Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Да сънуваш Мураками" с премиера в София

| обновено на 08.04.19 в 12:09
2
"Да сънуваш Мураками", Дания, 2017, 58 мин.
Снимка: Дом на киното

Датският режисьор Нитеш Анджаан пристигна в София за премиерата на документалния филм "Да сънуваш Мураками".

Две години след световната премиера в рамките на фестивал за документалистика в Амстердам лентата бе включена в селектираната програма на четвъртото издание на „Master of Art” в София - филмовият фестивал, който въвлича публиката в света на изкуството със средствата на документалистиката.

"Да сънуваш Мураками" разкрива света на японския автор Харуки Мураками, номиниран за Нобеловата награда за литература, през историята на датска преводачка. Мет Холм пътува в Япония, за да се потопи изцяло в японската култура, докато превежда дебютния роман на Мураками "Чуй как пее вятърът". Докато Мет Холм се мъчи да намери идеалните изречения, способни да предадат онова, което самотните, мечтателни герои на Мураками се опитват да ни кажат, границата между реалност и фантазия постепенно се размива.

Филмът изследва изкуството на превода с похватите на киното, в основата на който е новелата "Супер жаба спасява Токио", класическа творба за разбирането на творчеството на Мураками, известен още със заглавия като „Норвежка гора”, „Хроника на птицата с пружина”. В центъра на документалната лента е преводачът като творец и езикът като ключ за посвещаване, а въпросите, които изникват в съзнанието, са за ролята на превода не само в литературата, но и в реалността за разбирането на други култури.

Режисьорът Нитеш Анджаан даде специално интервю за БНР в предаването "Хоризонт до обед", в което говори за самотата като най-голямото изпитание за съвременния човек, една от ключовите теми в творчеството на Мураками.

"Това е за хората, които пишат историите и за техния свят. От една страна Мураками събуди у мен интерес като човек, който иска да разказва истории. Промяната в мен е свързана с емоциите и самотата, помогна ми да бъда по-малко сам. Сега много хора гледат филма и той е вдъхновение за тях. Работата по лентата ме научи да бъда търпелив и че творчеството на режисьора има значение. То става повод за дискусии като тази с българската публика", сподели пред БНР Нитеш Анджаан.


Интервюто на Валерия Николова с Нитеш Анджаан можете да чуете от звуковия файл. Преводът е на Славена Илиева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37