Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгения Канаева ексклузивно за БНР: Художествената гимнастика ще заложи на повече артистичност в бъдеще

Евгения Канаева /в средата/ разговаря с Илиана Раева и с други представители на гимнастическите среди
Снимка: Анна Недкова

Единствената двукратна олимпийска шампионка в художествената гимнастика Евгения Канаева вече се изявява в нова роля. Канаева е личен треньор на една от силните руски девойки София Агафонова и я придружава в нашата столица на турнира „София Къп“. Освен олимпийските си титли от от Пекин (2008) и от Лондон (2012), спечелени в многобоя, 29-годишната сега Канаева има от Световни първенства общо 18 медала, от които 17 златни и 1 сребърен. На Световното първенство през 2009 година в Япония Канаева става първата гимнастичка в историята, спечелила всичките 6 златни медала. На Световното първенство в Монпелие през 2011 година отново завоюва всичките 6 златни медала. А от Европейски първенства има 14 медала, от които 13 златни и 1 сребърен.

Руската звезда бе любезна да даде ексклузивно интервю за „Хоризонт“.

-  Г-жо Канаева, добре дошли в България.

-  Благодаря. Тук много ми харесва. Вие имате много силни гимнастички и педагози. Историята на художествената гимнастика е свързана с вашата страна. Най-силните школи в света са руската, българската, тези на Беларус и Украйна. Затова ми е много приятно да съм тук. Наблюдавам вашите девойки, опитвам се да взимам пример от тях. Много е хубаво тук.

-  А кое е по-трудно – да бъдеш треньор или гимнастичка?

-  Треньор /смее се/. Като си гимнастичка, всичко зависи само от мен. А като треньор трябва да обясняваш, да направляваш правилно момичето, да й дадеш увереност, да й разкажеш. Твърде много тънкости има и е необходимо огромно търпение.

-  Заедно с Ирина Винер ли работите в Новогорск?

-  Да, имам щастието да работя заедно с нея. Освен София Агафонова тренирам още няколко момичета.

Снимка


-  Кое е най-трудното да научите вашите деца?

-  Най-сложно е да убедиш децата, че всичко се постига с труд. Те искат нещо лесно, бързо, но да се печелят медали. Резултатът така не се постига. Няма да печелиш медали, няма да си първа, ако не си трудолюбива.

-  Бихте ли сравнили художествената гимнастика по ваше време и сега?

-  Сега гимнастиката е друга. Децата са израснали по отношение на скоростта и са по-добри с уредите. По мое време бяхме много добри при елементите с тяло. Сега е интересно да се наблюдава играта с уредите. Плюс това се намалява сериозно оценката за изпускания, така че в такъв случай можеш да излетиш от първото място чак до последното.

-  Какво е мнението ви за отворената оценка за трудност?

-  От една страна това е огромен плюс, защото децата правят много неща, набират огромна трудност с уредите. Защото сега имаме ограничение по отношение на трудностите с тяло, но нямаме ограничение при рисковете и трудностите с уред. Децата много се мъчат, но пък изглежда сякаш непрекъснато догонват. Всичко е много бързо и е по-трудно да покажеш красотата, защото непрекъснато върви тази реакция спрямо уреда.

-  А няма ли нещо като инфлация в оценките? Можеш да получиш сега 23-24 точки, а при ансамблите дори 25-26 точки. Смятате ли това за нормално?

-  Нормално е. Ако те са го направили и са заслужили такива високи оценки, то това е добре и нормално.

-  Москва ще бъде домакин на първото Световно първенство за девойки. А вие тренирате девойки…

-  Тук не би трябвало да правя някакви прогнози, защото при нас има огромна конкуренция. Имаме около 80 равностойни гимнастички в тази възраст, а можем да използваме само 3-4 на голямо първенство.

-  В София идната седмица предстои Световната купа. От Русия ще пристигна Александра Солдатова и Дина Аверина, но няма да видим сестра й Арина. Защо?

-  Защото имаме право само на две гимнастички. Арина също би пристигнала с удоволствие в България, но тях ги разпределиха на различните Световни купи. У нас има огромна конкуренция, прекрасни деца и прекрасни преподаватели. Сложно е, но в конкуренцията израстват звездите.

-  Разкажете ни за вас малко за живота ви извън гимнастиката.

-  Имам прекрасен син, той стана на 5 години.

-  А с какъв спорт ще се занимава той?

-  Започна да ходи на рисуване, на шахмат, на хокей. Искам да му дам възможността да избира. Там, където го привлича, там и ще отиде.

-  Вие сте първата и единствена двукратна олимпийска шампионка. Каква е вашата мечта като треньор?

-  Като гимнастичка исках да получавам удоволствие от играта си и моят треньор да излиза с удоволствие. Давах всичко в ръцете на Господ, защото всички са добри, всички работят. Да, на мен ми провървя, имам прекрасни треньори и прекрасна майка. Прекрасна баба също – всички те ме настройваха много правилно, а не „вземи първото място, нищо друго не е важно“. Всички деца работят много и имат шансовете да станат първи. Но ако тренировка не си доработила нещо или се скарала с треньорката си, ще излезеш на килима и това ще си проличи. Трябваше винаги да се държиш достойно. Да, това е сериозен товар. Когато си спечелил една Олимпиада, на тебе вече гледат по друг начин и очакват да покажеш нещо ново. Винаги трябва да удивяваш хората с нещо. Треньорите ми, Ирина Винер, положиха огромен труд. А госпожа Винер прави всичко за нас – от театър до медицина, условия за тренировки, великолепни трика. Личният ми треньор Вера Шелбаумс пък е изтривала всичките ми сополи. Тя все говореше – малко работиш, трябва повече да работиш.

