмия, някакви прескачания, или пък знаят, че имат някакво съпътстващо сърдечно заболяване тежко, което да протича с някаква аритмия, с някакви неприятни усещания от страна на ритъм, тогава е редно да бъдат насочени към консултация със специалист от тази област."

Тялото ни дава сигнали, когато има проблем със сърцето, които не бива да се игнорират

"Най-лесният начин е човек да си пипне пулса и да види, че не е ритмичен. Има редица апарати за измерване на артериално налягане, които дават информация в тази насока. Има и други устройства за регистрация на кардиограма. Предсърдното мъждене класически се диагностицира на електрокардиограма."

Чрез електрофизиологичното изследване се откриват и сериозни проводни нарушения, които изискват допълнително медикаментозно лечение или имплантиране на пейсмейкър. Той се прилага при забавен пулс – брадикардия и представлява устройство, което стимулира сърцето при наличие на животозастрашаващо ритъмно нарушение. У нас този метод за лечение се прилага отдавна и с успех, но струва скъпо и все още е недостъпен за много пациенти.

"Там се борим за реимбурсация, това е голям проблем. Знаете сложните, скъпите по-точно, устройства като дефибрилаторите – те не се реимбурсират. Те са огромен проблем, защото хората, които имат нужда от тези устройства те всъщност са пряко застрашени от внезапна смърт. Там проблемът е огромен – изисква се немалко доплащане", допълни д-р Васил Трайков.

Цените на дефибрилаторитеса четирицифрени и варират според вида на устройството. Националната здравноосигурителна каса поема много малка част от разходите.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земеделските министри на ЕС обсъждат търговията със селскостопански стоки

Унгарското председателство ще представи публично своята работна програма и ще очертае основните си приоритети в областта на селското стопанство на насрочения за днес Съвет на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел. България ще бъде представена на света от земеделския министър Георги Тахов. Въз основа на информация от Европейската комисия..

публикувано на 15.07.24 в 07:49

ПВО на Русия е отблъснала атаки с дронове над Брянск

Противовъздушната отбрана на Русия съобщи, че е отблъснала украински атаки с дронове над Брянск. Не се съобщава за жертви или за нанесени щети. Няма ранени и при друго нападение с дрон, южно от Москва, при което машината се е разбила в района на електрическа подстанция. Русия атакува Украйна с няколко групи ударни дронове Съобщава се и..

публикувано на 15.07.24 в 07:42
Авиобаза Граф Игнатиево

Откриват нова писта на авиобаза "Граф Игнатиево"

С церемония военната авиобаза до Граф Игнатиево ще открие новата писта. Ремонтът беше нужен заради очакваните догодина нови изтребители Ф-16. Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще връчи Акт 16 на командира на авиобазата бригаден генерал Николай Русев.   На новата писта освен изтребителите Ф-16, вече ще може да кацат и едни от..

публикувано на 15.07.24 в 07:30

Байдън призова американците да охладят страстите след опита за покушение на Тръмп

В обръщение от Овалния кабинет американският президент Джо Байдън осъди опита за убийство на бившия президент Доналд Тръмп, който днес се очаква официално да бъде обявен официално за кандидат на републиканците за президентската надпревара наесен. В продължилото 6 минути изявление Джо Байдън призова американците да "намалят температурата" на..

публикувано на 15.07.24 в 07:26

Отново оранжев код за жеги в цялата страна, рискът от пожари остава висок

Оранжев код за опасни горещини е в сила за пореден ден в цялата страната с температури над 40 градуса на места. За почти цяла България е обявен червен код за опасност от пожари - най-високата степен заради възможни бързо разпространяващи се и трудни за овладяване пожари. Оранжев е индексът единствено в по-високите части на планините...

публикувано на 15.07.24 в 07:18

В очакване на втория мандат

Очаква се тази седмица президентът Румен Радев да връчи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство в 50-ото Народно събрание. Ще го получат "Продължаваме промяната – Демократична България". Със своите 39 депутати те се оказаха втора по численост парламентарна група след разделението в ДПС заради конфликта между Ахмед Доган и Делян..

публикувано на 15.07.24 в 07:13
Директорът на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл.

Изслушват директора на Сикрет Сървис пред Надзорната комисия на Конгреса на 22 юли

Надзорната комисия, която е главният разследващ орган на Камарата на представителите в американския Конгрес, извика директора на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл, за да даде обяснение за действията на агентите при опита за убийство на кандидата за президент Доналд Тръмп по време на предизборен митинг в Бътлър, Пенсилвания.  ФБР: Стрелбата срещу Тръмп е..

публикувано на 14.07.24 в 20:59