-  Ако за един ден си представите, че сте шеф на световната гимнастика. Какво бихте направили?

-  Първо, за да станеш шеф, трябва да изкараш целия процес от начало до край. Аз не съм шеф и нямам право да говоря какво бих направила, ако съм шеф. Бих искала да има повече художественост и душа в нашия спорт. Да се работи пластично, изразително, да се разказва история, това да се съчетава с работата с уреда, но да не се залита в тая посока. Знам кое ще бъде следващото стъпало – ще се залага на повече артистичност.

-  А какво е мнението ви за шарените костюми на гимнастичките?

-  Това е по силите на лидерите. Но трябва да се прави стилно, с вкус, да съвпада с музиката, с фигурата на гимнастичката. Това е красиво. Съществуват определени рамки, а допълнителните елементи по триката не пречат. Например триката не могат да бъдат с презрамки.

-  А какво мислите за компютърното оценяване?

-  Компютърно съдийство? Такова все още не съществува.


Евгения Канаева (в средата) с част от екипа на спортния отдел на БНР.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Айлет Зусман и Линой Ашрам с Даря Атаманов

Треньорката на Линой Ашрам: Трудно е, имаме близки в Газа и ги чакаме да си дойдат

След като напусна Италия  една от най-добрите треньорки в света по художествена гимнастика Жулиета Канталупи вече половин година е част от щаба на националния  отбор на Израел. Внучката на легендата Жулиета Шишманова работи с главния треньор Айлет Зусман, която изведе до олимпийската титла в Токио Линой Ашрам. Жулиета сега тренира основно..

публикувано на 24.04.24 в 11:58

Европейски вицешампион по таекуондо събира средства за лечение на брат си

Сребърният медалист от Европейско първенство по олимпийско таекуондо Йордан Колев се нуждае от помощ. В социалните мрежи националът сподели за тежка болест, която е застигнала брат му. "Диагнозата на брат ми е рак на раменната става с разсейки и в белия дроб. Каквито и да са прогнозите на лекарите – вярата е онова оръжие, което мачка и..

публикувано на 24.04.24 в 08:19
Ювентус  стигна до финала за Купата на Италия

Ювентус стигна до финала за Купата на Италия по футбол

Ювентус е първият финалист в турнира за Купата на Италия. Торинци се добраха до мача за трофея, макар да загубиха реванша срещу Лацио с 1:2. Те обаче бяха спечелили първата среща с 2:0 и така с общ резултат 3:2 продължават напред.  Гостите на "Олимпико" доста страдаха и имаха и доза късмет, за да постигнат целта си. "Орлите" поведоха с два гола на..

публикувано на 24.04.24 в 06:21
Арсенал победи Челси с 5:0

Арсенал с 5 гола срещу Челси в Англия

Арсенал изигра изумителен двубой срещу Челси на “Емиратс” и прегази градския си съперник с 5:0 в отложен мач от 29-ия кръг на Висшата лига. По този начин тимът на Микел Артета дръпна на върха с три точки пред Ливърпул и на четири пред Манчестър Сити, които играят своите двубои в сряда и четвъртък. Шампионите обаче са със среща по-малко. Изразителният..

публикувано на 24.04.24 в 06:14
Белослава Кръстева

Белослава Кръстева е на половин точка от върха на ЕП по шахмат

Белослава Кръстева постигна четвърта победа на европейското индивидуално първенство по класически шахмат за жени, което се провежда на остров Родос в Гърция. В петия кръг българката постигна впечатляващ успех с черните фигури на силната полякиня Оливия Киолбаса и събра актив от четири точки. С него тя заема 14-о място във временното класиране, но е..

публикувано на 24.04.24 в 06:06
Спартак победи Черноморец в Плевен

Спартак (Пл) надви Черноморец, Рилски спортист и Левски с победи в края на редовния сезон в НБЛ

Тимът на Спартак (Плевен) надделя над носителя на Купата на България Черноморец с 81:76 (23:15, 14:24, 20:17, 24:20) като домакин в мач от 32-ия, последен кръг от редовния сезон (първа шестица) в Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже. Плевечани записаха трети пореден и общо 23 успех, а Черноморец претърпя второ поредно и общо седмо поражение, но..

публикувано на 23.04.24 в 21:26
ВК Левски София

Волейболистите на Левски са на победа от титлата след втори успех срещу ЦСКА

Отборът на Левски е само на победа от това да сложи край на 15-годишната си суша без титла в мъжкото волейболно първенство. Във втория мач от финалната серия Левски спечели с 3:1 (25:20, 30:28, 19:25, 25:22) гейма като гост на ЦСКА и поведе с 2:0 победи. "Сините" могат да затворят серията още в петък, ако спечелят в собствената си зала "Левски София"...

публикувано на 23.04.24 в 21:16